Opłaty drogowe – winiety – Szwajcaria 2019 – poradnik – krok po kroku


W 2019 roku podczas poruszania się płatnymi autostradami obowiązują takie same zasady jak w roku ubiegłym. Przed wyjazdem do Szwajcarii radzimy zapoznać się z tym artykułem. Winiety sprzedawane na terenie Szwajcarii mają tradycyjną formę naklejki na szybę. System opłat za przejazd obowiązuje od 1985 roku. Z naszego punktu widzenia najwygodniej winietę nabyć na przejściu granicznym. Informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych obowiązuje system opłat. Niestety zmiana kursu franka szwajcarskiego spowodowała, że w 2019 roku zapłacimy więcej za winietę niż w zeszłym roku.

Rodzaje winiet:

Na terenie Szwajcarii obowiązują wyłącznie winiety z roczną ważnością. Dzięki temu system został uproszczony maksymalnie. Na takim rozwiązaniu mogą tracić osoby które jedynie przejeżdżają przez teren Szwajcarii jednorazowo.

Cena rocznej winiety dla pojazdów do 3,5t wynosi 40 CHF (∼ 152 PLN).

Należy pamiętać, że kupowana winieta ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku. Winiety na kolejny rok dostępne są w sprzedaży od 1 grudnia.

Uwaga: 1 CHF = 3,7945 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 11.01.2019)

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200 CHF (∼ 759 PLN). Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić winietę. Miejmy na uwadze to, że szwajcarska policja często przeprowadza kontrole winiet.

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie opłaty obowiązują podczas poruszania się autostradami. Płatne odcinki zostały zaznaczone na poniższej mapie kolorem czerwony.

Źródło: http://www.vignette.ch

Link do mapki w pełnej rozdzielczości.

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz  urzędach pocztowych zlokalizowanych na terenie kraju. Winiety można też zakupić w biurach szwajcarskiego związku motorowego (TCS).

Poniżej prezentujemy oficjalne ceny zakupu poza granicami Szwajcarii. W Polsce za dystrybucję winiet odpowiedzialny jest PZM. Wygląda na to, że i tak bardziej opłaca się kupić winietę na miejscu w Szwajcarii niż za granicą.

Kraj

Strefa Euro Wielka Brytania Dania Polska

Czechy

Waluta

EUR GBP DKK PLN

CZK

Cena

36.50 32.00 272.00 157.00

945.00

Sposób montażu po zakupie:

Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na szybę pojazdu. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Dopuszczalny jest montaż w dolnym rogu po stronie kierowcy. Jeden raz naklejonej winiety nie wolno przenosić na inne auto. Zwróćmy uwagę na to aby winieta po zamontowaniu była widoczna z zewnątrz samochodu. 

Kontakt

Za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Directorate General of Customs Division traffic charges. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Pisząc email e-mail: zentrale-vignette@ezv.admin.ch
  • +41 58 467 15 15 (Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu.)

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Szwajcarii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *