Relacje z podróży

Wieża widokowa + ścieżka w koronach drzew + tężnia w Krynicy-Zdroju jesienią

O wieży widokowej w Krynicy-Zdroju słyszeliśmy już kilka lat temu, jednak dopiero teraz mieliśmy przyjemność osobiście ją odwiedzić. Nasza wizyta, która miała miejsce pod koniec października, była nie tylko okazją do podziwiania wieży widokowej o unikatowej konstrukcji wykonanej z drewna robinii akacjowej, ale także powstałej tu ścieżki w koronach drzew oraz tężni, która dodatkowo wzbogaca to magiczne miejsce. Widoki z góry są majestatyczne, a kolory jesienne potęgują uroki. Spędziliśmy tu miło i rodzinnie 4 godziny.

Jakie atrakcje czekają nas w Słotwiny Arena:

 • Ścieżka w Koronach drzew
 • Wieża widokowa
 • Tężnia solankowa
 • Kolejka krzesełkowa
 • Grill pod wieżą widokową
 • Sklepik z pamiątkami
 • Restauracja Widokowa przy dolnej stacji kolejki
 • Szlaki turystyczne
 • Trasy rowerowe*
 • Stacja narciarska*

*więcej informacji pod linkami:
Trasy rowerowe – https://slotwinyarena.pl/trasy-rowerowe/
Stacja narciarska – https://slotwinyarena.pl/slotwiny-arena-zima/

Ścieżka w Koronach drzew:

Na szczyt wieży prowadzi ponad kilometrowa, drewniana ścieżka, która jest podtrzymywana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Ścieżka ma stopniowe nachylenie między 2 a 6 procent, dzięki czemu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi w wózkach. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice edukacyjne i multimedialne, które opowiadają o historii, kulturze i przyrodzie regionu. Ścieżka jest szeroka, stabilna, a deski ułożone są blisko siebie. Osoby z klaustrofobią czy lękiem wysokości mogą śmiało przemierzyć ten odcinek bez obaw.

Wieża widokowa:

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna, która została otwarta w 2019 roku. Na moment otwarcia była to najwyższa wieża widokowa w Polsce (49,5 m – wysokość 17 piętrowego wieżowca) i jedna z największych w Europie. Jej budowa pochłonęła ponad 1000 metrów sześciennych drewna z robinii akacjowej, które jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wieża oferuje widoki na niepowtarzalną panoramę pasma Jaworzyny Krynickiej z Jaworzyną, Góry Lewockie, Rudawy Słowackie, Góry Czerchowskie, Beskid Niski. Dodatkową atrakcją jest 60-metrowa zjeżdżalnia, która zapewnia dreszczyk emocji i szybki powrót na dół. Ze szczytu wieży można zejść na dół schodami lub wrócić tą samą trasą. Jest to unikatowe rozwiązanie, gdyż na takich obiektach z reguły obowiązuje ruch jednostronny.

Tężnia solankowa:

Tężnia to kolejna atrakcja znajdująca się przy stacji Słotwiny Arena, która ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Tężnia jest nasycona solanką z miejscowości Sól wydobywanej w kopalni wody leczniczej Solankowa Kraina (ze Śląska). Jest to najwyżej położona tężnia solankowa w Polsce. Znajduje się na wysokości 892 m.n.p.m. Szacuje się, że godzinna inhalacja solnym aerozolem jest porównywalna do trzydniowego wdychania jodu podczas pobytu nad Morzem Bałtyckim! W trakcie pobytu na terenie tężni można zapoznać się z różnymi ciekawostkami na temat soli lub poczytać książki udostępnione na zasadach BookCrossingu. Książkę możemy zwrócić na terenie tężni lub do dowolnego punktu wymiany książek. Na terenie tężni odbywają się również koncerty. Bilet na tężnie upoważnia do jednorazowego wejścia bez limitu czasu. Więcej informacji o tężni solankowej, która jest nowością sezonu 2023 można przeczytać tutaj: https://slotwinyarena.pl/teznia-solankowa/

Sklepik z pamiątkami:

To doskonałe miejsce na znalezienie czegoś, co pozwoli Wam wziąć ze sobą trochę wspomnień z wizyty na wieży widokowej. W sklepiku z pamiątkami można zakupić m.in. maskotki Pingwinki, magnesy, jak i również solankę do inhalacji oraz atomizer z solanką do oczyszczania nosa. Jest to must have na rozpoczynający się okres jesienno-zimowy.

Szlaki turystyczne

U podnóży Wieży widokowej Krynica-Zdrój przebiegają dwa szlaki turystyczne: żółty i niebieski. Dodatkowo do kompleksu dociera Turystyczny Szlak wokół Krynicy (biało-czerwone znaki) to jedna z najbardziej widokowych ścieżek spacerowych, biegnąca po Słotwińskich połoninach, przeznaczona jest głównie dla osób, które chcą pochodzić po górach rekreacyjnie, ale obawiają się trudniejszej i dłuższej wycieczki. Więcej informacji o szklakach turystycznych pod linkiem: https://slotwinyarena.pl/szlaki-turystyczne/

Gdzie zjeść i wypić na terenie Słotwiny Arena Ski & Bike Park?

Pod wieżą widokową usytuowany jest Grill Bar. To miejsce, gdzie można zjeść dopiero co zdjętą z ognia kiełbaskę, oscypki albo zamówić bardzo dobrą pizzę dowożoną kolejką z Restauracji Widokowej. Dodatkowo można wypić aromatyczną herbatę lub kawę.

Przy dolnej stacji kolejki Słotwiny Arena znajduje się Restauracja Widokowa, która specjalizuje się w daniach kuchni regionalnej oraz znanej już w całej okolicy chrupiącej i aromatycznej pizzy z pieca opalanego drewnem. Menu restauracji dostępne jest pod linkiem: https://slotwinyarena.pl/menu/

Przy Górnej stacji kolejki obok punktu gastronomicznego znajduje się strefa gdzie można odpocząć:

Jak dotrzeć na więżę widokową z parkingu?

Kolejką krzesełkową

Do wieży widokowej można dostać się nowoczesną kolejką krzesełkową Doppelmayr, która ma osłony przeciwwiatrowe i może pomieścić sześć osób. Kolejka pokonuje trasę o długości 780 m i różnicy poziomów 160 m. Podczas jazdy można podziwiać okoliczne, malownicze krajobrazy. Rodziny z dziećmi mogą korzystać z kolejki bez obaw. Kolejka jedzie płynnie i powoli, a przy wsiadaniu i wysiadaniu dodatkowo spowalnia. Ponadto obsługa chętnie pomaga z włożeniem wózka. Złożony wózek mieści się na siedzeniu. My jechaliśmy z dwójką dzieci: 5-cio letnim oraz rocznym. Na niemowlaczki oraz małe dzieci polecamy dla bezpieczeństwa w kolejce zabrać nosidło.

Pieszo pod kolejką, po stoku narciarskim

Jest to najszybsza możliwość dostania się pieszo pod wieżę widokową. Ścieżka wiedzie po stoku narciarskim. Należy pamiętać, że po deszczu na tej trasie może być ślisko, a pchanie wózka pod stromą górę to nie do końca dobry pomysł. Zdecydowanie lepiej wybrać trasę trochę dłuższą, ale mniej męczącą opisaną poniżej.

Pieszo widokowym utwardzonym szlakiem

Jest to sugerowana trasa dla osób, które chcą dostać się z parkingu pod wieżę pieszo. Droga jest utwardzona, a jej długość to około 1,5 km. Podczas wędrówki można podziwiać pobliskie widoki. Jazda z wózkiem możliwa tylko w przypadku modeli wyposażonych w duże, pompowane koła. Posiadane przez nas wózki Baby Jogger City Tour 2 oraz Cybex Balios S 1 Lux nie nadawały się na wyjazd do góry. W dół jakoś by dało radę;)

Ile kosztuje wejście na wieżę widokową? Cennik

Bilet na wejście na wieżę kosztuje 79 zł dla osoby dorosłej i 69 zł dla dziecka lub seniora. Można również skorzystać z pakietów łączonych, które obejmują również wjazd lub zjazd koleją krzesełkową lub wejście na tężnię solankową m.in.: Bilety Rodzinne, Godzina dla Seniora w cenie 59 zł. Szczegóły poniżej oraz pod linkiem: https://wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/cennik/

Cennik (na dzień 30.10.2023)

Indywidualneulgowenormalne
dzieci do 4 latgratis
wjazd lub zjazd koleją krzesełkową25 zł29 zł
wjazd i zjazd koleją krzesełkową39 zł45 zł
wejście na Wieżę widokową69 zł79 zł
wejście na Wieżę widokową + wjazd koleją krzesełkową92 zł105 zł
wejście na Wieżę widokową + zjazd koleją krzesełkową92 zł105 zł
wejście na Wieżę widokową + wjazd i zjazd koleją krzesełkową105 zł119 zł
Bilety rodzinnecena
2 dorosłych + 1 dzieckowejście + zjazd i wjazd koleją krzesełkową287 zł
2 dorosłych + 1 dzieckowejście + zjazd i wjazd koleją krzesełkową + tężnia309 zł
2 dorosłych + 2 dzieciwejście + zjazd i wjazd koleją krzesełkową376 zł
2 dorosłych + 2 dzieciwejście + zjazd i wjazd koleją krzesełkową + tężnia399 zł
Tężnia solankowaulgowenormalne
Bilet na Tężnie25 zł29 zł
Tężnia + wjazd i zjazd koleją krzesełkową53 zł63 zł
Tężnia + Wieża widokowa + wjazd lub zjazd koleją krzesełkową102 zł119 zł
Tężnia + Wieża widokowa + wjazd i zjazd koleją krzesełkową109 zł125 zł
Bilet rodzinny na Wieżę widokową
+ zjazd i wjazd koleją krzesełkową + tężnia
1 dziecko + 2 dorosłych
309 zł
Bilet rodzinny na Wieżę widokową
+ zjazd i wjazd koleją krzesełkową + tężnia
2 dzieci + 2 dorosłych
399 zł
Zjeżdżalnia i rowerkicena
zjeżdżalnia – 1 zjazd (poza sezonem zimowym)10 zł
zjeżdżalnia – pakiet 6 zjazdów (poza sezonem zimowym)50 zł
zjeżdżalnia – pakiet 14 zjazdów (poza sezonem zimowym)100 zł
wypożyczenie rowerka dla dzieci PUKY20 zł
Grupowycena
grupy przedszkolne, szkolne, kolonijne (pn-pt),
opiekun gratis przy 10 osobach*
50 zł dziecko*
wjazd i zjazd koleją
+ wejście na Wieżę
przewodnik dla grup zorganizowanych90 zł

Zniżki i promocje:

 • Dzieci w wieku do 4 lat mają bezpłatny wstęp.
 • Na stacji Słotwiny Arena honorujemy: Kartę Dużej Rodziny i Kartę Seniora (regulamin).
 • Bilety ulgowe przysługują dzieciom do 16 lat na podstawie ważnej legitymacji szkolnej oraz seniorom powyżej 60 roku życia.
 • Osobom z niepełnosprawnościami na podstawie ważnej legitymacji przysługuje bilet ulgowy.
 • Bilet rodzinny przysługuje: 2 dorosłym plus 1 dziecku lub 2 dzieci do 16 r.ż.
 • Zniżki wynikające z Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny nie łączą się z innymi promocjami.
 • Promocje i rabaty nie łączą się. Wybrane promocje bądź rabaty mogą wykluczać obowiązywanie innych promocji lub rabatów oraz obowiązywać tylko przez określony czas. Informacje o tym zawarte są każdorazowo w regulaminie lub warunkach danej promocji bądź rabatu.
 • Zakup „Biletu na Wieżę widokową dla narciarzy i snowboardzistów” możliwy jest wraz z zakupem dowolnego, czasowego karnetu narciarskiego do ośrodka Słotwiny Arena. Zakaz wejścia w butach narciarskich.

Ceny podane są w PLN. W kasach można płacić kartą i gotówką.

Jak kupić bilety na wieżę widokową?

Bilety można kupić przez Internet pod linkiem: https://wiezawidokowa.pl/krynica-zdroj/kup-bilet/ lub w kasie na dolnej stacji kolejki krzesełkowej przy parkingu oraz w kasie przed wejściem na ścieżkę w koronach drzew. Dodatkowo do dyspozycji dostępne są automaty biletowe zlokalizowane przy wejściu na ścieżkę w koronach drzew oraz przy kasach przy dolnej stacji kolejki.

W jakich godzinach otwarta jest wieża widokowa?

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju jest czynna codziennie, przez cały rok od godziny 9:00 do 17:00. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie: https://slotwinyarena.pl/godziny-otwarcia/ Sprzedaż biletów kończy się godzinę przed zamknięciem atrakcji. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych kolejka i wieża mogą być zamknięte. Przed wyjazdem najlepiej odwiedzić wyżej wymienioną stronę i sprawdzić czy atrakcje są otwarte.

Jak dotrzeć do Słotwiny Arena Ski & Bike Park w Krynicy-Zdrój? Gdzie zaparkować?

Trasa jest dobrze oznakowana, kierując się znakami oraz nawigacją z mapy Google nie mieliśmy problemu z dotarciem na miejsce.

Adres:

ul. Słotwińska 51A
33-380 Krynica-Zdrój
Plus kod: CWMM+6V Krynica-Zdrój
Współrzędne GPS: 49.4330395,20.9320902

Parking:

Samochód zaparkowaliśmy na darmowym parkingu przy kasach. Jeżeli skończy się miejsce na tym parkingu należy podjechać trochę wyżej na większy parking (na 300 samochodów), który też jest bezpłatny dla osób korzystających z atrakcji ośrodka.

Mapka z lokalizacją:

Czy na więżę widokową można zabrać psa lub kota?

Ze względów bezpieczeństwa nie wpuszcza się na wieżę zwierząt domowych, ale przy wejściu są specjalne kojce, zamykane na kłódkę, z dostępem do wody, gdzie można je zostawić. Korzystanie z kojców jest bezpłatne.

Czy wieża widokowa dostępna jest dla osób niepełnosprawnych?

Ścieżka ma stopniowe nachylenie między 2 a 6 procent, dzięki czemu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Czy warto wybrać się tam z dzieckiem jeżdżącym w wózku?

Na ścieżce oraz wieży widokowej nie ma schodów. Dzięki temu jest dostępna dla rodzin z dziećmi w wózkach. Dodatkowo przy wejściu na ścieżkę w koronach drzew można wypożyczyć rowerki trójkołowe PUKY dla dzieci, które będą wspaniałym towarzyszem podróży oraz wybawieniem dla małych nóżek.

Dane kontaktowe:

Strona internetowa: https://slotwinyarena.pl/wieza-widokowa/
Telefon: 512 409 905 (9.00-17.00)
e-mail: recepcja@slotwinyarena.pl

Nasza opinia o atrakcjach w Słotwiny Arena w Krynicu-Zdroju:

Wieżę widokową, ścieżkę w koronach drzew oraz tężnię w Krynicy-Zdroju polecamy każdemu, bez względu na wiek oraz stan zdrowia. Atrakcja turystyczna przystosowana jest do jazdy wózkami. Jest to miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas, przy okazji dowiadując się ciekawych informacji o wieży, o regionie, o przyrodzie oraz historii. Dodatkowo, to idealne miejsce na relaks w otoczeniu przyrody. Niesamowite widoki i kontakt z naturą sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nawet ci, którzy odczuwają lęk wysokości, mogą śmiało korzystać ze ścieżki, która jest stabilna i pozbawiona chwiejnych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *