Relacje z podróży

Wieża widokowa – Bocheniec w Jadownikach. Co widać z wieży?

Jadowniki to malownicza miejscowość położona pomiędzy Brzeskiem a Porąbką Uszewską, w województwie małopolskim. Na Bocheńcu, obok kościoła św. Anny, pojawiła się nowa perła małopolskiej mapy turystycznej – malownicza wieża widokowa. Wieża w Jadownikach została oddana do użytku w październiku 2023 roku. Ma 25 metrów wysokości. Budowlę tworzy stalowa konstrukcja z drewnianym wykończeniem. Aby dostać się na ostatnią kondygnację, trzeba pokonać 120 schodów. Na szczycie wieży znajduje się iglica z kapsułą czasu, w której umieszczono przesłanie dla kolejnych pokoleń. Z wieży rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Na górze dostępna jest również bezpłatnie luneta, za pomocą której możemy przyjrzeć się szczegółom obserwowanych pejzaży.

Co widać z wieży?

Z wieży możemy podziwiać piękne i zróżnicowane widoki na miasta takie jak Brzesko, Wojnicz i Tarnów oraz wzgórza Beskidu Wyspowego, Gorców, Sądecczyzny, a nawet odległe Tatry (w przypadku bardzo dobrej widoczności). Nocą szczególną uwagę przykuwa rozświetlone miasto Brzesko.

W otoczeniu głównego obiektu umieszczone zostały ławki pod nowo wybudowaną wiatą, gdzie można odpocząć. Ponadto w bezpośrednim otoczeniu wieży znajdują się miejsca parkingowe, stojaki rowerowe oraz boisko do piłki nożnej.

Co warto jeszcze zobaczyć na Bocheńcu?

Wieża widokowa na Bocheńcu to nie jedyna atrakcja w Jadownikach. Na wzgórzu znajduje się też zabytkowy kościół św. Anny z XVI wieku oraz cudowne źródło z leczniczą wodą. Według legendy, św. Anna ukazała się tu pasterzowi i poleciła mu wykopać studnię. Woda z niej miała uzdrawiać ludzi z różnych chorób i dolegliwości. Obok źródła stoi kapliczka z figurą świętej.

Z Góry Bocheniec niedaleko jest do Porąbki Uszewskiej, gdzie znajduje się Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Dojazd i współrzędne GPS:

Wieża widokowa na górze Bocheniec zlokalizowana jest w odległości około 7 km od Brzeska w miejscowości Jadowniki. Do wieży najlepiej dojechać skręcając z drogi 94 w ulicę Radosną, później jadąc ul. Podgórską, następnie skręcając w prawo w ulicę św. Anny. Bezpłatny parking znajduje się zaraz przy wieży. Pomieści około 5 samochodów. Dojazd na miejsce nie sprawił nam żadnego problemu. Nawigacja z mapy Google idealnie doprowadziła do miejsca docelowego.

Współrzędne GPS wieży widokowej: 49.943561, 20.653878

➡ Z Brzeska dojazd zajmuje około 10 – 15 min,
➡ Z Wojnicza dojazd zajmuje około 15 – 20 min, w zależności od natężenia ruchu
➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 25 – 35 min, w zależności z której części miasta

Parking:

Parking jest bezpłatny, dokładna jego lokalizacja znajduje się na mapce poniżej 👇️

Przy wieży znajdują się też miejsca na rowery.

Toalety:

Niestety w obrębie wieży nie ma dostępnych toalet.

Bilety wstępu na wieżę, cennik:

Wejście na wieżę jest bezpłatne. Dodatkowo obok wieży znajduje się boisko do piłki nożnej oraz ławki z zadaszeniem. Z całej infrastruktury można korzystać bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

Wieża otwarta jest całodobowo. W nocy jest oświetlona.

Regulamin korzystania z wieży widokowej:

Widoki z wieży:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *