Turysta mądry przed szkodą, czyli jakich błędów wystrzegać się na górskim szlaku

Obserwując z oddali majestatyczny górski krajobraz, można odnieść mylne wrażenie, że jest oazą spokoju, w której nikomu nic nie grozi. W rzeczywistości góry każdego roku stają się dla wielu turystów miejscem walki o przetrwanie. Złe warunki atmosferyczne w połączeniu z niewiedzą i brawurą mogą doprowadzić do tragedii. Warto zdawać sobie sprawę, że góry są pełne niebezpieczeństw i nie popełniać błędów, które dla wielu okazały się opłakane w skutkach.

Nie potrzebujesz ogromnego plecaka na krótką wyprawę

To, że jakiś plecak podróżny wpadł Ci w oko, nie oznacza od razu, że sprawdzi się w czasie wycieczki. Udając się na jednodniową górską wyprawę, nie będzie Ci potrzebny potężny 60 litrowy kolos – na jedną osobę w zupełności wystarczy model o pojemności ok. 30-40 l.

Nie pakuj się naprędce

Przygotuj listę przedmiotów, które musisz ze sobą zabrać, a unikniesz zbędnego dźwigania. Zabierz tylko niezbędne akcesoria, prowiant i wodę. Niewielkie pojemniki na żywność czy zamykane woreczki strunowe mogą okazać się świetnym rozwiązaniem.

Dobry sprzęt nie musi kosztować majątku. Najistotniejsze są buty – postaw na trekkingowy model, idealnie dopasowując go do swoich stóp i dobierając pod kątem warunków atmosferycznych panujących w danym okresie czy dniu. Niewłaściwe obuwie może się okazać prawdziwą zmorą w trakcie żmudnej górskiej wyprawy. Wiele osób zapomina o uprzednim „rozchodzeniu” butów, więc uniknij tego błędu. Załóż swoje nowe obuwie i chodź w nim nawet po domu, aby były maksymalnie wygodne na szlaku.

Pogoda w górach zmienia się czasem w mgnieniu oka. Osoby, które nie zabiorą ze sobą kurtki przeciwdeszczowej, niekiedy mocno tego żałują. Zmoknąć mogą również dokumenty i elektronika, w związku z czym ich wcześniejsze zabezpieczenie jest jak najbardziej roztropnym postępowaniem.

Nie obieraj zbyt trudnych szlaków

Brawurowe podejście i nadmierna wiara we własne możliwości to jedne z głównych przyczyn tragedii w górach. Jeśli chodzi o nasz kraj, nie tylko skaliste Tatry okazywały się miejscem, w którym ktoś odbył swoją ostatnią ziemską wyprawę. Uniknij tego błędu! Za pomocą aplikacji na telefon (np. Mapy.cz czy Mapa Turystyczna) możesz ustalić dokładny przebieg wyprawy, jeszcze zanim na nią wyruszysz. Również przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne, które w razie poważnych problemów zdrowotnych po – odpukać – wypadku w górach daje Ci możliwość wnioskowania o odszkodowanie czy pokrycie kosztów leczenia.

Nie zapomnij zabrać telefonu…

Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że smartfon może stanowić jedno z najważniejszych akcesoriów współczesnego górskiego turysty. Trzymaj telefon przy sobie i zainstaluj jeszcze przed podróżą aplikacje przydatne w górach. Chodzi m.in. o Monitor Burz umożliwiający śledzenie na bieżąco informacji dotyczących frontów atmosferycznych czy aplikację Ratunek, która ułatwia kontakt ze służbami ratunkowymi w razie ewentualnego wypadku.

…i papierowej mapy

Nowoczesne technologie są doskonałym wsparciem dla turystów, jednak bywają zawodne. Gdy wyczerpie się bateria w smartfonie albo ulegnie on awarii, ostatnią deską ratunku może się okazać tradycyjna, papierowa mapa. Dlatego koniecznie spakuj ją do plecaka i weź ze sobą na szlak.

W górach nie jesteś sam

To, że napotkani obcy będą się z Tobą witać, jest w górach czymś naturalnym. Nie wstydź się zapytać o pomoc, jeśli naprawdę będziesz jej potrzebować. Zwróć uwagę na to, jak cudowne jest naturalne piękno górskiej flory oraz fauny i w czasie podróży nie zostawiaj po sobie śmieci. Udanej wycieczki!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *