Żywa szopka 2021/2022 w Tarnowie u Bernardynów


Po rocznej przerwie, w związku z pandemią koronawirusa w tym roku, przy klasztorze OO. Bernardynów będzie możliwość zwiedzania żywej szopki. Szopka znajduje się w przyklasztornych ogrodach i jest wykonana na wzór przydomowej zagrody. Zwierzęta jakie będzie można zobaczyć: osiołek, alpaki, owce, kozy, krowa.

Aktualnie bernardyni zaczęli przygotowania do utworzenia żywej szopki. Zwierzęta są już umówione, a bernardyni są pełni nadziei, że żadne obostrzenia nie pokrzyżują im planów.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki wywodzi się z włoskiej miejscowości Greccio. Tam w 1223 roku święty Franciszek wraz ze swoimi braćmi chcieli zobrazować czar nocy narodzenia Pana Jezusa. Zrobili żłóbek, dostarczyli siano i przyprowadzili zwierzęta: woła i osła. Franciszkanie, chcąc iść za przykładem świętego Franciszka – założyciela zakonu, w wielu miejscowościach aranżują podobne żywe szopki.

Celem całej inicjatywy jest nie tylko ukazanie zwierząt w szopce, ale przedstawienie cudu narodzin Pana Jezusa, który z miłości do ludzi i zwierząt rodzi się w ubogiej stajence.

W jakich dniach będzie czynne:

25.12.2021 roku – 6.01.2022 roku

Godziny otwarcia:

8:00 – 19:00

Adres:

Klasztor OO. Bernardynów w Tarnowie, ul. Bernardyńska 13, 33-100 Tarnów

Opłaty za wejście:

Wejście jest bezpłatne. Można jednak zostawić dowolny datek w wyznaczonych miejscach.

Galeria zdjęć żywej szopki franciszkańskiej w Tarnowie z roku 2019/2020:

Informacja o innych szopkach z okolicy:

W miejscowości Błonie koło Tarnowa, przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i gospodarstwie seminaryjnym ma zostać uruchomiona Żywa Szopka, więcej informacji pod linkiem.

Żywa szopka powstała także w gospodarstwie pana Krzysztofa w Zaczarniu (w Mini Zoo), więcej informacji pod linkiem.

Z kolei w tym roku nie zostanie uruchomiona ruchoma szopka w kościele w Mościcach. Powodem jest choroba pana Kazimierza, który nie jest w stanie jej w tym roku przygotować. Pan Kazimierz Kozioł od 30 lat zajmuje się przygotowywaniem ruchomej szopki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.