Trasa: Koninki → Tobołów → Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze → Obidowiec → Rozdziele → Turbacz → Hala Turbacz → Szałasowy Ołtarz → Czoło Turbacza → Koninki

Czas przejścia trasy: około 5 godzin

Szlak: zielony, czerwony, niebieski

 

Z parkingu w Koninkach podążamy w stronę kasy Gorczańskiego Parku Narodowego, która znajduje się za mostem, nieopodal parkingu. W kasie dokonujemy stosownej opłaty. Bilet wstępu do parku można także kupić poprzez usługę SMS (więcej szczegółów na głównej stronie GPN). Później wracamy się trochę i idziemy w stronę kolejki na Tobołów. Kolejka linowa czynna jest od 9 do 16. Na górę możemy również wyjść na nogach, trasa znajduje się wzdłuż wyciągu, po lewej stronie. Trasa piesza jest dość stroma, różnica wzniesień to ponad 300 m. Na trasie trzeba mieć oczy szeroko otwarte:) można na niej napotkać między innymi zaskrońca zwyczajnego.

Z Koninek na Turbacz 13

Tobołów, polana z widokiem na Gorce – Turbacz i Beskid Wyspowy. Szczyt Tobołowa to także teren przebywania włochatki i puszczyka uralskiego. Roślinami charakterystycznymi dla tego terenu są goryczka trojeściowa, dziewięćsił bezłodygowy i dziurawiec czteroboczny. Na górze Tobołów (990 m n.p.m.) wysiadamy i kierujemy się zielonym szlakiem w stronę Obidowca (1106 m n.p.m.). Trasa z polany Tobołów na Obidowiec zajmuje około 1 godzinę.

Z Koninek na Turbacz 3

Na trasie w stronę Obidowca mijamy Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego (z Krakowa), usytuowane na polanie Suhora (Suchora). Obserwatorium użytkowane jest od 1987 roku, prowadzone są w nim obserwacje obiektów, głównie gwiazd.

Z Koninek na Turbacz 6

Widok z najwyższego szczytu Gorców – Turbacza (1310 m n.p.m.) nie jest zbyt ciekawy, w zasadzie nie ma z niego żadnych widoków, poza lasem iglastym, jednak wskazane jest na nim stanąć. Z Turbacza kierujemy się w stronę Schroniska, trasa zajmuje kilkanaście minut. Z okolic schroniska mamy zdecydowanie ciekawsze widoki: góry, polany i lasy.

z koninek na turbacz 333

Z Koninek na Turbacz 9

Poruszając się w stronę Koninek mijamy po drodze dużą polanę (Halę Turbacza), na której znajduje się szałasowy ołtarz. W tym miejscu ks. Karol Wojtyła 17 września 1953 roku odprawił mszę świętą dla znajomych, studentów z Krakowa i tutejszych pasterzy.

Z Koninek na Turbacz 11

Zapraszamy także do przeglądania pozostałych zdjęć, poniżej!

Z Koninek na Turbacz 1

Z Koninek na Turbacz 2

Z Koninek na Turbacz 4

Z Koninek na Turbacz 5

Z Koninek na Turbacz 7

Z Koninek na Turbacz 15

Z Koninek na Turbacz 14

Z Koninek na Turbacz 10

Z Koninek na Turbacz 12

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *