Oradea (Rumunia) w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić?


Podczas naszej tegorocznej majówki postanowiliśmy na chwilę udać się do Rumunii, by chociaż na chwilę przekonać się na własnej skórze jak jest w Rumunii. Zdecydowaliśmy się udać do niezwykle bliskiej Oradei, leżącej tuż przy granicy z Węgrami.

Na początek trochę historii

Oradea jest miastem leżącym w okręgu Bihor w Rumunii. Jest to miasto położone blisko granicy węgierskiej, nad rzeką Crișul Repede (Szybki Keresz). Początki miasta datuje się na XI wiek, gdzie było jednym z ważniejszych grodów Królestwa Węgier. W XVI i XVII w. miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową w wyniku walk pomiędzy Turkami i Habsburgami.

Swoją świetność zaczęło odzyskiwać w wieku XVIII, pod rządami Habsburgów, natomiast szczyt nastąpił w wieku XIX. Oradea przez wielu była zaliczana do jednych z najbogatszych miast Węgier. W wyniku rozpadu Austro-Węgier Oradea znalazła się w granicach Rumunii, mimo, że większość jej mieszkańców stanowiła ludność węgierska.

Obecnie jest to jedno z lepiej rozwiniętych miast Rumunii.

Jak dotrzeć do Oradei?

Naszym środkiem transportu był samochód. Droga z Południa Polski nie trwała długo. Wyniosła ok. 8 godzin. Zdecydowaliśmy się zakupić winiety na wszystkie kraje, czyli Słowację, Węgry i Rumunię. Więcej o winietach można poczytać w poszczególnych artykułach:

Miejscem parkingowym było samo centrum miasta Oradea (nieopodal teatru). Nie było większego problemu, by takowe znaleźć. Będąc tam 1 maja 2018 roku parking był bezpłatny (z powodu święta pracy obchodzonego również w Rumunii).

Nocleg w luksusowym apartamencie poza miastem kosztował nas 30zł / osobę.

Co warto zobaczyć w Oradei?

Oradea z pewnością zachwyci miłośników zabytków, architektury oraz katedr i świątyń. Odbywając spacer po mieście nie sposób przegapić zabytków bardzo ciekawych pod tym względem obiektów.

Teatr miejski (Oradea State Theater, Teatrul de Stat Oradea)

Adres: Piaţa Ferdinand I 4-6, Oradea, Rumunia
WWW: http://teatrulreginamaria.ro/

Został oddany do użytku w 1900r. Jego budynek zachwyca zarówno w środku jak i z zewnątrz, tworzony według planów wiedeńskich architektów. Co więcej był pierwszym, całkowicie zelektryfikowanym budynkiem w tym mieście. Teatr został niedawno odrestaurowany z wielką dbałością o szczegóły. Przed teatrem stoi pomnik Marii Koburg, która była niezwykle poważaną królową Rumunii z XX wieku.


Ulica Calea Republicii

Adres: Republicii Boulevard, Oradea, Rumunia

Nieopodal wspomnianego teatru znajduje się jedna z bardziej urokliwych ulic Transylwanii, Calea Republicii, gdzie napotkamy liczne pałace (Apollo i Moskowitz Miksa), katedry, a także punkty gastronomiczne z przepysznym jedzeniem, a także sklepy z pamiątkami.

Pałac Vulturul Negru

Adres: Piața Unirii, Oradea, Rumunia
WWW: http://oradea.travel/

Idąc na południe od tętniącego życiem bulwaru Republicii udajemy się przez rzekę do równie pięknego placu, przy którym znajduje się m. in. niesamowity Pałac Vulturul Negru czy piękny kościół Biserica cu Lună.

Z zewnątrz zauważalny dzięki secesyjnej architekturze. Budynek z XX wieku, został z początku przeznaczony na hotel, jednakże obecnie jest pasażem handlowym, stanowiącym centrum życia nocnego i chętnie odwiedzanym przez młodzież jak i starszych.

Cytadela (Cetatea Oradea)

Adres: 3W2R+MV Oradea, Rumunia

Nieco dalej od wspomnianych atrakcji znajduje się

Wybudowana na planie pięciokąta, pierwsze mury powstały za panowania Władysława I. Ufundował on w murach cytadeli biskupstwo. W XIII wieku w wyniku licznych najazdów budynek został zniszczony, odbudowy podjęto się w wieku XIV. Z funkcji sakralnej cytadela zaczęła pełnić funkcję militarną za czasów Habsburgów i Turków, aż do połowy XIX wieku.

Z zewnątrz i na dziedzińcu budowla nie zachwyciła nas. Mieliśmy wrażenie, że jest nieco opuszczona. Do środka niestety nie udało się nam wejść.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazilica Romano-Catolică din Oradea)

Adres: Strada Șirul Canonicilor 2, Oradea 410161, Rumunia
WWW: http://www.varad.org/ro/catedrala/

Znajdująca się w północnej części miasta Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  Wybudowana w XVIII wieku stanowi największą barokową budowlę religijną w Rumunii. W jej wnętrzu przechowywane są m. in. relikwie króla Władysława I.

Podsumowanie

Oradea zaskoczyła nas swoim urokiem. Ze względu na przygraniczny charakter miasta nie spodziewaliśmy się nic wielkiego. Jednak było warto i z całą przyjemnością wrócilibyśmy tam jeszcze raz!

Oprócz wyróżnionych przez nas atrakcji w mieście można odwiedzić m.in. ogród zoologiczny  Grădina Zoologică Oradea (http://www.zooradea.ro/) czy skorzystać z kąpieli wodnych w dobrze ocenianym Aquapark Nymphaea (http://www.aquapark-nymphaea.ro/). Podczas naszej krótkiej podróży nie byliśmy w stanie tych atrakcji „zaliczyć”.

Nasza galeria:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *