Poradniki,  Słowenia

Opłaty drogowe – winiety – Słowenia 2023 – poradnik – krok po kroku

Planując przejazd przez Słowenię warto zapoznać się z opłatami drogowymi obowiązującymi w 2023 roku. W czerwcu, a dokładnie 15.06.2023r. podniesiona została cena za poszczególne winiety. W 2022 roku klasyczne winiety zostały zastąpione e-winietami. Poruszanie się autostradami lub drogami szybkiego ruchu wymaga posiadania winiety.  Pamiętajmy, że poniższe informacje dotyczą motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t. Samochody powyżej 3,5 t objęte są systemem DarsGo.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać ze Słoweńskich autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę na: 7 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać, że winieta roczna ważna jest rok od wybranej podczas zakupu daty. Jest to zmiana w stosunku do poprzednich lat.

Tabela z obowiązującymi opłatami na rok 2023 po podwyżce od 15.06.2023:

Kategoria / Okres ważności 7 dni pół rokurok 
 Motocykl (1)8 € 32 € 58,70€ 
Samochód osobowy
Camper
Pojazdy o masie do 3,5 t 
o wysokości mierzonej nad przednią osią nieprzekraczającej 1,3 m
(z przyczepą lub bez) (2A)
16 € 32 € 117,50  € 
Pojazdy o masie do 3,5 t 
o wysokości mierzonej nad przednią osią przekraczającej 1,3 m
(z przyczepą lub bez) (2B) 
32 € 64,10 € 235 €

W przypadku wątpliwości co do kategorii pojazdu od 2022 roku zostało udostępnione nowe narzędzie pomagające w zakupie prawidłowej winiety. Dostępny pod linkiem: https://evinjeta.dars.si

Źródło: https://evinjeta.dars.si

Można też skorzystać z listy dostępnej pod poniższym linkiem:

Lista zmierzonych aut 2023

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości od 300 do 800 EUR.

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 650 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Poruszanie się po pozostałych drogach nie wymaga wykupienia winiety. Aktualna mapa płatnych dróg znajduje się na mapie poniżej.

Źródło: http://www.dars.si/

Sposoby zakupu:

Winietę najlepiej kupić z domu korzystając ze strony Internetowej: https://evinjeta.dars.si/selfcare/en. Możliwe jest również kupno e-winiety w punktach sprzedaży Dars, punktach DarsGo Servis lub u autoryzowanych sprzedawców e-winiet. Lista punktów sprzedaży e-winiet dostępna jest pod linkiem: https://www.dars.si

Autoryzowane punkty sprzedaży oznaczone są w następujący sposób:

Możliwość zakupu winiet online za pośrednictwem polskiego serwisu

Jeżeli mamy wątpliwości co do zakupu winiet bezpośrednio w systemie słoweńskim – na przykład ze względu na obawy związane z płatnością w Euro, kartą kredytową, nie wiemy jakie warunki przewalutowań oferuje nasz bank, nie chcemy zakładać konta – istnieje opcja nabycia ich za pośrednictwem polskiego serwisu. Choć cena winiet jest nieco wyższa, zawiera ona już koszty przewalutowań i jest podana w polskich złotych. Można również zapłacić za pomocą popularnych w Polsce metod internetowych, takich jak Blik czy szybki przelew.

Największym i polecanym polskim serwisem jest winiety-online.pl. Można tam zamówić winiety słoweńskie -> Winiety do Słowenii oraz opłaty drogowe obowiązujące w innych krajach.

Pomocnym rozwiązaniem jest również ich system, który pomoże skompletować odpowiednie winiety w przypadku przejazdu przez wiele krajów. Ma to głównie znaczenie przy doborze winiet węgierskich lub słoweńskich, gdzie błędnie dopasowana winieta do kategorii pojazdu może skutkować mandatem.

Plusy zakupu winiety przez stronę winiety-online.pl:

 • Obsługa w języku polskim
 • Wygodne i popularne w Polsce płatności internetowe – blik / karta / szybki przelew.
 • Mniejsze ryzyko błędu podczas wprowadzania danych – informacja o najczęściej popełnianych błędach pojawiają się w danych krajach, oraz wygodny system dopasowujący rodzaj winiety do pojazdu
 • Wsparcie klienta – od 6:00 do 23:30 przez Czat oraz mailowo.
 • Szybka realizacja zamówień
 • Winieta zakupiona przez tą stronę jest z oficjalnego źródła. Po zakupie otrzymujemy oryginalne potwierdzenie wykupienia winiety.

Sposób montażu po zakupie:

Winiety mają formę elektroniczną e-winiety i są przypisane do numeru rejestracyjnego. Nie ma konieczności po zakupie ich montażu. Pamiętajmy, aby zachować dowód zakupu winiety.

Jak dokonać płatności kary za brak winiety?

Opłatę za brak winiety można zapłacić na konto wskazane poniżej:

Adres:
DARS d.d.
Ulica XIV. Divizije 4, 3000 Celje

Konto bankowe:
IBAN SI56 0110 0845 0156 488
BIC / SWIFT: BSLJSI2X

W tytule proszę podać numer otrzymanego mandatu.

Potwierdzenia zapłaty należy wysłać faksem na numer +386 1 51 88 405. Jeżeli administratorzy opłat drogowych DARS d.d. zatrzymają Państwa dokumenty, to przed ich zwrotem sprawdzą wpłatę na powyższe konto, a następnie przekażą dokumenty do ambasady polskiej ambasady.

Kontakt

Na Słowenii za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest DARS d.d., Motorway Company in the Republic of Slovenia. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • +386 (0)1 518 8 350 (Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu).
 • E-mail: evinjeta@dars.si

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Słowenii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

3 komentarze

  • Tomek

   Dzień Dobry, Od 1 grudnia 2021 r. będzie można zacząć korzystać z e-winiet rocznych (oraz półrocznych w przypadku motocykli), a od 1 lutego 2022 r. będą dostępne także e-winiety tygodniowe i miesięczne.
   Podsumowując od 1 lutego 2022 można kupić winietę nawet w ten dzień kiedy planujemy wyjazd. Zakup możliwy jest na 30 dni w przód.

 • Tom

  te dane co do opłat można znaleźć na każdej stronie internetowej dotyczącej tematu.
  gdyby było info jak ominąć drogi winietowane to by było ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *