Romantyczny, jak z Disneya zamek w Bojnicach – Bojnický zámok

Bajkowy zamek w Bojnicach został wzniesiony na początku XII wieku. Początkowo był wybudowany z drewna i stopniowo został przebudowywany przy użyciu kamienia. Aktualnie zamek po przebudowie jest wykonany w stylu romantycznym  z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektury. Zamek często zmieniał swoich właścicieli. Przez pewien okres czasu właścicielem zamku był Władysław Opolczyk – książę opolski. Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany przez państwo. W 1950 roku na zamku wybuchł pożar który częściowo zniszczył obiekt.

Zamek Bojnice

Po pożarze zamek został odbudowany i zostało w nim utworzone muzeum. W 1970 roku zamek został ogłoszony: „Narodowym Zabytkiem Kultury”. Zamek swoim wyglądem nawiązuje do zamku znanego z czołówki filmów Disneya. Zamek był wielokrotnie wykorzystywany z uwagi na dobry stan zachowania w czasie kręcenia filmów. Pod zamkiem znajduje się jaskinia która została odkryta w latach 50 XX wieku przez którą przechodzi się w czasie zwiedzania zamku. Przed wejściem do zamku znajduje się prawdopodobnie najstarsze drzewo na Słowacji – lipa króla Macieja której wiek datuje się na ponad 700 lat. Drzewo ma w obwodzie 12,5m. Lipa od 1960 roku jest pomnikiem przyrody.

Zamek Bojnice 1 (9)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

W okolicy zamku znajduje się ZOO. Zapraszam do przeczytania artykułu o ZOO w Bojnicach dostępnego pod linkiem.

Zamek w sezonie czyli od 1 maja do 30 września otwarty jest w godzinach od 9 do 17. O 12 jest godzinna przerwa w zwiedzaniu. Należy także pamiętać o tym, że z wyjątkiem letnich miesięcy zamek jest zamknięty w poniedziałki. Poza sezonem zamek czynny jest w godzinach od 10 do 15. Z uwagi na śluby organizowane na zamku w sobotę możemy trafić na wyłączenie części zamku ze zwiedzania. Wokół parku znajduje się także rozległy park z różnorodną roślinnością.

Zamek Bojnice 1 (8)

Minimalna ilość osób zwiedzających zamek to 10. Czas zwiedzania to około 75 minut. Dla grup zorganizowanych za dodatkową opłatą (13,30 €) można zamówić 3 dni wcześniej przewodnika w języku: Angielskim, Niemieckim, Rosyjskim, Polskim, Francuskim, Hiszpańskim.

Bilet normalny do zamku kosztuje 8€, studencki i dla emerytów 7€, a dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat 3,5 €, mniejsze dzieci wchodzą za symboliczne 1€.

Bezpłatnie można poruszać się po zamkowym ogrodzie oraz wejść na dziedziniec zamku.

W okolicy zamku znajduje się kilka parkingów na których możemy zostawić samochód w cenie kilku euro za dzień.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Zamek Bojnice 1 (11) Zamek Bojnice 1 (10) Zamek Bojnice 1 (7) Zamek Bojnice 1 (6) Zamek Bojnice 1 (4) Zamek Bojnice 1 (2) Zamek Bojnice 1 (5)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *