Podczas zwiedzania województwa świętokrzyskiego warto poświęcić czas na odwiedzenie Szydłowa. To malownicze miasteczko, otoczone murami obronnymi i słynące z produkcji śliwek.
Szydłów zachował swój oryginalny wygląd z czasów średniowiecza, co czyni go wyjątkowym miejscem do odwiedzenia. Dzięki środkom z Unii Europejskiej, duży fragment murów obronnych jest obecnie odbudowywany. Ze względu na dużą ilość zabytkowej zabudowy z czasów średniowiecznych, Szydłów często nazywany jest „polskim Carcassonne”. Odkrycie tego miasteczka to jakby cofnięcie się w czasie. Zachowane budynki i fragmenty murów obronnych robią na odwiedzających ogromne wrażenie.
Trochę historii
Szydłów ma bogatą historię, której początki sięgają 1191 roku. Jednak największy rozwój miasta nastąpił za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, kiedy to wybudowano zamek i otoczono miasto murami obronnymi.
Dzięki swojemu korzystnemu położeniu Szydłów stał się ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, słynącym z produkcji sukna. W 1528 roku w mieście zbudowano wodociąg i łaźnie miejskie, co świadczy o wysokim poziomie cywilizacyjnym w tamtych czasach.
Miasto rozkwitło w XV-XVII wieku, ale podczas wojen zostało zniszczone. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli w Szydłowie getto dla ludności żydowskiej, która przed wojną stanowiła aż 30% mieszkańców miasta. Zachowana do dzisiaj synagoga mieści wystawę poświęconą kulturze żydowskiej.
W 2019 roku najcenniejsze zabytki Szydłowa przeszły rewitalizację, przez co miasto stało się jeszcze bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym.
Co warto zobaczyć i robić w Szydłowie?
1. Mury obronne wraz z Bramą Krakowską – wybudowane w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego z lokalnego wapienia. Uczyniły z Szydłowa miasto obronne o powierzchni 7 ha, broniące granic Małopolski. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wspiąć się i poczuć się jak dozorca w odległych czasach.

2. Jagielloński pałac królewski – jedyna, nierozłącznie ocalona, średniowieczna siedziba królów polskich. Król Władysław Jagiełło odwiedzał Szydłów 17 razy, a w trakcie wizyt, sprawował rządy i przebywał w tym pałacu. Przed rewitalizacją w 2019 roku budynek przybierał postać ruiny, a po odnowie został zadaszony i dostosowany do ruchu turystycznego. Przy zamku mają miejsce różnego rodzaju imprezy plenerowe, m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Ostatnia edycja odbyła się 5 lipca 2020 roku.
W zamku można zobaczyć komnatę królewską z kominkiem, z kolei w przyziemiu salę tortur oraz średniowieczne piece hypokaustyczne.

3. Muzeum Zamków Królewskich to unikatowe miejsce w Polsce, przedstawiające tematykę zamku szydłowskiego w szerokim zakresie europejskim. Zlokalizowane jest w Skarbczyku. W muzeum zobaczymy makiety zamków, figury popularnych postaci żyjących na granicy XIV i XV wieku, zrobione w skali 1:1.

4. Synagoga – zlokalizowana w północnej części miasta, w granicach murów obronnych. Wybudowana na przełomie lat 1534- 1564, jest najstarszą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce.

5. W okolicy synagogi znajduje się coś dla najmłodszych – tematyczny plac zabaw, nawiązujący do Szydłowa i jego historii.

Co roku Miejsko-Gminne Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta przygotowują nowe atrakcje dla odwiedzających Szydłów. Co nowego zobaczymy i będziemy robić w 2023 roku?
6.Park
W ostatnim czasie otwarto nowy park miejski, który jest zieloną strefą wypoczynku dla mieszkańców Szydłowa. Park oferuje wiele atrakcji, takich jak duży plac zabaw, siłownia zewnętrzna, altany oraz miejsce na ognisko. W parku znajduje się również ciekawe geologiczne pomnik przyrody, czyli pionowa skała wapienna o wysokości około 10-12 metrów i długości około 100 metrów z warstwowaniami przekątnymi wielkiej skali. Te osadowe skały powstały w wyniku erozji Gór Świętokrzyskich i osadzania materiału w strefie brzegowej ciepłego morza – Paratetydy około 11 mln lat temu.

7. Imprezy
Szydłów słynie z kulinariów opartych na wszechobecnej śliwce, które można spróbować na corocznym Święcie Śliwki, obchodzonym w dniach 5-6 sierpnia z okazji jego 25. edycji. Impreza ta przyciąga wielu artystów, w tym takich znanych zespołów jak „Elektryczne Gitary”, „Akurat”, „Daj to głośniej” czy „Weź nie pytaj”. Jest to największa impreza plenerowa organizowana w Szydłowie. Wcześniej, już 2 lipca, warto odwiedzić miasto na widowiskowym „Turnieju Rycerskim o Złotą Ostrogę Jagiellonów”, a 24 czerwca na Nocy Świętojańskiej.
8. Nietypowe zwiedzania
Dla miłośników historii i zwiedzania z dreszczykiem przygotowano pierwszy quest „Wielki Szydłów”, którego premiera odbędzie się 23 kwietnia. Ponadto, w czasie wakacji będą organizowane nocne zwiedzania zabytków miasta.

9. Warsztaty Zamkowe
Grupy wycieczkowe będą miały okazję wziąć udział w Zamkowych Warsztatach ze Średniowiecznym Klimatem, gdzie będą mogli wybrać spośród siedmiu rodzajów aktywności, takich jak zdobienie biżuterii, zdobienie szkatułek, lekcje muzealne z królewskimi koronami, warsztaty tkackie, zdobienie magnesów i breloków, warsztaty zdobienia tarczy i miecza oraz warsztaty kaligraficzne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Zespół Staromiejski Szydłowa został wpisany na listę punktów edukacyjnych programu POZNAJ POLSKĘ Ministerstwa Edukacji i Nauki w tym roku. Dzięki temu, organizatorzy wycieczek szkolnych finansowanych w ramach programu, mogą włączyć zwiedzanie Szydłowa jako jeden z punktów programu.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://odkrywaj.szydlow.pl/oferta-turystyczna-szydlow/
Informacje praktyczne:
Parking:
Auto możemy zaparkować pod kościołem gdzie znajduje się duży parking, który jest bezpłatny. Jest to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia zwiedzania.
Godziny otwarcia i bilety:
Aby uzyskać szczegółowe i aktualne informacje na temat oferty, godzin otwarcia oraz cen biletów, najlepiej odwiedzić stronę: https://odkrywaj.szydlow.pl i przejść do zakładki „Zwiedzanie„. Obsługą ruchu turystycznego w Szydłowie zajmuje się Miejsko-Gminne Centrum Kultury, z którym można skontaktować pod numerem telefonu 41 354 53 13.
Galeria zdjęć z naszego pobytu w 2016 roku, przed rewitalizacją:
Szukasz innych inspiracji na podróże po województwie świętokrzyskim? Polecamy również nasze inne wpisy:
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
- Bałtowski Kompleks Turystyczny – dinozaury i inne atrakcje
- Busko-Zdrój
- Tężnia solankowa w Busku-Zdroju
- Ruiny pałacu Karskich we Włostowie
- Zamek Krzysztopór
Zdjęcie główne: Piotr Walczak