Opłaty drogowe – winiety – Szwajcaria 2023 – poradnik

Winiety sprzedawane na terenie Szwajcarii mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Przed wyjazdem do Szwajcarii radzimy zapoznać się z tym artykułem. System opłat za przejazd obowiązuje od 1985 roku. W 2023 oraz 2022 roku nie zostały dodane nowe autostrady na których obowiązuje opłata. Ostatnie zwiększenie ilości dróg objętych opłatą miało miejsce w 2020 roku. Z naszego punktu widzenia najwygodniej winietę nabyć na przejściu granicznym. Informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych obowiązuje system opłat. Niestety zmiana kursu franka szwajcarskiego spowodowała, że w 2021 roku zapłacimy więcej za winietę niż w zeszłym roku.

Na 2023 rok zaplanowane jest wprowadzenie winiety w wersji elektronicznej. Winiety elektroniczne będzie można zakupić od 1 sierpnia. System winiet naklejanych oraz elektronicznych będzie początkowo działał równolegle.

Spis treści:

Rodzaje winiet:

Na terenie Szwajcarii obowiązują wyłącznie winiety z roczną ważnością. Dzięki temu system został uproszczony maksymalnie. Na takim rozwiązaniu mogą tracić osoby, które jedynie przejeżdżają przez teren Szwajcarii jednorazowo.

Cena rocznej winiety dla pojazdów do 3,5 t wynosi 40 CHF (∼ 186,40 PLN).

Należy pamiętać, że kupowana winieta ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku. Winiety na kolejny rok dostępne są w sprzedaży od 1 grudnia.

Uwaga: 1 CHF = 4,66 PLN (Średni kurs NBP z dnia 14.01.2023)

Wzór winiety na 2023 rok:

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200 CHF (∼ 932 PLN). Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić winietę. Miejmy na uwadze to, że szwajcarska policja często przeprowadza kontrole winiet.

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie opłaty obowiązują podczas poruszania się autostradami. Nowo dodane odcinki zostały zaznaczone na czerwono. Pozostałe odcinki, na których obowiązuje opłata kolorem czarnym.

Link do mapki w pełnej rozdzielczości.

Dodatkowo poniżej zamieszczamy link do interaktywnej mapy, na której można sprawdzić odcinki objęte opłatą: Interaktywna mapka. 

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz  urzędach pocztowych zlokalizowanych na terenie kraju. Winiety można też zakupić w biurach szwajcarskiego związku motorowego (TCS).

Poniżej prezentujemy oficjalne ceny zakupu poza granicami Szwajcarii. W Polsce za dystrybucję winiet odpowiedzialny jest PZM. Wygląda na to, że i tak bardziej opłaca się kupić winietę na miejscu w Szwajcarii niż za granicą.

KrajStrefa EuroWielka BrytaniaDaniaPolskaCzechy
WalutaEURGBPDKKPLNCZK
Cena4235,503192071040

Sposób montażu po zakupie:

Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na szybę pojazdu. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Dopuszczalny jest montaż w dolnym rogu po stronie kierowcy. Jeden raz naklejonej winiety nie wolno przenosić na inne auto. Zwróćmy uwagę na to, aby winieta po zamontowaniu była widoczna z zewnątrz samochodu. 

Kontakt

Za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Directorate General of Customs Division traffic charges. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • Pisząc e-mail: zentrale-vignette@ezv.admin.ch
 • +41 58 467 15 15 (Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu).

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Szwajcarii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Rekomendowane artykuły

7 komentarzy

 1. chamstwo i okradanie ludzi

  1. Chamstwo i okradanie ludzi to jest w Polsce. Przejazd z Krakowa do Katowic (53km między bramkami) kosztuje 24zł, oczywiście w jedną stronę. A trzeba pamiętać, że mnóstwo ludzi codziennie tak dojeżdża do pracy. Czyli w Polsce taka roczna winieta kosztowałaby conajmniej 12 tys. PLN 🙂 48zl x 252 dn.rob.

  2. jak chamstwo? po prostu tyle to u nich kosztuje. Na cenę nowego BMW też tak zareagujesz? Nie stać, to nie kupuj

 2. Bardzo bym się cieszyła, gdybyśmy w Polsce za 40 zł mogli przez cały rok korzystać z autostrad. W Szwajcarii kupuje się winietę w grudniu i na cały rok jest spokój. Biorąc po uwagę najniższe zarobki szwajcarskie i polskie, to w Polsce byłby wydatek ok. 20 zł na rok. Niestety życie w Polsce jest mega drogie w porównaniu do Szwajcarii. Niestety wróciłam do kraju.

 3. Szwajcaria to kraj dla ludzi cywilizowanych, często tamtędy przejeżdżam .
  Kultura na drogach .
  Opłaty za przejazd pierwsza klasa .
  Polska powinna brać przykład!

 4. Jak to wyglada jak jadę autem do 3,5t i ciągnę przyczepę kempingowa 1,5t . Czy muszę kupić dwie winiety w Szwajcarii czy jak? Nie umiem znaleźć na to odpowiedzi .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *