Azja,  Wczasy

Wypoczynek w Turcji. Te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć!

Artykuł sponsorowany

Turcja to przepiękny kraj, przesiąknięty fascynującą i skomplikowaną historią, pełen zróżnicowanych i spektakularnych krajobrazów, od dziewiczych plaż, po strzeliste górskie szczyty. Turcja od wielu tysięcy lat stanowi umowną bramę między Europą a Azją. Przez wieki była głównym miejscem wymiany handlowej i kulturowej między tymi dwoma kontynentami, dzięki czemu współczesna Turcja jest krajem niezwykle ciekawym i zróżnicowanym. Warto odwiedzić to miejsce, gdzie od wieków Wschód spotyka się z Zachodem, a różne wpływy kulturowe odcisnęły swoje piętno, co doskonale widać na każdym kroku, zarówno w ciekawej lokalnej kuchni, jak i w niezliczonych zabytkach sakralnych i starożytnych stanowiskach archeologicznych. Zaplanuj magiczne wakacje w Turcji na stronie: https://r.pl/turcja!

Stambuł, niegdyś stolica potężnych imperiów, jest z pewnością jednym z najciekawszych tureckich miast wartych odwiedzenia, ale Turcja ma znacznie więcej do zaoferowania. Możesz spędzić tu cudowny czas na wakacjach all-inclusive w jednym ze świetnych hoteli na rozległym wybrzeżu, wybrać się w niesamowity lot balonem nad księżycowym krajobrazem Kapadocji lub przemierzać piękne miasta, takie jak Efez, pełne pozostałości grecko-rzymskiego świata starożytnego. Jeśli marzysz o idealnym miejscu na wypoczynek, pełen relaksu, słońca i pięknych nadmorskich plaż, to Turcja ma do zaoferowania dwa spektakularne wybrzeża ciągnące się wzdłuż brzegów Morza Śródziemnego i Egejskiego.

Riwiera Turecka to południowe wybrzeże Turcji obejmujące malowniczą linię brzegową Morza Śródziemnego. Turyści mają tu do dyspozycji wiele kurortów i hoteli o różnym standardzie,
a na szczególną uwagę zasługują takie miejscowości jak Antalya, Side czy Belek. Miasteczko Side, położone między Antalyą a Alanyą, to nie tylko świetny kurort, ale także wspaniale zachowana antyczna osada. Na jego obszarze znajdują się ruiny z czasów hellenistycznych i rzymskich, a w budynku dawnej łaźni rzymskiej działa lokalne muzeum z bardzo ciekawą kolekcją eksponatów. Belek jest z pewnością jednym z najbardziej luksusowych kurortów w całej Turcji, ale choć słynie z przepięknych plaż, wspaniałych hoteli i restauracji, to główną atrakcją jest tutejszy park krajobrazowy zamieszkały przez ponad 100 gatunków ptaków i położony w gęstym, sosnowym lesie wodospad Kursunlu z ukrytą pod nim jaskinią. Wzdłuż Riwiery Tureckiej znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż, którym region zawdzięcza popularność wśród turystów spragnionych słońca.

Riwiera Egejska to zachodnie wybrzeże Turcji ciągnące się od Izmiru, aż po Marmaris. Znajduje się tu mnóstwo atrakcyjnych, urokliwych kurortów, z których większość do niedawna była niewielkimi wioskami rybackimi. Tę małomiasteczkową, spokojną atmosferę można tu nadal odnaleźć, mimo
znacznego rozwoju infrastruktury turystycznej. Do najciekawszych kurortów zaliczają się Marmaris, Bodrum i Fethiye. Linia brzegowa jest tu bardziej różnorodna niż na Riwierze Tureckiej, czasem skalista, usiana małymi zatoczkami i przeplatana piaszczystymi oraz piaszczysto-żwirowymi plażami. Jedną z większych atrakcji jest oszałamiająco piękna laguna w Oludeniz, otoczona z trzech stron górami. Wzdłuż całego wybrzeża Morza Egejskiego można natknąć się na liczne pozostałości kultury antycznej, w tym ruiny starożytnego Efezu czy Troi. Riwiera Egejska jest także idealnym miejscem na wypoczynek dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Czekają tu na nich świetne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych oraz nurkowania.

Niezależnie od tego, którą część tureckiego wybrzeża wybierzesz na wakacyjny wyjazd, możesz być pewien, że poza wspaniałymi plażami nie zabraknie tam atrakcji do odwiedzenia, ponieważ zarówno Riwiera Turecka, jak i Egejska stanowią wspaniałą bazę wypadową do wycieczek w ciekawe miejsca. Z każdego nadmorskiego kurortu z łatwością dostaniesz się do położonych w głębi lądu prawdziwych skarbów Turcji, czyli Pamukkale i Kapadocji.

Pamukkale

Położona w zachodniej Turcji miejscowość Pamukkale to niezwykłe zjawisko geologiczne i jedno z ciekawszych miejsc w kraju, które słynie z wapiennych osadów. Nieprzerwanie od kilkunastu tysięcy
lat wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w minerały, wytrąca związki wapnia, którego osady tworzą niezwykłe nacieki i stalaktyty. Woda spływa po zboczu góry tworząc progi oraz tarasy wapienne, nazywane w czasach rzymskich trawertynami. Ze względu na biały kolor wapiennych formacji, lśniących delikatnie w słońcu, Pamukkale nazywane jest Bawełnianym zamkiem. Miejscowość już w czasach antycznych była uznanym uzdrowiskiem, a ponad wapiennymi tarasami można dziś podziwiać pozostałości starożytnego miasta Hierapolis. Znajdują się tu między innymi ruiny świątyni Apolla, ruiny dawnych łaźni, doskonale zachowany rzymski teatr, brama Dioklecjana, pozostałości misternie zdobionej fontanny i wyznaczonej kolumnadą głównej ulicy miasta. Tarasy wapienne Pamukkale wraz z Hierapolis zostały objęte ochroną w ramach parku narodowego, a cały obszar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Kapadocja

Położona w środkowej Anatolii Kapadocja jest najbardziej znana z powodu bajkowego krajobrazu, na który składają się niezwykłe formacje skalne przypominające kominy, stożki i księżycowe kratery. Te przedziwne formacje powstały na przestrzeni wieków na skutek złożonych procesów naturalnych, w tym erozji oraz erupcji wulkanicznych. Tysiące lat temu, wraz z pojawieniem się na tym obszarze człowieka naturalny, surowy krajobraz został wzbogacony o niezwykłe akcenty, takie jak domy, kościoły i podziemne miasta rzeźbione w miękkich, tufowych skałach. Jako pierwsi zespoły podziemnych tuneli wykuwali Hetyci, którzy szukali ochrony przed inwazją Persów i Greków. Znacznie później schronienia w tunelach i jaskiniach Kapadocji szukali wcześni chrześcijanie, uciekający z Cesarstwa Rzymskiego przed prześladowaniami. Dziś niektóre jaskinie w regionie zostały przekształcone w hotele dla turystów szukających niezapomnianych wrażeń, a część domów powstałych przez wiekami jest nadal zamieszkała. Możesz być pewien, że wizyta w Kapadocji dostarczy Ci wielu wspaniałych wspomnień, takich jak lot balonem o wschodzie słońca.

 

Fot. shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *