Ciekawostki,  Poradniki,  Różności

Brak Polskiego Bonu Turystycznego w ZUS PUE – co zrobić, żeby bon uzyskać?

Na platformie PUE ZUS nie ma zakładki „Polski Bon Turystyczny”. Co zrobić dalej? Jak uzyskać bon gdy go nie ma, a powinien być?

Na platformie PUE ZUS zakładka Polski Bon Turystyczny powinna być widoczna w zakładce Ogólny, w menu po lewej stronie pomiędzy zakładkami Ustawienia a Podmiot turystyczny.

Brak Polskiego Bonu turystycznego doświadczyło wiele rodzin, my również. Dzisiaj opiszę krok po kroku jak nam udało się go uzyskać.

1. Po pierwsze: musimy posiadać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez organ właściwy.

Skąd uzyskać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+?

Może to być pismo potwierdzające z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innego organu skąd otrzymujemy świadczenie 500+. Jeżeli takiego pisma nie mamy, musimy skontaktować się z danym organem udzielającym nam świadczenie.

Ja kontaktowałam się z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przez platformę moj.gov.pl Pismo ogólne do podmiotu publicznego -> https://moj.gov.pl/pismo-ogolne/usluga-online/engine/ng/index?xFormsAppName=PismoOgolneDoPodmiotuPublicznego&xFormsFormName=Wniosek

 • Wybieram odpowiedni urząd (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w …),
 • Rodzaj pisma: Informacja
 • Tytuł pisma: Informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+
 • Treść pisma: Opis problemu, prośba o wydanie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+

Pismo musi być podpisane podpisem elektronicznym.

Odpowiedź otrzymałam po około tygodniu telefonicznie, a za kilka dni przyszedł do mnie oczekiwany dokument pocztą tradycyjną.

2. Po drugie: jeżeli osoba ubiegająca się o bon turystyczny spełnia postawione wymogi (składała wniosek i osobiście pobiera świadczenie wychowawcze 500+) musi złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT):

 • na adres: Polska Organizacja Turystyczna, ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka
 • lub elektronicznie przez profil zaufany na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do wniosku trzeba w załączniku dodać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez organ właściwy.

Ja składałam wniosek przez ePUAP, po około tygodniu w odpowiedzi dostałam informację, że wniosek przyjęto i nadano numer sprawy. Około tydzień później po nadaniu numeru sprawy, na stronie PUE ZUS miałam długo wyczekiwaną zakładkę Polski Bon Turystyczny.

Instrukcja składania wniosku przez ePUAP

Wzór wniosku (ze strony https://bonturystyczny.polska.travel):

Polski Bon Turystyczny

Wniosek

Wnoszę o ustalenie praw do świadczenia w formie bonu w drodze decyzji administracyjnej. Jestem osobą uprawnioną do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ (tzn. osobą, która składała wniosek o 500+). Świadczenie to zostało mi przyznane na: ……. (Imię, nazwisko, PESEL, dziecka). Po zalogowaniu się na platformę PUE ZUS nie pojawiła się w moim profilu zakładka oznaczona [Polski Bon Turystyczny]. Do wniosku dołączam kopię informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez organ właściwy. (Podpis moje imię i nazwisko)

Pismo musi być podpisane podpisem elektronicznym.

Do pisma musi być załączona informacja o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez organ właściwy

15 komentarzy

 • Renata

  Czekam już pięć tygodni na odpowiedź i nic. Dzwoniłam ale albo zajęte albo nikt nie odbiera. Za dwa tygodnie jadę z dzieckiem na wakacje jeśli nie będę miała bonu nigdzie nie pojadę bo mnie nie stać. Przykro mi że wybierają kto ma dostać a kto nie

  • Justyna

   Niestety taka rzeczywistość. Jedni mają bon bez problemu, drudzy muszą walczyć o niego. My też nie mieliśmy, ale załatwiałam go w zimie i nie było problemu. Z ogromnego ruchu jaki jest na naszej stronie na tym artykule wnioskuję, że bardzo dużo osób aktualnie próbuje bon uzyskać. Może stąd wziął się problem z czasem na otrzymanie odpowiedzi.

  • Paulina

   Składała Pani wniosek o bon przez ePUAP czy wysłała Pani dokumenty pocztą do Wieliczki? Koleżanka czeka już 3 miesiące na przyznanie bonu, wysyłała dokumenty do Wieliczki.

  • Lilia

   Ja też nie miałam bonu, składałam reklamacje, wczoraj udało się mi dodzwonić na infolinie i dowiedziałam się że do 3 miesiecy się czeka na przyznamnie bonu, ponieważ mają problemy techniczne. Żenada, bon dla wybranych. W moim przypadku dostanę bon we wrześnie.

 • Asia

  Epuap rzekomo im nie działa, tak się zasłaniają… Znam kilka osób, które złożyły wniosek we wrześniu i dalej nie dostały… Kiedy ktoś to nagłośni?

 • magda

  Ja też czekam już 5 tygodni na odpowiedz i nic. Infolinia w Wieliczce nie odpowiada.. Nie wiem co można jeszcze zrobić.. wysłać pocztą tradycyjną? czy to coś w ogole da?

 • Magda

  Wczoraj powiedziano mi że epuap nie działa bo skrzynka jest zablokowana. Dokumenty lepiej wysłać drogą tradycyjną. Moim zdaniem to celowe działanie celowe mające zniechęcić ludzi. Dokumenty trzeba pobrać z mops-u, nie wystarczy info które dostaliśmy mejlowo musi być to dokument poświadczony za zgodność z oryginałem, dodatkowo trzeba dołączyć wniosek który jest na stronie POT. Zobaczymy jak długo to potrwa teoretycznie mają 30 dni na odpowiedź.

 • Malwa

  Dramat.
  Powiem tak ,piszą mówią że każdemu się należy ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej…Brak słów.Żygać się chce na to !!!Jeszcze jak kogoś stać to jedzie,jeśli nie musi zostać w domu,i tylko dzieci szkoda…
  Skoro każdemu się należy tak powinno być!!!
  Co kogo obchodzi że system zawodzi?!
  Widocznie zawodzi bo nie wszystko dla wszystkich. Ja chyba rezygnuje z bonu bo czas się kończy ,dzieci i tak pojadą ale niech wiedzą ci wspaniali co tak to urządzili że dali dupy po całości.

 • Oszukana

  Mam te samą sytuację, pisałam mailowo, wysłałam wniosek i zero odpowiedzi przez trzy tygodnie, wysłałam pocztą po numerze nadania widzę że doszło i też zero odpowiedzi , niby wszystkim a jednak nie. Takie robienie z ludzi debili. Powinno być chu*owo ale jednakowo albo wcale. Tak nagłaśniają jak to wspaniałe ludzie korzystają z bonów turystycznych a jednak tylko część społeczeństwa!!!

 • Wsciekła

  Jestem wściekła w piatek wyjeżdżamy na upragnione wakacje dzieci przeszczęsliwe. A tu co chciał mąż dziś uaktywnić a tu nic nie ma. Masakra co za dziadostwo. Robią z ludzi debili po całości. Selekcja kto ma dostać a kto nie… Żebym wiedziała ze tak bedzie bym wcześniej to zrobiła. Ale będąc w zusie załatwiliśmy yo trzeba zostalo tylko uaktywnić kod i dupa nie ma…:szkoda słów.

 • sammy

  Moim zdaniem system selekcjonuje ludzi wg okreslonych kryteriów. Wykształcenie, liczba dzieci, zarobki. Ci których system okresla jako potencjalnego wyborcę bezprawia i niesprawiedliwości. Ci od razu maja to aktywne. Pozostali. Czyli wrogowie kominternu, musza sie sporo napocić. Bo tak sobie zazyczył naczelnik i jego kosherna rada.

  • świstak

   a ostatecznie decyduje komisja złożona z wróżbitów i kosmitów… bo przecież muszą sprawdzić czy ktoś nie popiera opozycji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *