Opłaty drogowe – winiety – Szwajcaria 2020 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: luty 2020

W 2020 roku została zwiększona ilość autostrad, po których musimy poruszać się z wykupioną winietą. Winiety sprzedawane na terenie Szwajcarii mają tradycyjną formę naklejki na szybę. Przed wyjazdem do Szwajcarii radzimy zapoznać się z tym artykułem. System opłat za przejazd obowiązuje od 1985 roku. Z naszego punktu widzenia najwygodniej winietę nabyć na przejściu granicznym. Informacje zawarte w tym artykule obowiązują dla pojazdów do 3,5 t. Dla samochodów dostawczych i ciężarowych obowiązuje system opłat. Niestety zmiana kursu franka szwajcarskiego spowodowała, że w 2020 roku zapłacimy więcej za winietę niż w zeszłym roku.

Rodzaje winiet:

Na terenie Szwajcarii obowiązują wyłącznie winiety z roczną ważnością. Dzięki temu system został uproszczony maksymalnie. Na takim rozwiązaniu mogą tracić osoby, które jedynie przejeżdżają przez teren Szwajcarii jednorazowo.

Cena rocznej winiety dla pojazdów do 3,5 t wynosi 40 CHF (∼ 157 PLN).

Należy pamiętać, że kupowana winieta ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku. Winiety na kolejny rok dostępne są w sprzedaży od 1 grudnia.

Uwaga: 1 CHF = 3,9164 PLN (Średni kurs NBP z dnia 24.12.2019)

Wzór winiety na 2020 rok:

Kara za brak winiety:

Korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 200 CHF (∼ 783 PLN). Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić winietę. Miejmy na uwadze to, że szwajcarska policja często przeprowadza kontrole winiet.

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie opłaty obowiązują podczas poruszania się autostradami. Nowo dodane odcinki zostały zaznaczone na czerwono. Pozostałe odcinki, na których obowiązuje opłata kolorem czarnym.

Link do mapki w pełnej rozdzielczości.

Dodatkowo poniżej zamieszczamy link do interaktywnej mapy, na której można sprawdzić odcinki objęte opłatą: Interaktywna mapka. 

Sposoby zakupu:

Winiety można zakupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz  urzędach pocztowych zlokalizowanych na terenie kraju. Winiety można też zakupić w biurach szwajcarskiego związku motorowego (TCS).

Poniżej prezentujemy oficjalne ceny zakupu poza granicami Szwajcarii. W Polsce za dystrybucję winiet odpowiedzialny jest PZM. Wygląda na to, że i tak bardziej opłaca się kupić winietę na miejscu w Szwajcarii niż za granicą.

Kraj

Strefa Euro Wielka Brytania Dania Polska

Czechy

Waluta

EUR GBP DKK PLN

CZK

Cena

38 33.00 280.00 165.00

975.00

Sposób montażu po zakupie:

Przed wjazdem na autostradę należy nakleić winietę na szybę pojazdu. Prawidłowy sposób montażu dla samochodów osobowych to górny róg po stronie kierowcy lub za lusterkiem. Dopuszczalny jest montaż w dolnym rogu po stronie kierowcy. Jeden raz naklejonej winiety nie wolno przenosić na inne auto. Zwróćmy uwagę na to, aby winieta po zamontowaniu była widoczna z zewnątrz samochodu. 

Kontakt

Za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest Directorate General of Customs Division traffic charges. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Pisząc e-mail: zentrale-vignette@ezv.admin.ch
  • +41 58 467 15 15 (Infolinia czynna jest całą dobę przez 7 dni w tygodniu).

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Szwajcarii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *