Malaga jest dużym, popularnym przez turystów miastem w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Klimat tego miasta jest typowo śródziemnomorski. Malaga słynie głównie z piaszczystej plaży (Costa del Sol), wspaniałej zabytkowej architektury, doskonałej kuchni oraz tego, że jest miejscem narodzin słynnego hiszpańskiego artysty Pabla Picassa.
Do Malagi wybraliśmy się poza sezonem (jak uważaliśmy), końcem marca. Mimo to turystów w tym wspaniałym mieście była oooogromna ilość. Wieczorem, w centrum nie trzeba było bardzo się wsłuchiwać, żeby usłyszeć naszych rodaków. Wydaje mi się, że jest to dość popularny kierunek dla polskich turystów. Nawet Hiszpanie stojący i zapraszający do restauracji mówili w języku polskim. Być może tylko kilka zdań, ale mówili ;)…
Pogoda i temperatura końcem marca była idealna do zwiedzania, około 20 stopni, i każdy słoneczny dzień. Na ten rejon przypada bardzo mało deszczowych dni w roku.
Czym dostać się do Malagi?
Do Malagi z Polski najlepiej lecieć samolotem. Malaga ma bardzo duże lotnisko, do którego leci wiele linii lotniczych. Z Polski bez przesiadek można się tu dostać linią Ryanair (z Krakowa, Warszawy i Wrocławia). Niecałe 4 godziny lotu i jesteśmy na miejscu.
Z lotniska do miasta można dojechać: pociągiem, autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem. My korzystaliśmy z pociągu. Bilety kupuje się w automacie przed wejściem na pokład. Koszt jednego biletu, z tego co pamiętam to około 3 euro. Przystanki bardzo dobrze oznakowane i komunikowane. Nie mieliśmy problemów ze znalezieniem właściwego.
Drugim środkiem transportu będzie samochód. Jeżeli ma ktoś sprawdzony lub wybiera się na wycieczkę objazdową, ten rodzaj transportu będzie najwygodniejszy. Drogi w Andaluzji są w doskonałej kondycji, bardzo dobrze oznakowane. Do Malagi prowadzą dwie główne drogi:
- autostrada A-7 E-15 biegnąca wzdłuż wybrzeża od Gibraltaru do Almerii
- autostrada A- 45 prowadząca z Kordoby do Malagi.
Ponadto można się tu dostać autobusem i pociągiem. Dworzec zarówno autobusowy (Estación de Autobuses de Málaga) jak i kolejowy (Málaga-María Zambrano) zlokalizowane są bardzo blisko centrum. Do Malagi dojeżdżają autobusy z całej Hiszpanii. Z kolei pociągiem można się dostać m.in. do Madrytu, Kordoby, Sewilli, Grenady, Torremolinos czy Fuengiroli.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Maladze?
1. Alcazaba (Adres: Calle Alcazabilla 2)
Mauretański zamek zbudowany w XI wieku na wzgórzu w centrum miasta. Ten stary fort jest najlepiej zachowanym w swoim rodzaju w Hiszpanii. Po wejściu na teren trasa prowadzi wzdłuż murów obronnych, dodatkowo można podziwiać wspaniały widok na miasto oraz bujne ogrody. Mały mauretański pałac znajduje się na szczycie. W nim zobaczymy wiele przedmiotów pochodzących z pobliskich wykopalisk.

2. Teatr rzymski, Teatro Romano (Adres: Alcazabilla 8)
Znajduje się tuż obok Alcazaby. Nieduży plac z pięknymi pozostałościami starego rzymskiego teatru. Wejście jest bezpłatne.

3. Zamek Castillo de Gibralfaro (Adres: Camino de Gibralfaro 11)
Drugi mauretański zamek, znajdujący się na wysokim wzgórzu, za Alcazabą. Na miejsce można dotrzeć w około 20 minut pieszo lub autobusem nr 35 z Avenida de Cervantes. Aktualnie zachowała się jedynie część zewnętrznych murów zamku, z których rozciąga się widok na miasto oraz zatokę.

4. Katedra w Maladze, Catedral de Malaga (Adres: Calle Molina Lario 9)
Katedrę można odwiedzić przy okazji będąc w centrum miasta. Gdyż znajduje się ona w samym sercu Malagi. Świątynia została wybudowana między XVI a XVIII w. w miejscu głównego meczetu Malagi. Wnętrze katedry stanowi połączenie kilku stylów: gotyckiego, renesansowego, barokowego. Nieczynna w niedzielę i święta.

5. Muzeum Picassa, Palacio de Buenavista (Adres: Calle San Agustín 8)/
Za sprawą spadkobierców dzieł artysty muzeum posiada w swojej kolekcji ponad 200 obrazów Pabla Picassa. Muzeum ukazuje wytwory z różnych okresów życia malarza, zaczynając od prac wykonanych pod opieką taty, po ostatnie dzieło zatytułowane „Mężczyzna, kobieta i dziecko”.
6. Arena corridy, Plaza de Toros de la Malagueta (Adres: Paseo de Reding)
Arena walk byków w Maladze. Wewnątrz nie byliśmy, ale z zewnątrz robi imponujące wrażenie. Najlepszy widok na arenę jest z zamku Castillo de Gibralfaro oraz z trasy do niego prowadzącej.

7. Port (Adres: Paseo del Muelle Uno) i plaża
Nadmorski bulwar to miejsce gdzie można się przespacerować, a także coś zjeść. Nieco dalej znajduje się latarnia morska, a za nią plaża. Plaża niczym szczególnym nie wyróżnia się od innych.

8. Park, Parque de Málaga (Adres: Paseo España 2)
Park zlokalizowany w sąsiedztwie portu. Miejsce gdzie można usiąść, odpocząć i podziwiać piękno natury. Dla nas miłym zaskoczeniem były tutaj malutkie zielone papużki żyjące na wolności.
9. Targ Atarazanas, Mercado Central de Atarazanas (Adres: Calle Atarazanas 10)
Nasze przypadkowe odkrycie. Targ pełen świeżych owoców, warzyw, ryb, owoców morza i innych smacznych, regionalnych produktów w rozsądnych cenach. Mandarynki kupione na tym placu miały zupełnie inny smak, duuuużo lepszy niż te które można kupić w Polsce.
Nasza galeria zdjęć z pobytu w Maladze
Nocleg
Malaga ma bogatą ofertę noclegową. Ceny za pokój dwuosobowy rozpoczynają się od 150 zł. Ceny podobne jak w całej Andaluzji. Nasz nocleg mogę polecić ze względu na doskonałą lokalizację, niską cenę oraz klimat hiszpański. Z hostelu The Lights Garden (adres: Molinillo del Aceite, 5, Málaga-Centro) po mieście poruszaliśmy się pieszo. Minusem hostelu była wspólna toaleta na całe piętro, długie kolejki oczekiwania do niej oraz to że nasz pokój znajdował się na samej górze, gdzie prowadziły bardzo wąskie schody, wyglądały jak drabina.
Jakież to piękne miejsce! Chyba się tam wybiorę w wakacje