Słowackie Tatry Wysokie – gdzie jechać, co warto robić i zobaczyć?

Wysokie Tatry to park narodowy na Słowacji, składający się głównie z pasma Tatr Wysokich. Ponieważ góry tworzą naturalną granicę między Słowacją a Polską, mniejsza część pasma górskiego znajduje się w Polsce, gdzie nazywana jest Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Region jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Słowacji, co roku odwiedza go miliony turystów, aby spacerować, wspinać się, jeździć na rowerze lub jeździć na nartach. Istnieje około 600-kilometrowa sieć szlaków turystycznych, wyciągów krzesełkowych i kolejek linowych, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na górskie krajobrazy.

Tatry w niedalekiej odległości od Kežmaroka

Tatry Wysokie rozciągają się w północnej części Słowacji, granicząc z Polską. Tatry Wysokie są wpisane na listę UNESCO, ponieważ w Tatrach występuje wiele chronionych zwierząt i roślin. Tatry Wysokie to szczyty, górskie jeziora i kotliny. Najbardziej godne uwagi szczyty to Gerlachovský štít (2655 m), Lomnický štít (2633 m), Rysy (2503 m) i Krywań (2494 m). Gerlachovský štít jest najwyższym szczytem Słowacji, choć nie jest łatwo dostępny. Na Łomnicę można dojechać kolejką linową.

Czym dostać się w Słowackie Tatry?

Pociągiem

Większość miast na Słowacji, w regionie Tatr jest połączona siecią kolejową. Jest to jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów dotarcia do Tatr Wysokich. Między Bratysławą a Koszycami kursuje kilka pociągów ekspresowych IC, „Tatrzany”, „Kriváň”, „Gerlach”, „Rysy”, „Chopok” i kolejne 4 pociągi IC bez nazwy, które zatrzymują się w Popradzie.

Ze stacji Poprad-Tatry kursują bezpośrednie połączenia tramwajowe ze Starym Smokowcem, Szczyrbskim Plesem, Tatrzańską Łomnicą i z wieloma przystankami po drodze. Wszystkie te przystanki znajdują się w regionie Tatr Wysokich. Więcej informacji na temat Tatrzańskiej Koleji Elektrycznej „Elekrtyczki”, biletów przeczytacie ➡ w osobnym artykule.

Samochodem

Z Czech i Austrii oraz zachodniej i wschodniej Słowacji można dojechać autostradą „D1”, z Węgier drogami I klasy oraz częścią autostrady „R1”. Droga z Polski jest nieco bardziej skomplikowana, tylko jedna droga łączy Zakopane ze słowacką częścią Tatr Wysokich przez przejście graniczne w Łysej Polanie. Jeśli jednak jesteś na wycieczce pieszej, w kilku miejscach można przejść z Polski na piechotę.

Autobusem

Z Krakowa kursuje autobus obsługiwany przez Leo Express do Popradu i Spiskiej Nowej Wsi (czas podróży to około 2 godz. 45 min).

Z Zakopanego kursują autobusy do Starego Smokowca i Popradu. Przed wyjazdem warto sprawdzić stronę internetową wybranego przewoźnika pod kątem dokładnych godzin odjazdu.

Z Łysej Polany można przejść pieszo przez mały mostek. Na Słowacji jest mała restauracja, sklep z pamiątkami i kolejny mały sklep na granicy, w którym można wymienić złotówki na Euro. Stamtąd, mniej więcej raz na godzinę lub dwie, na górnym końcu parkingu czeka autobus, który kursuje przez Tatry Wysokie do Popradu. Czas podróży to około 30 lub 40 minut do Starego Smokowca.

Z Koszyc i Preszowa istnieje bezpośrednie połączenie autobusowe obsługiwane przez Leo Express do Popradu i Spiskiej Nowej Wsi (czas podróży to odpowiednio 2 godz. 15 min i 1 godz. 50 min).

Samolotem

Port lotniczy Poprad-Tatry jest obsługiwany przez Wizz Air (rejsy obsługujące loty do i z Londynu Luton).

Autobus nr 1 łączy lotnisko Poprad-Tatry z głównym dworcem autobusowym w Popradzie. Autobusy dostosowane są do godzin przylotu i odlotu lotów Wizz Air do i z Londynu Luton. Na lotnisku dostępny jest także postój taksówek. Podróż z lotniska do centrum Popradu wynosi około 10 minut/5 km.

Miasta i miejsca warte odwiedzenia:

Stary Smokowiec

  • górskie miasteczko położone na ponad 1000 m n p m
  • kolejka na Hrebienok (na Hrebienoku zimą: Lodowa Świątynia, tor saneczkowy)
  • początek szlaków górskich (Hrebienok, Chata Terego, Łomnicki Staw)
  • Droga Krzyżowa w górach (Kalwaria)
  • punkt przesiadkowy w kierunku Popradu/ Tatrzańskiej Łomnicy/ Szxzyrbskiego Jeziora

Szczyrbskie Jezioro

  • miejscowość z pięknym jeziorem, wokół którego można spacerować, także z wózkiem
  • stok narciarski
  • szlak górski m.in. na Popradzkie Jezioro

Tatrzańska Łomnica

  • kolejka na Łomnicę
  • początek szlaków górskich (na Łomnicki Staw)

Kezmarok

  • kolejna górska miejscowość z wyjątkowym klimatem, oddalona około 20 km od Tatr Wysokich
  • zamek
  • pieszy szlak na górę ul. Pod lesom (w miejscu, gdzie dawniej był stok narciarski, teraz jest nieczynny), z której rozciąga się przepiękna panorama Tatr
  • restauracja u Jakuba z tradycyjnym jedzeniem słowackim (Starý trh 39, 060 01 Kežmarok, Słowacja)
  • zadbany, plac zabaw podzielony na kilka stref dostosowanych do wieku oraz upodobań dzieci (pomiędzy ulicami Pod lesom, a Severna)

Poprad

  • stare miasto
  • Podtatrzańskie muzeum Poprad (Vajanského 72/4)
  • Aquacity Poprad – znany resort wodny

Wierzbów

  • basen termalny Verbov

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *