Oravský hrad (Zamek Orawski) – jeden z najpiękniejszych zamków Słowacji


Ten malowniczo położony zamek znajduje się zaledwie 38 km od granicy polsko-słowackiej przejście graniczne w Chyżnem. Bliska odległość od granicy sprawia, że duża liczba odwiedzających jest z Polski. Zamek jest zachowany w znakomitym stanie, gdyż od początku swojego istnienia nie został on zdobyty lub zniszczony przy użyciu siły. Część zamku została zniszczona przez pożar trwający aż 40 dni. Całość zamku została odrestaurowana w latach 1953-1968 i udostępniona publiczności.

Orawski zamek (2)

Znajdź nocleg w słowackim regionie Orawa z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XII wieku. Budowla jest jedną z najwspanialszych pamiątek budownictwa zamkowego oraz jedną z bardziej charakterystycznych pamiątek kulturalnych Słowacji.  Zamek wznosi się 112 m nad poziomem rzeki Orawa i majestatycznie góruje nad wsią Orawski Podzamok.

Orawski zamek (19)

Zamek został podzielony na 3 części. Zamek górny, środkowy oraz dolny. Jest to jedyny zamek który został zbudowany od góry w dół, to znaczy, że najstarsza część zamku znajduje się w najwyższym punkcie. W zamku górnym znajduje się ekspozycja archeologiczna.

Orawski zamek (14)

Podczas zwiedzania zamku Orawskiego odwiedzający mają możliwość zapoznania się z eksponatami które zostały podzielone na część historyczną, przyrodniczą i etnograficzną.

Orawski zamek (7)

Orawski zamek (10)

Na dziedziniec zamku prowadzą trzy bramy.

Orawski zamek (17)

Na zdjęciu powyżej widoczna druga brama która jako jedyna została wyposażona w most zwodzony.

Orawski zamek (29)

Zamek często także był wykorzystywany przez filmowców. W jednej sali zamku znajdują się eksponaty filmowe.

Orawski zamek (13)

Orawski zamek (12)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Zamek zwiedza się z przewodnikiem. Wejście dla grup zwiedzających zamek odbywa się co 15-30 minut w zależności od ilości chętnych. Zwiedzanie zamku razem z kaplicą możliwe jest o każdej pełnej godzinie. Oprowadzanie odbywa się w języku słowackim, wyjątkiem są regularne wejścia w języku obcym: język angielski (godzina 11,15,17), język niemiecki (godzina 13). Dla grup zorganizowanych tydzień przed planowaną wizytą istnieje możliwość zamówienia przewodnika polskojęzycznego.

Osobom posiadającym smartphone-a polecam zainstalowanie aplikacji „Zamek Orawski Audioprzewodnik”. Po zainstalowaniu i wybraniu języka w celu odsłuchania przewodnika nie jest konieczne połączenie z Internetem.

Zamek w sezonie od Maja do Września dostępny jest w godzinach od 8:30 do 17:00. Należy pamiętać, że zwiedzanie zajmuje około 2h, a w czasie zwiedzania do pokonania jest około 210 schodów.

Kasa z biletami znajduje się na początku drogi prowadzącej do głównej bramy zamku. Ceny biletów  wynoszą odpowiednio : 7€ bilet normalny, 3,5€ bilet ulgowy. Jeżeli chcemy również zwiedzić kaplicę św. Michała znajdującą się na zamku musimy zapłacić o 3€ więcej w przypadku biletu normalnego i o 1,5€ dla biletu ulgowego. Istnieje możliwość zwiedzenia samej kaplicy w cenie 5€ (bilet normalny), 2,5€ (bilet ulgowy). Razem z biletem dostajemy książeczkę w języku polskim opisującą kluczowe miejsca zamku.

Robienie zdjęć podczas zwiedzania kosztuje dodatkowo 3€.

Parking niezależnie od czasu postoju kosztuje 3,5€ od samochodu osobowego.

Po drodze z parkingu na zamek znajdują się bezpłatne toalety.

Kasa biletowa

Na powyższej fotografii znajduje się kasa biletowa.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Orawski zamek (18)

Orawski zamek (4)

Orawski zamek (3)

Orawski zamek (5)

Orawski zamek (8)

Orawski zamek (23)

Orawski zamek (27)

Orawski zamek (26)

Orawski zamek (21)

Orawski zamek (30)

Orawski zamek (31)

Orawski zamek (32)

Orawski zamek (33)

Orawski zamek (28)

Orawski zamek (25)

Orawski zamek (22)

Orawski zamek (11)

Orawski zamek (9)

Orawski zamek (6)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *