Dla dzieci,  Lasy,  Małopolskie,  Relacje z podróży

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Tuchowski Las”

„Tuchowski Las” możemy obrać jako cel krótkiego spaceru, można przyjść tu pobiegać lub pojeździć na rowerze górskim. Dodatkowo można wybrać się na ścieżkę wraz z dziećmi w celu zwiększenia ich wiedzy o lesie, środowisku wodnym oraz o działaniach leśników. Informacje zamieszczone na tablicach są przejrzyste i treściwe. Przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Naszej córce, która jest w wieku przedszkolnym bardzo podobały się tablice edukacyjne oraz instalacje stworzone przez leśników.

Jakie atrakcje znajdziemy w „Lesie Tuchowskim”?

  • droga leśna
  • plansze i instalacje edukacyjne
  • stawy

Przed wejściem na trasę znajduje się mapka z narysowaną trasą. Osobom z dziećmi z wózkami proponujemy iść do stawów, dalej trasa jest niedostosowana.

Droga leśna

Droga idealnie nadaje się na spacery z dziećmi. Po wejściu do lasu od razu czuć czyste i ostre powietrze. Osoby mieszkające w mieście na pewno zauważą tą różnicę. Odległość pomiędzy wejściem do lasu a stawami to około 1,2 km długości. Przejście do stawu i z powrotem w zależności od tempa zajmuje od 30 – 45 min. Cała trasa narysowana na tablicy przed wejściem na ścieżkę ma około 4 km i przejście powinno zająć około 1h – 1h 20 w zależności od obranego tempa i bez dłuższych przerw.

Plansze i instalacje edukacyjne:

W lesie osadzone zostały instalacje i plansze edukacyjne. Z pomocą tablic dorośli oraz dzieci mogą rozszerzyć posiadaną wiedzę z zakresu:

  • Budowy lasu
  • Ochrony pożytecznych mrówek
  • Dokarmiania zwierzyny
  • Ochrony ptaków
  • Życia w środowisku wodnym

Stawy w Lesie Tuchowskim:

W Lesie Tuchowskim znajdują się stawy. Niestety w styczniu, z uwagi na dużą wilgotność podłoża nie udało nam się okrążyć stawów. Przy stawach znajdują się miejsca do odpoczynku lub urządzenia małego pikniku. Stawy w środku lasu wyglądają bardzo malowniczo. Zbudowany został również mostek, który jest atrakcją dla dzieci.

Czy to dobre miejsce na wyjście z dzieckiem w wózku?

Na odcinku do stawów można bez problemu przejechać wózkiem. Dalej nie dotarliśmy gdyż droga zrobiła się mocno grząska. My odwiedzaliśmy Las Tuchowski zimą, w lecie warunki z pewnością będą dużo lepsze jeżeli chodzi o dalszą część trasy.

Mapka z lokalizacją:

Jakie są współrzędne ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Tuchowski Las”?

Współrzędne GPS parkingu przy ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Tuchowski Las” : 49.912026, 21.083277

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 25 – 35 min.
➡ Z Krakowa dojazd zajmuje około 90 – 100 min.

Gdzie zaparkować przy ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej w Tuchowie?

Auto najlepiej zaparkować na parkingu leśnym znajdującym się przy wejściu na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną. Parking pomieści około 20 samochodów. Z uwagi na dużą popularność tego miejsca może być problem z zaparkowaniem szczególne w weekendowe popołudnia.
Adres parkingu: Partyzantów 96/72, 33-170 Tuchów

Czy w Lesie Tuchowskim znajdują się toalety?

Przy wejściu na ścieżkę oraz przy stawach znajdują się drewniane wychodki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *