Artykuł sponsorowany
Zima zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas, aby rozejrzeć się za butami na zimowe dni. Jakie buty będą najlepsze na zimowe wyprawy w góry, a jakie na spacery po mieście lub do biegania? Specjaliści z internetowego sklepu turystycznego e-horyzont.pl opowiedzą krótko o tym, jakie buty wybrać do danej aktywności oraz na co zwrócić uwagę podczas wybierania. Czy bardzo ciepłe buty to zawsze najlepsze rozwiązanie? Czytajcie dalej. A jeśli przed Wami wybór butów na zimę, zerknijcie do sklepu e-horyzont.pl gdzie znajdziecie buty męskie, damskie, ale także modele dla Waszych pociech.
Buty na zimę do miasta
Myśląc o typowych butach zimowych, zazwyczaj myślimy o butach, które nosimy na co dzień, do pracy, na uczelnię czy w przypadku dzieci do szkoły. Czy da się jednoznacznie powiedzieć, jakie buty będą najlepsze? Niestety nie. Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Innych butów będziemy poszukiwać, jeśli zimą po mieście poruszamy się wyłącznie autem, a innych butów będziemy poszukiwać, gdy poruszamy się komunikacją miejską, gdzie zimą bardzo często zdarza się poczekać trochę dłużej na przystanku. Jeśli jesteśmy w pierwszej grupie i do pracy jeździmy autem, wystarczą nam zazwyczaj buty zimowe bez większego ocieplenia, wszak w aucie jest ciepło, a z parkingów do miejsca docelowego nie ma za dużych odległości. Tutaj mocne ocieplenie nie jest po prostu zbyt potrzebne, a wręcz może nam przeszkadzać. Będzie nam zwyczajnie za ciepło, a noga będzie się w nich nieprzyjemnie pocić. Inaczej ma się sytuacja, gdy do pracy czy na uczelnię jeździmy autobusem, tramwajem czy metrem. Tutaj spędzamy już więcej czas na zewnątrz, często długo oczekując na wybrany przez nas środek komunikacyjny. Gdy stoimy, szybciej tracimy ciepło i tutaj z pewnością przydadzą się cieplejsze buty. Postawmy na przykład na buty z polarowym ociepleniem i grubszą podeszwą. Jeśli nasza aktywność nie kończy się na dojazdach do pracy i zimą lubimy jeszcze pospacerować po miejskich uliczkach, to również przydadzą się nam wygodne buty zimowe. Ale jakie wybrać? Z ociepleniem czy bez? To zależy. 🙂 A zależy od stopnia intensywności oraz długości naszych wędrówek. Jeśli spacerujemy dużo i w miarę żwawo to postawmy na buty z lekkim ociepleniem, w końcu w czasie ruchu i tak się rozgrzejemy. To także dobra okazja, aby rozważyć zakupów butów z membraną, które zapewnią ochronę przed śniegiem i błotem, a przy okazji zadbają o odpowiednią oddychalność.

Zimowe buty trekkingowe
Czas na góry! Ale jakie buty wybrać na zimowy wyjazd w góry? Spieszymy z podpowiedziami. Jeśli jesteśmy początkującymi turystami, musimy pamiętać, że góry zimą rządzą się swoimi prawami. W jednym miejscu może być śnieg, w innym już zbity lód, a gdzieniegdzie błoto. W takich przypadkach, podczas wyboru zimowych butów należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
- Wysokość cholewki – wybierając się zimą w góry polecamy buty z wysoką cholewką (za kostkę). Zabezpieczy ona przed wpadaniem śniegu do środka. Przy okazji polecamy zabrać także stuptuty, które w połączeniu z wyższą cholewką butów zapewni jeszcze lepszą ochronę. Buty za kostkę to także większa stabilizacja i lepsze trzymanie stawu skokowego.
- Podeszwa – tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Potrzebujemy podeszwy, która zapewni nam bardzo dobrą przyczepność. Zimą w górach nie ma miejsca na buty bez bieżnika. Wędrując szlakiem, nie możemy się obawiać, że każdy kolejny krok może nam grozić wywrotką. Same buty to nie wszystko. Zimą obowiązkowym wyposażeniem są także raczki i/lub raki. Raczki pasują na każde buty z miarę twardą podeszwą. Natomiast jeśli chodzi o raki, niektóre modele mogą wymagać specjalistycznego obuwia (chodzi o sposób montażu). Jeśli nie wiemy, czy nasze buty pasują pod raki, lub na odwrót mamy już raki i nie wiemy jakie buty, wystarczy napisać do nas na info@e-horyzont.pl lub odwiedzić jeden z naszych sklepów stacjonarnych we Wrocławiu, lub Warszawie i podpytać naszych specjalistów. Pomożemy dobrać odpowiednie buty i sprzęt.
- Membrana – naszym zdaniem zimą jest obowiązkowa. Skoro zima to śnieg, a jak śnieg to bardzo duża szansa, że buty przemokną. Jeśli będziemy mieć buty z membraną to, to ryzyko zniknie. Membrana zapewni wodoodporność, a dodatkowo zadba o odpowiednią oddychalność, tzn. odprowadzi nadmiar wilgoci na zewnątrz.
- Ocieplenie – tutaj niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko ponownie zależy od tego, jak długo będziemy wędrować po tych górach i jakie szlaki wybierzemy. Przy intensywnym marszu, możemy liczyć na to, że się rozgrzejemy i nie będziemy potrzebować butów z ociepleniem, oczywiście jeśli wybierzemy ciepłą skarpetę, co też jest niezwykle ważne. Jeśli wiemy, że zazwyczaj jest nam zimno w stopy, należy rozważyć buty z ociepleniem. Dobrą praktyką jest także zabranie dodatkowej pary skarpet oraz ogrzewaczy do stóp.

Zimowe buty do biegania
Buty do biegania zimą to dość sporna kwestia. A istotą sporu jest membrana. Część biegaczy uważa, że zimą biega się wyłącznie w butach z membraną, która ochroni nas przed kałużami, śniegiem czy błotem (oczywiście, jeśli nie dostaną się one od góry). Z kolei druga część woli biegać w butach bez membrany. Szansa, że buty przemkną, jest bardzo duża, ale bez niej szybciej wyschną. Zatem z membraną czy bez? Tutaj wszystko musimy przetestować na sobie. Jeśli nie lubimy uczucia mokrych stóp i wiemy, że szybko zmarzniemy, albo, że biegamy wyłącznie po leśnych błotnistych ścieżkach, może warto postawić na buty z membraną. Z kolei jeśli zimą biegamy raczej po suchych ścieżkach lub nie przeszkadzają nam zimne stopy, możemy biegać w butach, w których biegaliśmy np. jesienią. Wtedy polecamy postawić na cieplejsze skarpety. Przed zimowym sezonem warto zwrócić także zwrócić uwagę na cholewkę i bieżnik. W butach, w których biegamy latem, cholewka to bardzo często siateczka lub inny cienki materiał tekstylny, dzięki czemu stopy mają zapewnioną optymalną wentylację. Zimą to rozwiązanie może jednak sprawić, że nasze stopy już po kilku pierwszych krokach będą mokre. Zatem jeśli nie chcemy butów z membraną, wybierzmy chociaż bardziej zabudowane buty. Jeśli chodzi o bieżnik, przy biegach terenowych nie ma wątpliwości, tu zawsze potrzebna jest podeszwa z solidnym bieżnikiem. Biegając zimą po asfalcie czy chodnikach musimy liczyć się z pośniegowym błotem lub po prostu nieodśnieżonych miejscach. W takich przypadkach również przydadzą się nam buty z odpowiednim bieżnikiem. Rzecz jasna, nie musi być on tak agresywny, jak przy biegach trailowych, ale ważne, żeby miał jakieś wypustki. Można też rozważyć użycie specjalnych raczków do biegania. Jak widzicie, buty męskie na zimę to nie jest skomplikowany temat. Przed wyborem, koniecznie zobaczcie na stronę https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-zimowe-meskie.html. Tutaj dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji. Zasada jest jednak prosta, im bardziej intensywna nasza aktywność, tym mniej ocieplania w butach będzie potrzeba. Niektórzy producenci podają minimalne temperatury, przy których będziemy odczuwać komfort. Jest to pewna wskazówka, jednak nie należy tego traktować, jako obietnicy. Pamiętajmy, że każdy z nas inaczej odczuwa ciepło, a podana wartość, jest tylko orientacyjna. Jeśli po przeczytaniu artykułu, macie dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.