Laguna Wenecka jest pełna wielu wysp. Niektóre z nich są jeszcze nieodkryte przez turystów, którzy głównie decydują się aktywne spędzić czas w samym centrum miasta podczas swojego pobytu. Zorganizowana wycieczka z przewodnikiem przeważnie zwiedza główne zabytki w Wenecji, nie kuszą się o przejazd tramwajem wodnym na inne wyspy Laguny. Często powodem tego jest brak czasu lub drogie bilety tramwajowe.

My jednak postanowiliśmy zwiedzić Wenecję w nieschematyczny sposób. Zdecydowaliśmy się zakupić bilety tramwajowe na 1 dzień oraz wyruszyć  ku pięknym wyspom, znanym nam tylko z przewodników, mowa tu o Murano i Burano.

Dojazd na wyspy

Komunikacja miejska w Wenecji jest bardzo dobrze rozwinięta. Będąc w mieście kanałów, do którego dotrzemy tramwajem, autobusem, pociągiem, samochodem lub śpimy w centrum wystarczy podejść na jeden z głównych przystanków tramwajowym, na którym zakupimy bilet.
My wyruszyliśmy z najbliższego przystanku, obok dworca autobusowego, o nazwie ROMA. Rejs statkiem na bliższą wyspę, czyli Murano trwa ok. 45 min, na Burano ok. 20 min dłużej.

 

Murano

Jest to wyspa a raczej grupa siedmiu wysp, które połączone są między sobą mostami. Jednak na potrzebę turystyki uogólnia się i zakłada się, że jest to jedna wyspa.
Można się zastanawiać po co akurat ta wyspa?
Murano słynie głównie z produkcji szkła, zwłaszcza kolorowego. Tworzy się tu wiele narzędzi codziennego użytku z tego materiału. Na wyspie jest też wiele fabryk, do których można wejść za darmo i prześledzić cały proces tworzenia szkła oraz różnych szklanych przedmiotów.

Na wyspie znajduje się też wiele pięknych kościołów, do których można wejść bez opłaty. Najważniejszą, jak i najlepszą rzeczą, którą można zaobserwować na wyspie jest spokój i brak tłumu turystów. Jest to piękne miejsce na spędzenie wolnego czasu i odpoczynek od ludzi.


Burano

Jest to wyspa różniąca się w znacznym stopniu od Murano. Gdy wysiada się na stacji można dostrzec kolorowe domki, które zachwycają swoją oryginalnością. Burano jest trochę mniejszą wyspą od poprzednio opisanej. Warto zauważyć, że kolory domów nie powtarzają się często. Jest to zasługa lokalnych władz, które troszczą się o to aby domy były co jakiś czas odmalowywane i zadbane przez właścicieli.


Burano i Murano jest to jakby inna sfera. W znacznym stopniu i pod wieloma względami wyspy różnią się od centrum miasta. Możemy tam odpocząć od tłumu ludzi i nadużyć się w ciszy. Murano i Burano są także dużo tańsze. Podstawowe pamiątki, np. maski karnawałowe można tu kupić za min 30% taniej. Jednak nie znajdziemy tu sklepów ze skórzanymi torebkami, które są rajem dla kobiet w każdym wieku.

Galeria zdjęć z wycieczki:

 

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. w Burano i Murano parokrotnie rozgrywała się akcja powieści w czytanych przeze mnie książkach, niestety podczas jednodniowego pobytu w Wenecji nie miałam okazji odwiedzić tych wysp

  2. Byłam na Murano,Burano i Torcello,wyrabia się tam też gondole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *