Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej

Porąbka Uszewska to niewielka, urokliwa miejscowość zlokalizowana w powiecie brzeskim, województwie małopolskim. Za sprawą repliki Groty Najświętszej Maryi Panny jest ona znana i uczęszczana co roku przez rzesze pielgrzymów. Inicjatorem budowy był ksiądz Jan Palka, który będąc na pielgrzymce w 1900 roku we Francji został zachwycony pięknem groty Niepokalanej.

Kilka lat później powstała główna część groty, która w 1904 roku została poświęcona. Od 2003 roku miejsce to jest uznawane jako Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Grota zbudowana jest z kamienia łamanego, na wapiennej zaprawie.

W jednej z bocznych ścian usytuowano płaskorzeźbę klęczącej św. Bernadetty, a także dzwon. W miejscu tym znajduje się również źródełko wody, do której ksiądz Jan Palka dolał odrobinę wody przywiezionej z Francji. W 2000 roku, w celu upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa wykonano alejkę prowadzącą od kościoła do Groty.

Porąbka Uszewska Grota – Msze Święte:

Nabożeństwa sprawowane są przy sprzyjającej pogodzie, w miesiącach letnich (maj – październik).

  • Maj, czerwiec – Msza Św. codziennie o godz. 18.00
  • Lipiec, sierpień, wrzesień – Msza Św. w każdą środę, piątek i niedzielę o godz. 18.00
  • Październik – Msza Św. i nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 17.00

Zobacz także naszą relację z francuskiego Lourdes: https://www.turysta.org/lourdes-francja-na-weekend-najciekawsze-miejsca-relacja/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *