Tanie linie lotnicze, dogodne i szybkie połączenia kolejowe oraz dobrze rozbudowana sieć autostrad sprawiają, że po Starym Kontynencie podróżuje się coraz łatwiej i przyjemniej. Dodatkowym plusem jest zniesienie konieczności posiadania paszportów i wiz – wyjazd na wakacje nigdy nie był tak prosty!
Są turyści, którzy cenią sobie niczym nieskrępowaną wolność wyboru kierunku podróżowania i decydują się na samochód. Brak planu podróży nie zwalania nas jednak z przestrzegania prawa drogowego w danym kraju, a mimo otwartych granic istnieją spore różnice między poszczególnymi krajami członkowskimi.
Od Kazachstanu do Francji jedną trasą
Sieć autostrad w Europie jest na tyle rozbudowana, że bez problemu dotrzemy do nawet najdalej wysuniętych części kontynentu. Od kilku dekad modernizowane i rozwijane są również Trasy Europejskie, które pozwalają na nieprzerwane przemieszczanie się po niemal całej EU. Zwyczajowo, miano najdłuższej autostrady w Europie nosi droga E40. Osiąga blisko 8,5 tys. km długości i łączy Francję z Kazachstanem.
Wewnątrz krajów członkowskich sytuacja wygląda już różnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę stan techniczny i długość autostrad to jest on wprost proporcjonalny do rozwoju ekonomicznego danego państwa. Najlepiej w zestawieniu wypadają: Hiszpania, Niemcy, Francja. Polska, Czechy oraz Słowacja należą do krajów byłego bloku wschodniego i postęp w infrastrukturze drogowej jest widoczny na przestrzeni ostatnich lat.
Jak zapłacić za przejazd autostradą?
Obecnie w krajach europejskich obowiązują 3 podstawowe systemy płatnicze:
Winietowy – okresowa opłata, która upoważnia do nielimitowanego korzystania z autostrad lub jej określonych odcinków
W tym systemie znajduje się 9 państw, a ceny są uzależnione od czasu obowiązywania winiety.
Odcinkowy – jednorazowa opłata, naliczana w zależności od pokonanego dystansu
W 8 krajach płatności pobierane są za przejechanie konkretnego odcinka autostrady. W tej grupie znajduje się również Polska, która ma jedne z najniższych opłat w Europie.
W pełni bezpłatny – publiczne autostrady są bezpłatne
W 11 krajach możemy poruszać się po autostradach bezpłatnie, z wyłączeniem specjalnych odcinków lub tych, które są zarządzane przez prywatnego operatora.
Limity prędkości
Nie od dziś Niemieckie drogi kojarzą się kierowcom z wolnością i luksusem jazdy bez ograniczeń prędkości. Jest to prawda! Niemcy, jako jedyny kraj w UE, nie narzuca a jedynie zaleca, z jaką prędkością kierowcy powinni poruszać się po niektórych odcinkach.
Inne kraje są mniej liberalne i nakładają obostrzenia oraz wysokie mandaty za przekroczenia prędkości. Polska i Bułgaria to państwa gdzie można jeździć najszybciej, bo z prędkością 140 km/h. Na końcu stawki znajduje się Cypr oraz Norwegia (100 km/h).
Niektóre kraje zmieniają limity w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba, więc przed podróżą do Finlandii (na różnych odcinkach występują limity: 80 km/h, 100 km/h oraz 120 km/h) czy Luksemburgu (130 km/h na godzinę przy suchej nawierzchni, 110 km/h w trakcie opadów deszczu) należy poszukać informacji w pewnych źródłach.
Kolizje i wypadki
Na ilość wypadków i stłuczek na autostradach ma wpływ wiele czynników. Jakoś nawierzchni, oznakowanie, przyzwyczajenia kierowców czy warunki atmosferyczne. Zliczyliśmy ile wypadków miało miejsce w danym kraju w ciągu roku i niechlubne pierwsze miejsce zajęła Hiszpania, ostatnie zaś Cypr. Warto jednak podkreślić, że ma to związek z wielkością sieci autostrad w danym kraju i np. ilością samochodów jeżdżących po tamtejszych drogach.
Infrastruktura przy autostradach
Długie podróże wymagają dobrego przygotowania, ale co jeśli zdarzy się coś nagłego? Dobrze wiedzieć, że w kraju naszego aktualnego pobytu jest dobrze zorganizowana sieć przydrożnych miejsc postojowych czy stacji paliw.
Najwięcej punktów odpoczynkowych znajduje się w pobliżu autostrad we Francji, natomiast na Cyprze nie ma żadnego. Może to dziwić jednak ilość autostrad oraz mały obszar kraju tłumaczą takie braki, warto wspomnieć, że dotyczy to również stacji paliw. Najwięcej punktów, gdzie można uzupełnić paliwo jest w Hiszpanii.
Więcej informacji w przewodniku po autostradach w Europie.
Artykuł powstał przy współpracy z Oponeo.pl