Trasa: Wołosate → Przełęcz pod Tarnicą → Tarnica → Przełęcz pod Tarnicą → Szeroki Wierch → Ustrzyki Górne → Wołosate
Czas przejścia trasy: około 6 godzin
Szlak: niebieski, żółty, czerwony
Dość długa, ale też wymagająca dobrej kondycji wycieczka na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Jest to najpopularniejsza bieszczadzka trasa wybierana przez turystów. W okresie wakacyjnym na szlaku jest dość tłoczno. Z początku trasa prowadzi wzdłuż polan, później przez lasy, a na koniec aż do samego szczytu poprowadzą nas schody. Trasa powrotna przez Szeroki Wierch oferuje wspaniały widok na połoniny. Cała trasa jest bardzo dobrze oznakowana, nikt nie powinien mieć problemów z trafieniem do celu:)…
Początek trasy parking BdPN w miejscowości Wołosate. Z parkingu kierujemy się drogą w prawo, na której znajdziemy niebieski szlak. Szlak ten będzie nas prowadził prawie na sam szczyt Tarnicy. Na całej trasie Wołosate – Tarnica znajduje się ścieżka dydaktyczna związane z przyrodą i historią Bieszczad, jej symbolem jest orlik krzykliwy. Po pokonaniu kilkuset metrowej trasy napotkamy punkt informacyjno kasowy BdPN (cena normalnego biletu: 6 zł, ulgowego: 3 zł). Bilet warto zakupić, gdyż na trasie, zwłaszcza w sezonie letnim można natknąć się na kontrolę :)…
Na początku trasy napotkamy też tablice informacyjne, na których zamieszczono informacje dotyczące Bieszczadzkiego Parku Narodowego, regulaminu korzystania z niego oraz stref ochrony. Bieszczadzki Park Narodowy to ostoja dla wielu zwierząt i roślin. W oddali od szlaków występują między innymi: jelenie, sarny, dziki, niedźwiedzie brunatne oraz rysie. Roślinami charakterystycznymi dla tego rejonu są: pszeniec biały, goździk kartuzek skalny, ostróżka wschodniokarpacka i tojad bukowiński.
Trasa na Tarnicę rozpoczyna się na płaskich łąkach, biegnie wzdłuż polan. Następnie wędrujemy przez urokliwe i coraz bardziej strome lasy bukowe oraz świerkowe. Na całej trasie napotkamy ogromną ilość schodów, wykonanych z kamieni oraz drewna. Po pewnym czasie jest to męczące, gdyż schody są stosunkowo wysokie. Szlak niebieski kończy się na Przełęczy pod Tarnicą, później kierujemy się szlakiem żółtym i po 15 minutach niezbyt stromego podejścia wchodzimy na szczyt z ogromnym metalowym krzyżem.
Tarnica (1346 m.n.p.m.) najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama gór. Przy bezchmurnej pogodzie, po stronie wschodniej dostrzec można najwyższy szczyt Bieszczadów – Pikuj (1410 m.n.p.m.) znajdujący się na obszarze Ukrainy. Na metalowym krzyżu znajduje się także pamiątkowa tabliczka poświęcona Jubileuszowi roku 2000 oraz Janowi Pawłowi II. Na wierzchołku góry znajdują się ławeczki, na których możemy usiąść i odpocząć. W okresie letnim szczyt Tarnicy bywa bardzo oblegany, jest na nim dość tłoczno.
Ze szczytu ponownie kierujemy się w stronę Przełęczy pod Tarnicą. Następnie udajemy się czerwonym szlakiem poprzez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych. Zejście z góry zajmie nam około 2 godziny 15 minut. Trasa pod koniec zamienia się w kamienistą drogę, zakończoną drewnianym szlabanem. W tym miejscu znajduje się parking i pobór opłat na wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, stąd udajemy się do centrum Ustrzyk Górnych, a następnie na parking w Wołosatem. Trasa ta wynosi 5,6 km, jednak można ją skrócić wracając z Ustrzyk Górnych do Wołosatego autobusem lub busem. Cena busa to około 5 zł za osobę, a odjazd uzależniony jest od ilości osób.
KRÓTKI FILM I GALERIA ZDJĘĆ Z WPRAWY NA TARNICĘ ↓

Zdobywałem Tarnicę z każdej strony, ale moim ulubionym szlakiem jest czerwony z Wołosatego przez Halicz. Później kontynuuję wędrówkę czerwonym szlakiem do Ustrzyk lub schodzę niebieskim do Wołosatego. Jeszcze tylko w zimie nie szedłem tym szlakiem.