Szwajcaria samochodem. Jak się przygotować i co warto wiedzieć?

Szwajcaria to kraj znany z przepięknych krajobrazów — w tym przede wszystkim z górskich widoków, czystych jezior i znakomitych tras turystycznych. Podróż samochodem po tym malowniczym kraju to niezapomniane doświadczenie, na które warto pokusić się chociaż raz w życiu. Przed wyruszeniem w trasę należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Podróż do Szwajcarii własnym autem to prawdziwa przygoda w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale i spore wyzwanie — zwłaszcza dla niewprawionych kierowców. Warto tutaj pamiętać nie tylko o przygotowaniu samochodu, ale również o oszacowaniu budżetu, ubezpieczeniach, zakupie winiet i nie tylko.

Przygotowanie samochodu

Przed rozpoczęciem podróży samochodem do Szwajcarii, zaleca się dokładny przegląd techniczny pojazdu. Upewnij się, że hamulce, opony, oświetlenie i układ chłodzenia działają prawidłowo. Warto również sprawdzić stan oleju silnikowego i innych płynów eksploatacyjnych oraz wymienić filtr powietrza i oleju, jeśli jest to konieczne. Jeśli nie znasz się na zawiłościach mechanicznych konstrukcji samochodowej, to lepiej będzie, jeśli dla pewności i spokoju zlecisz to zadanie wyspecjalizowanemu mechanikowi.

Wyposażenie awaryjne

Szwajcaria to kraj górzysty, w którym pogoda dość szybko się zmienia. Dlatego też warto zawczasu zainwestować w odpowiednie wyposażenie awaryjne. Mowa tutaj o kole zapasowym, zestawie narzędzi, trójkącie ostrzegawczym, latarce, kamizelce odblaskowej, zestawie do rozpalenia ogniska, apteczce, zapasowym prowiancie itd. Co więcej, w niektórych obszarach górskich w sezonie zimowym mogą się też przydać specjalne łańcuchy na opony, które zapewnią lepszą przyczepność do śliskiego podłoża.

Dokumentacja i dokumenty

Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe, takie jak dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, i ważne prawo jazdy. Zaleca się również posiadanie międzynarodowej karty zielonej (zwanej również kartą ubezpieczenia) dla pojazdu, która potwierdza ważność ubezpieczenia na terenie Szwajcarii (nie jest ona obligatoryjna).

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC

Przed podróżą do Szwajcarii warto sprawdzić, czy twoje obecne ubezpieczenie OC samochodu obejmuje ten kraj. Jeśli nie, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i rozważ zakup dodatkowego ubezpieczenia obejmującego Szwajcarię. Warto to zrobić, ponieważ brak ważnego ubezpieczenia może prowadzić do wysokich kar i konsekwencji prawnych.

Ubezpieczenie assistance

Podczas podróży zagranicznych zawsze warto rozważyć ubezpieczenie assistance, które obejmuje koszty holowania i naprawy samochodu w razie awarii. To może być szczególnie przydatne w trudnych warunkach górskich Szwajcarii.

Pamiętaj o zakupie winiety!

Dawniej podczas podróży do Szwajcarii konieczne było posiadanie winiety, czyli specjalnej naklejki umieszczonej na przedniej szybie pojazdu, potwierdzającej opłacenie opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Obecnie jednak Szwajcaria wprowadziła już e-winiety, które można kupić w przez internet w zaledwie kilka minut. Taka winieta jest obowiązkowa — nawet jeśli podróżujesz tylko przez krótki czas. Mowa tutaj wyłącznie o winietach w formie rocznej – winieta dla Szwajcarii powinna być kupiona w renomowanym punkcie online.

Budżet na podróż

Podczas planowania podróży samochodem do Szwajcarii ważne jest określenie budżetu. Szwajcaria jest krajem z bardzo wysokimi cenami, więc warto uwzględnić koszty zakwaterowania, paliwa, wyżywienia, opłat za winiety, a także ewentualnych atrakcji

Zdjęcie główne: Photo by Michel Grolet on Unsplash

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *