Szydłów czyli unikatowe, klimatyczne średniowieczne miasto


Zwiedzająć wojewódźtwo świętokrzyskie polecamy, aby znaleźć czas i udać się także do Szydłowa. Miasta które do dzisiejszych czasów zachowało wygląd zbliżony do tego jaki miało w średniowieczu. Zachował się duży fragment murów obronnych które dzięki środkom z Uni Europejskiej są w tej chwili odbudowywane. Z uwagi na dużą ilość zabudowy która zachowała się do dzisiaj z czasów średniowiecznych Szydłów nazywany jest „polskim Carcassonne”. Będąc na miejscu i zwiedzając Szydłów faktycznie możemy się cofnąć w czasie. Zachowane budynki i fragmenty murów obronnych zrobiły na nas duże wrażenie.

Pierwsze wzmianki o Szydłowie pochodzą z 1191 roku. Największa rozbudowa Szydłowa nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Kiedy to został wybudowany zamek oraz całe miasto zostało otoczone murami obronnymi.

Korzystne położenie sprawiło, że w mieście rozwinęły się cechy rzemieślników oraz kwitł handel. Miasto słynęło z produkcji sukna. W 1528 roku w Szydłowie został zbudowany wodociąg oraz łaźnie miejskie.

Lata świetności miasta trwały od XV-XVII wieku.

W czasie wojny miasto zostało zniszczone. Podczas wojny także na terenie Szydłowa Niemcy urządzili getto dla ludności żydowskiej. Przed wojną w Szydłowie 30% ludności stanowili Żydzi. W Synagodze która zachowała się do dnia dzisiejszego urządzona jest wystawa o tematyce związanej z kulturą żydowska.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Auto możemy zaparkować pod kościołem gdzie znajduje się duży parking który jest bezpłatny. Jest to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia zwiedzania.

Aby wejść do części obiektów zlokalizowanych na terenie Szydłowa należy kupić bilet. Bilet jest potrzebny aby odwiedzić: plac zamkowy, kościółek pw. Wszystkich Świętych oraz synagogę.

Do wszystkich tych obiektów obowiązuje jeden bilet wstępu. Cena biletu normalnego to 6 zł a ulgowego 4 zł

Bilety można nabyć w siedzibie Gminnego Centrum Kultury na ulicy Targowej 3.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

 

Turystaonline.pl Szydlow (12)
Turystaonline.pl Szydlow (8)
Turystaonline.pl Szydlow (2)
Turystaonline.pl Szydlow (3)
Turystaonline.pl Szydlow (4)
Turystaonline.pl Szydlow (5)
Turystaonline.pl Szydlow (6)
Turystaonline.pl Szydlow (9)
Turystaonline.pl Szydlow (7)
Turystaonline.pl Szydlow (10)
Turystaonline.pl Szydlow (11)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *