Dla dzieci,  Góry,  Relacje z podróży,  Różności,  Słowacja,  Tatry

Bachledka – Ścieżka w Koronach Drzew + kolejka gondolowa + plac zabaw | Słowacja – nasze wrażenia

W jedną z październikowych sobót postanowiliśmy odwiedzić pozycję z naszej listy podróżniczych marzeń, a mianowicie Ścieżkę w Koronach Drzew na Słowacji w Bachledovej Dolinie. Bachledka znajduje się około 17 km od polskiej granicy, pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Pienińskim na grzbiecie Spiskiej Magury. To miejsce pełne uroku, gdzie spacer w otoczeniu lasów i szczytów Tatr staje się wspaniałą przygodą, wzbogaconą edukacyjnymi doświadczeniami i radosną zabawą. Dodatkowo najmłodszym niezapomniane chwile przyniesie przejażdżka kolejką gondolową oraz znajdujące się tutaj place zabaw. Warto przeznaczyć na tę atrakcję przynajmniej 4 godziny, a w sezonie letnim, kiedy czynny jest duży plac zabaw z parkiem linowym nawet cały dzień!

Atrakcje jakie czekają na nas w Bachledka Ski and Sun:

 • przejazd kolejką gondolową
 • spacer ścieżką w koronach drzew (długość łącznie z wieżą widokową -1234 m)
 • wieża widokowa o wysokości 32 metry
 • szereg tablic edukacyjnych oraz łamigłówek na trasie
 • dwa niewielkie bezpłatne place zabaw
 • duży, płatny dodatkowo plac zabaw z parkiem linowym – Królestwo Lasu
 • restauracja Panorama z widokiem na Tatry i z produktami regionalnymi
 • szlaki turystyczne
 • jazda rowerem po górach
 • zimą – jazda na nartach

Przejazd kolejką gondolową

Na Ścieżkę w Koronach Drzew w Bachledovej Dolinie możemy dostać się pieszo idąc szlakiem lub kolejką gondolową. Teren szlaku pieszego nie jest przystosowany do poruszania się wózkami. Wędrówka może być trudna dla małych dzieci i osób starszych. Długość trasy pieszej to 2,5 km.

Dla osób z wózkami polecamy na górę wyjechać kolejką gondolową. W kolejce gondolowej mieści się cały wózek dziecięcy, nie trzeba go składać. Trasa ma długość 1,5 km, a czas przejazdu wynosi około 7 minut. Kolejki kursują co chwilę, nie trzeba długo czekać na wejście. Sam przejazd kolejką to już niezwykłe doświadczenie dla dzieci! Naszej córce (5 lat) bardzo się podobało. W trakcie podróży podziwialiśmy malownicze widoki górskie i obserwowaliśmy pasące się krowy.

Spacer ścieżką w koronach drzew w Bachledce

Atrakcją numer jeden jest oczywiście spacer ścieżką w koronach drzew. Ścieżka zbudowana jest z drewnianych pomostów na drewnianych palach. Łączna długość ścieżki wraz z wejściem na wieżę widokową wynosi 1234 m. Cała trasa została zaprojektowana tak, aby umożliwić przejazd wózkom – również na wieże widokową bez problemu wjedziemy wózkiem!

Ścieżka na początku prowadzi przez płaską kładkę, położoną na wysokości koron drzew, gdzie można natrafić na zagadki i ciekawostki (w kilku językach, także polskim) dotyczące zwierząt i roślin z regionu. Na ścieżce znajduje się kilka przejść adrenalinowych, a w najbardziej malowniczych miejscach ustawiono statywy do robienia zdjęć. Bardzo spodobały nam się informacje umieszczone na drewnianych deskach, pod stopami, z którym dowiedzieliśmy się ciekawych informacji np. na jakiej wysokości od gruntu oraz m n. p. m. się znajdujemy, jaki szczyt możemy zobaczyć z danego miejsca. Na końcu ścieżki znajduje się wieża widokowa – kwintesencja tego niezwykłego miejsca.

Wieża widokowa

Wieża widokowa ma wysokość 32 metrów i wznosi się 1176 m n.p.m.. Ogromnym plusem jest to, że dostaniemy się tutaj wózkiem, a podjazd nie jest wysoki. W miarę wspinania się z poziomu na poziom, panorama na Tatry staje się coraz piękniejsza. Na szczycie wieży znajduje się siatka, po której można chodzić i która stanowi niezwykłą atrakcję dla osób nie odczuwających lęku wysokości. Z nas tylko jedna osoba odważyła się tu wejść. Na żywo robi wrażenie! Poza tym, na samym szczycie natrafiliśmy na interesujące informacje dotyczące charakterystycznych punktów, takich jak odległość z wieży widokowej do Giewontu. Podczas schodzenia z wieży, można dodatkowo doświadczyć emocji, korzystając z toru saneczkowego. Za zjazd trzeba zapłacić 3 euro i dostępny jest dla osób o wzroście powyżej 120 cm.

Place zabaw na terenie Bachledka Ski and Sun

Po zakończeniu spaceru ścieżką na dzieci czekają place zabaw. Jeden znajduje się po lewej stronie, tuż przy wejściu na ścieżkę w koronach drzew. Drugi zaś trochę dalej, poniżej stacji kolejowej, przy punkcie informacyjnym. Znajdują się tutaj huśtawki (dla maluszka i dla starszaka), zjeżdżalnie, tory przeszkód, bujaczki. Na placu zabaw dominują konstrukcje wykonane z naturalnego drewna.

Królestwo Lasu Bachledka

Zaledwie 300 metrów od stacji kolejki rozciąga się obszerny plac zabaw, bogaty w atrakcje dla dzieci oraz elementy edukacyjne. Jest to naturalny plac zabaw z parkiem linowym. Leśny plac zabaw zajmuje imponującą powierzchnię 4950 m² i jest uznawane za największy przyrodniczy plac zabaw dla dzieci na Słowacji. W październiku, kiedy byliśmy był niestety nieczynny. Nie mieliśmy okazji z niego skorzystać, ale udało się zrobić kilka zdjęć, aby Wam zobrazować.

Gdzie zjeść i wypić na terenie Bachledka Ski and Sun?

W obrębie kompleksu, w pobliżu ścieżki w koronach drzew, usytuowana jest Restauracja Panorama. To miejsce, gdzie można delektować się regionalnymi specjałami, napić się kawy czy piwa z miejscowego browaru, jednocześnie ciesząc się imponującym widokiem na Tatry Bielskie.

Jak dotrzeć do Bachledka Ski and Sun? Gdzie zaparkować?

➔ Główny dojazd do ośrodka Bachledka Ski & Sun jest z Bachledovej Doliny (Bachledova Dolina 702, Zdziar). Trasa jest dobrze oznakowana, kierując się znakami oraz nawigacją z mapy Google nie mieliśmy problemu z dotarciem na miejsce.

➔ Podstawowe informacje dotyczące podróżowania po Słowacji:

Dopuszczalna prędkość:

 • Teren zabudowy: 50 km/h
 • Droga ekspresowa: 90 km/h
 • Autostrada: 130 km/h

Podczas podróżowania po słowackich drogach, nie wolno mieć w organizmie nawet minimalnych ilości alkoholu. Za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji pobierane są opłaty. W kraju funkcjonuje system elektronicznych winiet.

➔ My zaparkowaliśmy na płatnym parkingu (5 euro/ dzień dla samochodów osobowych) w Bachledovej Dolinie w pobliżu kas oraz wejścia do kolejki gondolowej. Na parkingu zostaliśmy pokierowani, w którym miejscu mamy pozostawić samochód. Za postój płaciliśmy na koniec pobytu, kartą w automacie obok kas i centrum informacji. Im wcześniej przyjedziemy na parking, tym bliżej zaparkujemy.

Dane kontaktowe:

Strona internetowa: https://bachledka.sk/pl

https://chodnikkorunamistromov.sk/pl/

Adres: Bachledova Dolina 702, 059 55 Ždiar, Slovenská Republika

GPS: 49.285013, 20.313274

Godziny otwarcia:

Maj – Czerwiec: 9:00 – 17:00
Lipiec- Sierpień: 9:00 – 18:00
Wrzesień: 9:00 – 17:00
Październik – Kwiecień: 9:00 – 16:00

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka czynna jest przez cały rok. Ostatnie wejście na ścieżkę możliwe jest godzinę przed zamknięciem. Ostatni przejazd kolejką możliwy jest pół godziny przed ostatnim wejściem na ścieżkę.

Cennik (na dzień 18.10.2023):

Przejazd kolejką gondolową ↑↓+Ścieżka w Koronach Drzew+ Królestwo Lasu:

 • Dorośli (15-65 lat): 29 euro (online), 31 euro (w kasie)
 • Dziecko (3-14 lat): 29 euro (online), 30 euro (w kasie)

Przejazd kolejką gondolową ↑↓+Ścieżka w Koronach Drzew:

 • Dorośli (15-65 lat): 25 euro (online), 27 euro (w kasie)
 • Dziecko (3-14 lat): 21 euro (online), 22 euro (w kasie)

Ścieżka w Koronach Drzew+ Królestwo Lasu:

 • Dorośli (15-65 lat): 16 euro (w kasie)
 • Dziecko (3-14 lat): 18 euro (w kasie)

Możliwe jest nabycie biletów zarówno przez internet, jak i w kasie na miejscu. Te zakupione przez internet są ciut tańsze. Dzieci poniżej 3 lat mają darmowe wejście. Zjeżdżalnia rurowa ze szczytu wieży widokowej płatna dodatkowo 3 euro, płatne tuż przy torze saneczkowym.

Czy na Ścieżkę w Koronach Drzew w Bachledovej Dolinie można wejść z psem, ze zwierzętami?

Na Ścieżkę w Koronach Drzew nie wolno wprowadzać psów, jednak właściciele czworonogów nie muszą się martwić. Bachledka Ski and Sun ma na to rozwiązanie! Przed wejściem na ścieżkę przygotowano specjalne boxy dla piesków.

Czy polecamy Ścieżkę w Koronach Drzew w Bachledce?

Z pewnością tak! Ścieżka w Koronach Drzew w Bachledovej Dolinie to niesamowita podróż przez naturę i korony drzew, ale także bogactwo atrakcji dla całej rodziny. Widoki z wieży, spacer wśród koron drzew, przejazd kolejką gondolową – to wszystko tworzy niezapomniane wspomnienia. Polecamy to miejsce każdemu. Mikołajowi (1 rok) podobały się punkty na ścieżce, gdzie były przymocowane różne struktury drewna i mógł je rączkami dotykać. Starsza córka (5 lat) była zachwycona przejażdżką gondolą, widokiem z wieży widokowej oraz placami zabaw. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *