Ciekawostki,  Europa,  Hiszpania,  Poradniki

Andaluzja- ojczyzna flamenco, białych wiosek i złocistych plaż

Informacje praktyczne

Region Andaluzji zlokalizowany jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego,  ma powierzchnię 87 268 km² i stanowi 17,3% Hiszpanii. Wybrzeża Andaluzji otaczają wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Wybrzeże Andaluzji rozciąga się przez prawie 900 km i jest miejscem pełnym złocistych plaż, imponujących miast oraz urokliwych małych wiosek, które stały się źródłem inspiracji dla artystów.

Od strony południowej rejon ten graniczy z Gibraltarem, od zachodu z Portugalią. Zróżnicowany krajobraz i teren geograficzny prezentuje szereg środowisk, od upalnej doliny rzeki Gwadalkiwir aż do rozkosznych obszarów południa, krajobrazów wulkanicznych, pustyni Tabernas, pokrytych śniegiem szczytów Sierra Nevada. W ciągu zaledwie czterdziestu kilometrów można jechać z terenów górskich do tropikalnych obszarów nad brzegiem Morza Śródziemnego.

Dzisiaj Andaluzja jest nowoczesnym regionem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Region ten jest głównym celem wakacyjnym dla obywateli Hiszpanii i znaczącym celem dla turystów zagranicznych. Przez Polaków uwielbiana jest Malaga. Andaluzja podzielona jest na osiem prowincji: Almería, Granada, Huelva, Jaén, Kadyks, Kordoba, Malaga, Sewilla.

Klimat

Andaluzja jest jednym z najcieplejszych regionów w Europie, leży w klimacie śródziemnomorskim. Występują tutaj suche, gorące lata oraz łagodne zimy z rzadkimi opadami. Cechą charakterystyczną Andaluzji jest duża ilość słonecznych dni (w niektórych rejonach jest ich ponad 300).

Kuchnia

Dieta śródziemnomorska jest na czasie. Podstawowe produkty, takie jak świeże warzywa, owoce, ryby, wina, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia sprawiły, że kuchnia Andaluzji jest jedną z głównych atrakcji. Andaluzyjska kuchnia opiera się na świeżych, lokalnych składnikach, daniach rybnych serwowanych w nadmorskich prowincjach i najlepszych daniach mięsnych podawanych w głębi lądu.

Kultura

Długoletnia historia Andaluzji pozostawiła wiele dziedzictwa artystycznego. Alhambra w Granadzie, Wielki Meczet w Kordobie, Wieża Giralda i Stare Miasto w Sewilli są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Większość miast i wiosek również dowodzi o wysokim dorobku artystycznym Andaluzji od wieków.

Walka byków ma kluczowe znaczenie w Andaluzji ze względu na jej głębokie korzenie. Przez trzy czwarte roku odbywają się walki byków na wielu różnych arenach. Muzyka Flamenco jest najbardziej autentycznym wyrazem andaluzyjskiego folkloru. Latem festiwale flamenco oferują częste spektakle, aby podołać wszystkim gustom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *