Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2018


W 2018 roku Węgrzy nie podnieśli cen winiet, dodatkowo niezmienne zostały odcinki płatnych dróg. Przed wyjazdem na Węgry radzimy aby zapoznać się z naszym artykułem. Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone e-winiety. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej.   Winietę najprościej nabyć przez internet. Dla osób, które nie kupowały winiety wcześniej przez internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję. Szczegółowa informacja krok po kroku o zakupie winiet węgierskich znajduje się pod linkiem.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

Uwaga: 1 HUF = 0,013470 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 2.01.2018)

Kara za brak winiety

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 30 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Drogi na których obowiązuje opłata:Uwaga: 1 HUF = 0,013944 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 8.02.2017)

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty po których możemy poruszać się bez opłat zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Źródło: http://toll-charge.hu/

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Źródło: http://toll-charge.hu/

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Pełna i szczegółowa instrukcja zakupu winiety znajduje się w nowym artykule pod ⇒linkiem.

Skrócona instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukaże nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy emaila w którym musimy potwierdzić rejestrację. Email wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukaże nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

Kontakt

Na terenie Węgier za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest National Toll Payment Services Plc. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Pisząc e-mail na adres: ugyfel@nemzetiutdij.hu (język angielski, niemiecki oraz węgierski)
  • Dzwoniąc na numer +36 (36) 587-500 ( język angielski codziennie 8-16, niemiecki w dni robocze, węgierski całą dobę)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Węgrzech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Znajdź nocleg dzięki sprawdzonej wyszukiwarce Booking.com Booking.com

Komentarze

Komentarze do wpisu

2 komentarze

  1. Witam,
    czy droga krajowa nr 1 od Mosonmagyarovar do Budapest ( nie autostrada M1) jest droga zwolniona od oplat drogowych na wegrzech dla samochodu do 3,5 t masy calkowitej?

  2. Dzień Dobry,

    Wedle wiedzy jaką posiadam. Droga krajowa 1 która idzie równolegle do autostrady M1 nie jest objęta opłatą dla samochodów do 3,5 tony. W zeszłym roku i dwa lata temu jechaliśmy nie tą drogą ale innymi drogami krajowymi nad Balaton samochodem osobowym i nie kupowaliśmy winiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *