Artykuł sponsorowany
Doskonała zabawa, niesamowite emocje i mnóstwo pozytywnych wrażeń. Spływy kajakowe to świetna forma rekreacji i wakacyjnej aktywności fizycznej. A do tego idealny sposób na zadbanie o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Dlaczego warto dołączyć do grona entuzjastów tego sportu? Od czego zacząć swoją przygodę ze spływami kajakowymi?
Mazury, Kaszuby, Pomorze Zachodnie, Suwalszczyzna czy Bory Tucholskie. To miejsca, które cieszą się największym zainteresowaniem miłośników spływów kajakowych. Jednak tę dyscyplinę można uprawiać także w innych regionach kraju, m.in. w Dolinie Nidy, Dolinie Pilicy czy na Lubelszczyźnie. Niezwykle atrakcyjny jest także spływ Dunajcem lub po Roztoczu, w okolicach Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Dlaczego warto spróbować tej formy aktywności?
1. Wypoczynek na łonie natury
Lato to idealny moment, aby odpocząć od zgiełku miasta, wszechobecnego hałasu i spalin. A najlepszym sposobem na to jest obcowanie z przyrodą. Zwłaszcza że Polska oferuje mnóstwo różnych zakątków o zróżnicowanej faunie i florze. Dzięki temu każdy spływ zapewni wiele wrażeń, niesamowitych widoków i przepięknych krajobrazów. Pod tym względem na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim słynny szlak Krutyni. Podczas wyprawy użytkownicy mogą obserwować chronione gatunki zwierząt, m.in. bobry czy wydry, a także wyjątkowe ptaki – orły bieliki, kanie czarne i rude czy rybołowy. A do tego również rzadko występującą roślinność, np. grzybień biały i grążel żółty, rogatek, rdestnice, a blisko linii brzegowej także oczerety i pałki. Spływy kajakowe po rzece Wieprz prowadzą z kolei przez malownicze starorzecza i zakola oraz niskie i przejściowe torfowiska.
2. Mnóstwo frajdy i niezapomniane chwile
Kajakarstwo to dyscyplina, która nie pozwala się nudzić. Zawsze gwarantuje mnóstwo emocji i niesamowitych przeżyć, które zapiszą się w pamięci na bardzo długo. Użytkownicy mogą wybierać trasy o różnym stopniu trudności i pokonywać te same szlaki na wiele różnych sposobów. Nadrzeczne krajobrazy ulegają bowiem ciągłym zmianom. Wpływ na to mają choćby aktualnie występujące warunki atmosferyczne, pora roku, a nawet pora dnia. Fani ekstremalnych doznań mogą wybrać trasy, na których występują odcinki o wielu zakrętach i naprawdę stromych zboczach. Ich wysokość może dochodzić nawet do 25 metrów ponad poziom wody. Na najtrudniejszych spływach kajakowych trzeba czasem zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Mogą to być choćby powalone drzewa, drewniane kłody płynące z prądem rzeki czy wystające kamienie. Spływ kajakowy będzie zatem idealną propozycją zarówno dla osób szukających rekreacji, jak i tych, którzy liczą na niezapomniane przygody.

3. Spływy kajakowe – aktywność dla każdego
Kluby kajakowe prowadzą działalność niemal w całej Polsce. Warto szukać ich przede wszystkim w miejscach położonych nad wszystkimi większymi rzekami oraz przy oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. To dyscyplina przeznaczona dla wszystkich dorosłych osób oraz starszych nastolatków wykazujących się standardową kondycją fizyczną. Nauka zwykle przebiega bardzo szybko i nie sprawia nikomu większych problemów. Oczywiście wybierając się na spływ kajakowy po raz pierwszy należy dołączyć do innych doświadczonych użytkowników. W wakacje można skorzystać również z przyspieszonych kursów organizowanych zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i większych kurortach. Opieka wykwalifikowanego instruktora zagwarantuje sprawne opanowanie techniki oraz bezpieczne stawianie pierwszych kroków.
Wybierając kajakarstwo, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Oprócz samego kajaku lub pontonu niezbędne będą także wiosła, worki i saszetki wodoodporne, pompki, ubranie na zmianę, prowiant, napoje, a także kurtka przeciwdeszczowa. W porze upałów warto zadbać również o sportowe okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Przydadzą się także takie akcesoria jak pokrowiec, daszek i pawęż do pontonów, torba pod ławkę, a także fin do kajaka i rękawiczki sportowe chroniące dłonie przed urazami.
4. Korzyści dla zdrowia
Spływy kajakowe to często spory wysiłek fizyczny, który gwarantuje mnóstwo korzyści dla zdrowia. Regularne wiosłowanie i odpychanie się wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, a przy tym znacznie zmniejsza ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy udarów. Do tego wzmacnia szczególnie górne partie ciała, m.in. mięśnie ramion, pleców i brzucha. Dzięki temu nie tylko zwiększają swoją objętość, ale także stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe. Spływy kajakowe o różnym stopniu intensywności to także doskonała forma treningu cardio, który pozwala wypracować i utrzymać odpowiednią wydolność oddechową. Dzięki temu wchodzenie po stromych schodach i spacery w szybkim tempie przestają być problemem. Pływanie i mierzenie się z nierównościami koryta rzeki doskonale poprawia również koordynację ruchową i rozwija zmysł równowagi. A przy tym umożliwia pozbycie się nadmiernych kilogramów. Półtorej godziny wiosłowania to nawet 700-800 spalonych kalorii.

5. Lepsze samopoczucie i dobry humor
Kajakarstwo to sport, który wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale także mentalną. Przebywanie na łonie natury działa bowiem kojąco na wszystkie zmysły i psychikę. Pozwala odpocząć od trudów dnia codziennego i nabrać dystansu do wielu spraw. Wszechobecna przyroda, śpiew ptaków, szum drzew i brak cywilizacji wycisza umysł, redukując w ten sposób stres i wszelkie napięcia. Regularny wysiłek fizyczny pobudza również wydzielanie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Są one odpowiedzialne za dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Długie przebywanie na świeżym powietrzu pozwala także odpowiednio dotlenić organizm, co przełoży się na świetne samopoczucie w ciągu dnia i lepszą jakość snu w nocy. Jednocześnie umożliwia przyswojenie sporej dawki witaminy D, która odpowiada m.in. za naturalną odporność.
Spływy kajakowe są również świetnym sposobem na spędzenie czasu z najbliższymi osobami, przyjaciółmi i całą rodziną. Uczestniczenie w zorganizowanych wyprawach to także doskonała okazja do poznania ludzi o podobnej pasji i zainteresowaniach. Warto pamiętać o wysokiej jakości sprzęcie i zyskać pewność, że każda wycieczka dostarczy jedynie pozytywnych wspomnień i sporą dawkę energii na kolejne tygodnie.