Z Zębu na Gubałówkę w Zakopanem- piesza trasa

Jeżeli szukacie trasy na spacer czy lekką górską wycieczkę, która będzie niekoniecznie długa, z pięknymi widokami, to gorąco polecam wybrać się z miejscowości Ząb (1013 m n.p.m.) na Gubałówkę (1123 m n.p.m.) w Zakopanem. My odwiedziliśmy to miejsce w okresie wakacyjnym, w połowie lipca i nie żałujemy! Pogoda była wtedy idealna na górski spacer, słoneczko i około 20°C.

Trasa jest bardzo łatwa, idealna dla osób ze słabszą kondycją czy dla rodzin z dziećmi, także z wózkami.

Jedyny minus, co bardzo nam się nie podobało to cały czas jeżdżące na trasie samochody. Pomimo zakazu i ograniczeń na samym początku trasy (na łączeniu Zębu z Zakopanem) aut jeździło mnóstwo, nawet na samej Gubałówce! Piesi muszą uważać na samochody! Duży ruch samochodów spowodowany był też tym, że na trasie mijaliśmy kilka płatnych parkingów, aż po sam cel wyprawy. Ludzie są coraz wygodniejsi i zamiast ruszyć się, pospacerować wolą wszędzie dojechać.

Początek trasy Ząb- Zakopane (Gubałówka). Ograniczenia dla samochodów.
Zakaz wjazdu nie dotyczy: służb miejskich, zaopatrzenia, pracowników dojeżdżających do pracy na ul. St. Zubka, mieszkańców, dorożek, sań konnych, cateringu, autobusu szkolnego oraz rowerzystów.

Warto pamiętać, szczególnie w okresie letnim żeby zabrać ze sobą wodę do picia, obowiązkowo coś na głowę oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Słońce w górach jest zdecydowanie mocniejsze niż takie, które mamy na co dzień, na poziomie 200 – 300 m n.p.m.

Nasza trasa: Ząb (1013 m n.p.m.) Gubałówka w Zakopanem (1123 m n.p.m.) Ząb

Długość całej trasy: 5 km

Czas przejścia: niecałe 2 godziny

Szlak: Czerwony, żółty

Relacja z pieszej trasy:

Podczas naszego kilkudniowego pobytu w niewielkiej ale uroczej, górskiej miejscowości Ząb postanowiliśmy udać się na wyprawę na Gubałówkę.

Trasę rozpoczęliśmy dokładnie z naszego miejsca noclegowego – Domu Wczasowego na Szczycie w Zębie. Ulicą Szlak Papieski udaliśmy się w kierunku ulicy Droga przez Gubałówkę i tą trasą kierujemy się do końca na Gubałówkę.

To tutaj na skrzyżowaniu tych dwóch ulic i miejscowości (Ząb i Zakopane), blisko pomnika Jana Pawła II rozpoczyna się pieszy i rowerowy szlak na Gubałówkę.

Trasa jak już wspomniałam jest łatwa, po drodze mamy tylko jedno większe podejście. Poza tym droga jest płaska lub minimalnie nachylona. Pomiędzy startem a końcem szlaku pokonujemy przewyższenie jedynie 100 m n.p.m.

Na trasie z samego rana nie było dużo ludzi, później było więcej. Podczas wędrówki z dziećmi trzeba być ostrożnym, ze względu na samochody. Trasa jest dostosowana do wózków.

Na Gubałówkę z Zębu (i w drugą stronę) możemy dostać się także busem. Bus kursuje według ustalonego rozkładu. Najczęściej jest to co godzinę lub co dwie.

Parkingi:

Płatne parkingi znajdują się w kilku miejscach na całej trasie.

Mapa:

Galeria zdjęć:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *