Ruiny pałacu Karskich we Włostowie – poznaj historię oraz lokalizację tego tajemniczego miejsca

Wszystkim będącym przejazdem w okolicy polecamy zatrzymać się przy tych malowniczych ruinach. Jest to też doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia podczas dłuższej podróży samochodem. Miejsce gdzie znajduje się pałac rozpoznamy po kamiennych lwach znajdujących się przy wjeździe na posesję.

Neorenesansowy pałac Karskich zbudowany na przestrzeni 6 lat (1854-1860) na zlecenie Stanisława Karskiego we wsi Włostów. Gospodarz Stanisław Karski był działaczem politycznym, gospodarczym oraz ziemianinem. Pałac został zaprojektowany przez Henryka Marconiego.

Pałac otaczał park który miał powierzchnię 10ha. Sam pałac był duży  piętrowy, z około trzydziestoma pokojami. Każdy posiadał swój pokój: dorośli, dzieci, służba, krewni, przyjaciele, a nawet stali goście.

Wnętrze pałacu urządzone było przy pomocy najlepszych dostępnych materiałów takich jak marmur, drogie gatunki drewna, obrazy znanych malarzy: Van Dycka, Lampiego, Bacciarellego. W pałacu znajdowała się też bardzo obszerna biblioteka.

Pierwotny wygląd pałacu został zmieniony na przełomie XIX i XX wieku. Zostały doprowadzone media takie jak prąd elektryczny, linia telefoniczna oraz wodociąg. Pałac został wyposażony w centralne ogrzewanie. Dodatkowo w każdej z jego łazienek została doprowadzona ciepła woda.  Pałac posiadał wszelkie udogodniania które były do zdobycia w czasach jego świetności.

W pałacu gościli m.in.: Stefan Żeromski oraz jako nuncjusz apostolski Achilles Ratti który później został papieżem Piusem XI. Podczas swojej wizyty w pałacu Stefan Żeromski pisał część swojej powieści historycznej „Popioły”.

Po zakończeniu II wojny światowej pałac zaczął popadać w ruinę. Wtedy rodzina Karskich została wyrzucona ze swych posiadłości, a pałac stał się własnością PGR. To co możemy teraz oglądać to fragmenty ścian zewnętrznych, ruiny budynku gospodarczego oraz kaplicy. W okresie PRL nie oszczędzono także przypałacowego parku, w którym dokonano wycinki większości starych drzew.

Aktualnie mieszkańcy Włostowa zabiegają o to aby udało się dokonać renowacji pałacu wraz z przylegającym do niego parkiem. Mimo tego, że spadkobiercy rodu Karskich żyją nie udało się im odzyskać pałacu należącego do ich przodków. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że kiedyś znajdą się pieniądze na to aby pałac odzyskał dawną świetność.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Przed pałacem jest sporo miejsca gdzie można bezproblemowo zostawić samochód.

Nie polecamy odwiedzać ruin pałacu zimą lub wczesną wiosną z uwagi na błoto i brak możliwości dojścia bliżej pałacu. Należy także pamiętać, że pałac grozi zawaleniem i nie należy zapuszczać się zbytnio w jego wnętrze gdyż może to grozić uszczerbkiem na zdrowiu.

Za pałacem znajduje się duży park który w tej chwili jest zaniedbany ale można tam się udać na krótki spacer.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA MAŁEJ GALERII PONIŻEJ!

Włostów2

Włostów3

Do pałacu najlepiej dojechać zjeżdżając z drogi wojewódzkiej (9) w miejscowości Włostów. Jadąc z Sandomierza do Opatowa. Poniżej mapka z dokładną lokalizacją pałacu.

MAPKA Z LOKALIZACJĄ PAŁACU:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *