Szydłów – klimatyczne miasto otoczone murami obronnymi. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Szydłowie?


Zwiedzając województwo świętokrzyskie polecamy, aby znaleźć czas i udać się także do Szydłowa. Szydłów to niewielkie miasteczko otoczone murami obronnymi i słynące z produkcji śliwek.

Miasto, które do dzisiejszych czasów zachowało wygląd zbliżony do tego jaki miało w średniowieczu. Zachował się duży fragment murów obronnych które dzięki środkom z Unii Europejskiej są w tej chwili odbudowywane. Z uwagi na dużą ilość zabudowy która zachowała się do dzisiaj z czasów średniowiecznych Szydłów nazywany jest „polskim Carcassonne”. Będąc na miejscu i zwiedzając Szydłów faktycznie możemy się cofnąć w czasie. Zachowane budynki i fragmenty murów obronnych zrobiły na nas duże wrażenie.

Pierwsze wzmianki o Szydłowie pochodzą z 1191 roku. Największa rozbudowa Szydłowa nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Kiedy to został wybudowany zamek oraz całe miasto zostało otoczone murami obronnymi.

Korzystne położenie sprawiło, że w mieście rozwinęły się cechy rzemieślników oraz kwitł handel. Miasto słynęło z produkcji sukna. W 1528 roku w Szydłowie został zbudowany wodociąg oraz łaźnie miejskie.

Lata świetności miasta trwały od XV-XVII wieku.

W czasie wojny miasto zostało zniszczone. Podczas wojny także na terenie Szydłowa Niemcy urządzili getto dla ludności żydowskiej. Przed wojną w Szydłowie 30% ludności stanowili Żydzi. W Synagodze która zachowała się do dnia dzisiejszego urządzona jest wystawa o tematyce związanej z kulturą żydowska.

W 2019 roku najcenniejsze zabytki Szydłowa przeszły rewitalizację, przez co miasto stało się jeszcze bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym.

Co warto zobaczyć w Szydłowie?

1. Mury obronne wraz z Bramą Krakowską – wybudowane w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego z lokalnego wapienia. Uczyniły z Szydłowa miasto obronne o powierzchni 7 ha, broniące granic Małopolski. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wspiąć się i poczuć się jak dozorca w odległych czasach.

Zdjęcie: Oferta turystyczna Szydłów 2020, www.szydlow.pl

2. Jagielloński pałac królewski – jedyna, nierozłącznie ocalona, średniowieczna siedziba królów polskich. Król Władysław Jagiełło odwiedzał Szydłów 17 razy, a w trakcie wizyt, sprawował rządy i przebywał w tym pałacu. Przed rewitalizacją w 2019 roku budynek przybierał postać ruiny, a po odnowie został zadaszony i dostosowany do ruchu turystycznego. Przy zamku mają miejsce różnego rodzaju imprezy plenerowe, m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Ostatnia edycja odbyła się 5 lipca 2020 roku.

W zamku można zobaczyć komnatę królewską z kominkiem, z kolei w przyziemiu salę tortur oraz średniowieczne piece hypokaustyczne.

Zdjęcie: Oferta turystyczna Szydłów 2020, www.szydlow.pl

3. Muzeum Zamków Królewskich to unikatowe miejsce w Polsce, przedstawiające tematykę zamku szydłowskiego w szerokim zakresie europejskim. Zlokalizowane jest w Skarbczyku. W muzeum zobaczymy makiety zamków, figury popularnych postaci żyjących na granicy XIV i XV wieku, zrobione w skali 1:1.

Zdjęcie: Oferta turystyczna Szydłów 2020, www.szydlow.pl

4. Synagoga – zlokalizowana w północnej części miasta, w granicach murów obronnych. Wybudowana na przełomie lat 1534- 1564, jest najstarszą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce.

Zdjęcie: Oferta turystyczna Szydłów 2020, www.szydlow.pl

5. W okolicy synagogi znajduje się coś dla najmłodszych – tematyczny plac zabaw, nawiązujący do Szydłowa i jego historii.

Zdjęcie: Oferta turystyczna Szydłów 2020, www.szydlow.pl

Informacje praktyczne:

Parking:

Auto możemy zaparkować pod kościołem gdzie znajduje się duży parking który jest bezpłatny. Jest to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia zwiedzania.

Godziny otwarcia i bilety:

Aby wejść do części obiektów zlokalizowanych na terenie Szydłowa należy kupić bilet. Zwiedzanie odbywa się codziennie z wyjątkiem: 1 stycznia, Wielkiej Niedzieli, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

od maja do września: (aktualizacja informacji: wrzesień 2020)
w godz. 10:00 – 18:00 (poniedziałek – piątek);

w godz. 10:00 – 18:00 (sobota – niedziela)
od października do kwietnia:
w godz. 8:00 – 16:00 (poniedziałek – piątek);

w godz. 10:00 – 16:00 (sobota – niedziela)

Ceny biletów 2020 rok:

Bilet zbiorowy na wszystkie obiekty – 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
Można zwiedzać także pojedyncze obiekty:
Plac zamkowy (Muzeum Zamków Królewskich i Zamek) – 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
Synagoga – 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
Kościół Wszystkich Świętych – 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)
Szpital Ducha Świętego – 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)
Bilet rodzinny na wszystkie obiekty (2 os. dorosłe + 2 dzieci) – 60 zł
Do wstępu bezpłatnego uprawnieni są przewodnicy, kierowcy autokaru, 1 opiekun na 10 podopiecznych, dzieci do lat 6, opiekuni osób niepełnosprawnych, kombatanci.

Bilety można nabyć w siedzibie Gminnego Centrum Kultury na ulicy Targowej 3.

Galeria zdjęć z naszego pobytu w 2016 roku, przed rewitalizacją:

Mapka z lokalizacją:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.