Opłaty drogowe – winiety – Francja 2020 – poradnik


Aktualizacja: luty 2020

Przejazd autostradami na terenie Francji jest płatny, opłata pobierana jest na bramkach i zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Wyjątkiem jest prawie 3000 km bezpłatnych autostrad zarządzanych przez państwo. Łączna długość autostrad wynosi prawie 12 000 km. Przejazd drogami szybkiego ruchu na terenie Francji jest bezpłatny. Osoby często korzystające z autostrad na terenie Francji mogą wykupić urządzenie do elektronicznego poboru opłat (Télépéage). 

Drogi, na których obowiązuje opłata

Opłatą objęte jest około 9000 km autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy. Dodatkową opłatą objęte są tunele i mosty. Więcej informacji o opłatach za tunele pod alpami. Obsługą autostrad zajmuje się kilka firm koncesjonariuszy, z których największą jest Vinci S.A. – pod swoją opieką ma prawie 4500 km autostrad. Interaktywna mapka pozwalająca w łatwy sposób sprawdzić jaka firma obsługuje dany odcinek oraz sprawdzić wysokość opłaty znajduje się pod linkiem: https://www.autoroutes.fr/fr/les-principaux-tarifs.htm

Kliknięcie interesującej nas autostrady na mapce z powyższego linku powoduje przekierowanie na stronę ze szczegółowymi informacjami na temat opłaty obowiązującej na danym odcinku.

Mapka z płatnymi odcinkami autostrad

Na poniższej mapie znajdują się wszystkie od odcinki płatnych autostrad na terenie Francji z zaznaczonymi dodatkowo płatnymi tunelami oraz mostami.

Źródło: https://www.autoroutes.fr/

Wersja interaktywna dostępna pod linkiem: https://www.autoroutes.fr/fr/les-principaux-tarifs.htm

Sposoby zapłaty

Opłata za przejazd pobierana jest na bramkach. Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w EUR), karty płatnicze, karty paliwowe oraz elektroniczny system poboru opłat.
Pozostałe drogi, przy których nie ma bramek są bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.

Kategorie pojazdów

  • 5 – Motocykl, motocykl z wózkiem bocznym, motocykl z przyczepą,
  • 1 – Light vehicles – Pojazdy o dwóch lub większej liczbie osi i wysokości całkowitej nieprzekraczającej 2 m,
  • 2 – Intermediate vehicles – Pojazdy o dwóch lub większej liczbie osi, o wysokości przekraczającej 2 m i równej lub mniejszej niż 3 m.
  • 3 – Pojazd o dwóch osiach i całkowitej wysokości większej niż 3 metry.

Cena za przejazd:

Średnio koszt przejazdu do 100 km francuskiej autostrady to 8-9 EUR ok. 35-40 PLN.

Plik PDF z cenami za przejazd poszczególnymi odcinkami autostrad znajduje się pod linkiem.

Dokładne opłaty za przejazd na danym odcinku można sprawdzić za pomocą mapki dostępnej na stronie: https://www.autoroutes.fr/en/routes.htm

Przy pomocy tej mapy możemy wpisać miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe, a skrypt zawarty na stronie automatycznie wyliczy opłatę, jaką będziemy musieli uiścić na bramkach w czasie przejazdu autostradą.
Po wyznaczeniu trasy dostaniemy wynik widoczny poniżej.

Dodatkowo skrypt wyliczy szacunkowy koszt paliwa potrzebnego do pokonania trasy.

Przepisy drogowe Francja

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Francji takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ W trakcie opracowania:(

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *