Lourdes (Francja) na weekend – najciekawsze miejsca – relacja

Zapraszamy do naszej relacji z miejsca szczególnego dla chrześcijan na całym świecie – Lourdes. Naszą podróż odbyliśmy na Wielkanoc 2018 roku. Był to dogodny czas, by się tam znaleźć, bowiem kościół katolicki, który zarządza większością atrakcji w Lourdes, obchodził wówczas najważniejsze święto w roku.

Gdzie znajduje się Lourdes i jak dostać się z lotniska?

Lourdes jest miastem, a zarazem gminą w południowo-zachodniej Francji. Miasto zamieszkuje około 17 000 osób, co daje średnią ilość zaludnienia na poziomie 441 osób na kilometr kwadratowy. Znajduje się u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, we francuskim regionie Oksytania.

By dostać się do Lourdes zdecydowaliśmy się na podróż samolotem. Do tego miejsca można się dostać m. in. z Krakowa z firmą Ryanair. Koszt biletu lotniczego to około 250zł tam i z powrotem / osobę.

Lądując wieczorem na lotnisku Tarbes-Lourdes-Pyrénées nie mając wielu możliwości zdecydowaliśmy się wynająć taksówkę, za którą przyszło nam zapłacić 40 Euro (zatem w przypadku grupy 4 osobowej było to 10 Euro na osobę). Cenowo nie wygląda to zatem źle, bowiem lotnisko znajduje się około 12km od samego Lourdes.

W ciągu dnia na lotnisko można się dostać także transportem publicznym.

Nocleg w hotelu oddalonym o niecały kilometr od głównej atrakcji miasta kosztował nas 12 Euro / osobę / noc.

Co wato zobaczyć i zwiedzić w Lourdes?

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Bienvenue au Sanctuaire Notre-Dame de Lourdes)

Adres: 1 Avenue Mgr Théas, 65108 Lourdes, Francja
WWW: https://www.lourdes-france.org/en/

Jedną z najważniejszych atrakcji jakie można spotkać w Lourdes jest Sanktuarium Matki Bożej. Teren ośrodka określany jest również mianem Domeny. Sanktuarium przynależy do Kościoła Katolickiego i liczy 51 ha, obejmując tym samym 22 obiekty.

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes to przede wszystkim światowe centrum dla pielgrzymów. Każdego roku to miejsce odwiedza około 6 milionów osób, w tym około 100000 wolontariuszy oraz 80000 chorych.

Na terenie sanktuarium możemy wyróżnić kilka budowli sakralnych. Jest nim przede wszystkim krypta, która była pierwszym, a zarazem najmniejszym kościołem.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę są masywne filary, które podtrzymują głównie bazylikę Niepokalanego Poczęcia, znajdującą się nad kryptą.

Bazylika Niepokalanego Poczęcia jest nazywana powszechnie bazyliką górną i zaraz po krypcie była drugim wybudowanym Kościołem. Budowla była utrzymana w stylu neogotyckim, wyróżniając się swoją wzniosłością.

Środek Bazyliki jest równie ładnie wyeksponowany. Ściany świątyni wyłożone są wotywnymi płytami, które są pozostałościami po poprzednich pielgrzymach. W oknach zaś pozostały upamiętnione wydarzenia historyczne Lourdes.

Kolejnym kościołem jest Bazylika Różańcowa, która została zaprojektowana w latach 1883-1899. Stylistyka Kościoła jest utrzymana w architekturze bizantyjskiej. Nawa jest okrągła oraz otwarta. Zewnętrzna część kopuły jest zwieńczona pozłacaną koroną i krzyżem. Warto również dodać, że Bazylika może pomieścić do 1500 osób. Rok 2007 to okres modernizacji fasady, przedstawiając tajemnice światła, które zostały dodane przez Papieża Jana Pawła II.

Teren przed Bazyliką Różańcową nazywany Placem Różańcowym posiada dwa duże podjazdy, które ułatwiają dojazd na Plac z obu stron. Plac jest ogromny i liczy sobie 130 metrów długości, 85 metrów szerokości i jest w stanie zmieścić do 40 tysięcy osób.

Galeria:

Co jeszcze warto zobaczyć w Lourdes?

Grota Massabielle (Grotte de Massabielle)

Adres: Grota Massabielle, 65100 Lourdes, Francja
WWW: https://www.lourdes-infotourisme.com/web/FR/92-basilique-saint-pie.php

Tuż pod Sanktuarium znajduje się niewielka grota, zwana Grotą Massabielską, w której wierni zbierają się na codziennych modlitwach. Jest to miejsce niezwykle popularne. Ludzie przychodzą tam z butelkami na wodę, by zaczerpnąć jej i  napełnić butelki.

Galeria:

Oprócz tego wierni udają się do samego wnętrza, by dotknąć swoimi dłońmi skały tworzące to miejsce. Wielu z nich wierzy, że jest to miejsce święte, mające uzdrawiającą moc. W tym oto miejscu w 1858 Bernadeta Soubirous miała 18 widzeń Dziewicy Maryi, które zostały później potwierdzone przez kościół katolicki.

Bazylika św. Piusa X (Basilique Saint Pie X)

Adres: Basilica of St. Pius X, Basilica of St. Pius X
Ogromny kompleks kościołów i sanktuariów nie kończy się na Sanktuarium i grocie, bowiem pod placem obok Sanktuarium się przeogromna bazylika położona w całości pod ziemią. Turyści i wierni z całego świata mogą przeoczyć to miejsce, bowiem gołym okiem nie jest ono widoczne. Należy skierować się do wejść skierowanych ku ziemi.

Galeria:

Ta potężna podziemna bazylika powstała w latach 1957–1958. Jej powierzchnia to 12 000 m2, co skutkuje tym, że w jednym czasie może tam być aż 25 000 ludzi!

Droga krzyżowa i pobliskie jaskinie

Adres: Chemin de Croix, 65100 Lourdes , Francja

Ciekawym punktem w Lourdes jest tamtejsza Droga Krzyżowa, która prowadzi nas na pobliski szczyt z widokiem na pobliskie góry. Do przejścia jest około 1600 metrów. Podczas wędrówki towarzyszą nam postacie wytworzone z patynowanego żelaza. Poszczególne punkty przedstawiają sceny, które wydarzyły się przed ponad 2000 laty, obrazując mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Galeria:

U podnóży góry znajdują się niewielkie groty i jaskinie.

Pireneje

Miłośnikom górskich wędrówek, a także narciarskiego szaleństwa, może spodobać się to, że w niewielkiej odległości od lotniska znajdują się także górskie kurorty.

I tak oto będąc w Lourdes świetnym pomysłem może okazać się podróż do oddalonych o ok. 30km Pirenejów – pasma górskiego dzielącego Hiszpanię z Francja, których szczyty sięgają ponad 3000 metrów nad poziom morza!

Galeria:

W górach znajdują się także liczne ośrodki narciarskie.

Pozostałe miejsca warte zobaczenia

Oprócz wspomnianych wyżej miejsc warto zwrócić uwagę także na piękny zameczek Château fort de Lourdes, znajdujący się na sąsiednim wzgórzu do Sanktuarium.

Pięknym obiektem jest również górujący nad miastem szczyt Pic du Jer, skąd rozprzestrzenia się widok na miasto i Pireneje. Można się tam dostać kolejką.

Galeria:

W mieście znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami religijnymi.

Podsumowanie

Lourdes to przede wszystkim kościoły i miejsca kultu religijnego, w których można się wyciszyć czy znaleźć ukojenie dla duszy. Znajdują się tam chociażby Sanktuarium Matki Bożej czy Grota Massabielska. Jesteśmy przekonani, że osoby zainteresowany ową tematyką, udające się do francuskiego Lourdes, zapamiętają tę podróż na zawsze, a być może odmieni całkowicie życie.

Jednak Lourdes i pobliskie tereny oferują coś jeszcze – niesamowite obiekty natury. To tutaj znajdują się przepiękne góry – Pireneje, które pociągają za każdym razem, gdy przebywamy w ich towarzystwie czy też patrzymy na rozciągające się pasma tych gór…

Udanej podróży!

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *