Hiszpania,  Poradniki

Spanie na lotnisku – Palma de Mallorca

Przy okazji wizyty na Majorce specjalnie dla Was przetestowaliśmy możliwość spania na lotnisku. Osoby które planują spanie na lotnisku Palma Majorka koniecznie powinny zapoznać się z niniejszym artykułem. Lotnisko to jest bardzo duże w porównaniu do lotnisk spotykanych w naszym kraju. Przejście z jednego terminalu do drugiego zajmuje około 20-25 min.

Godziny otwarcia lotniska:

Lotnisko w Palma de Mallorca otwarte jest 24h na dobę. W hali przylotów ulokowane są biura wypożyczalni samochodowych oraz biur podróży które są czynne maksymalnie do godziny 24. Na nowo otwierają się od godziny 7 rano.

Informacja turystyczna na lotnisku otwarta jest w godzinach od 8:30 do 22:30.

Kontrola bezpieczeństwa w danym dniu rozpoczyna pracę o godzinie 4 rano. O tej samej godzinie otwierany jest też sklep bezcłowy dostępny zaraz po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa do naszej dyspozycji będą wygodniejsze miejsca do siedzenia, leżenia lub spania. Zostały one pozbawione podłokietników, które uniemożliwiają położenie się przy korzystaniu z krzeseł w hali odlotów lub przylotów.

Ostatnie samoloty lądują około godziny 1 w nocy, a pierwsze startują około godziny 6 rano.

Nasza ocena: 5/6

Hala odlotów

Wygodne miejsce do spania:

Lotnisko w Palmie niestety nie jest wyposażone w specjalną strefę dla osób chcących nocować na jego terenie po przylocie lub w oczekiwaniu na odlot.

Z uwagi na bardzo głośne suszarki do rąk w toaletach nie polecamy wybierać miejsca do spania położonego w bezpośredniej okolicy toalet.

Naszym zdaniem lepiej jest spać w hali odlotów (piętro 2) z uwagi na większą przestrzeń oraz większe i lepiej wyposażone toalety. Szczegóły poniżej w sekcji toalety. Dodatkowo ilość osób w hali odlotów oraz generowany przez nie hałas jest zdecydowanie mniejszy jak w hali przylotów.

Osób śpiących na lotnisku w różnych lokalizacjach było całkiem sporo. Nie musimy się obawiać o to, że będziemy jedynymi osobami nocującymi na lotnisku:)

Nasza ocena: 5/6

Hala odlotów

Wygoda krzeseł:

Krzesła zlokalizowane w hali przylotów i odlotów są raczej twarde i wyposażone w podłokietniki które skutecznie uniemożliwiają położenie się.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa uzyskujemy dostęp do naszym zdaniem wygodniejszych krzeseł choć wyglądają podobnie brak podłokietników umożliwia obranie pozycji leżącej.

Wygodniejszym rozwiązaniem okazałoby się wzięcie ze sobą karimaty i śpiwora, które umożliwiłyby położenie na ziemi.

Nasza ocena: 3/6 (wygoda krzeseł pozostawia wiele do życzenia)

Bezpieczeństwo:

Na lotnisku w nocy jest spokój. Kręci się bardzo mało podejrzanych osób. Nikt w czasie nocy nie zaczepiał nas. Na lotnisku zamontowane są kamery monitoringu. Przed wybraniem miejsca do spania sprawdźmy czy w okolicy znajduje się kamera.

Nasza ocena: 5/6

Hala przylotów

Temperatura:

Temperatura w budynku lotniska utrzymywana jest na w miarę stałym poziomie i waha się w granicach od 21 do 24 stopni Celsjusza. Kontrolowana jest także wilgotność. W zimie budynki lotniska są ogrzewane, a w lecie chłodzone przez klimatyzację.

Na 4 poziomie lotniska znajduje się duży taras na którym zlokalizowane są ławki. Podczas naszego pobytu w kwietniu było za zimno na spanie na nich. W cieplejszych miesiącach zdecydowanie polecam to miejsce.

Nasza ocena: 4/6 (My nie byliśmy przyzwyczajeni w kwietniu do temperatury wynoszącej 23 stopnie było nam za gorąco)

Toalety:

Na lotnisku dostępna jest duża ilość bezpłatnych toalet, które są dobrze oznaczone oraz regularnie sprzątane.

W hali odlotów w toaletach znajdują się także osobne duże kabiny dla niepełnosprawnych wyposażone w umywalkę oraz ubikację. Polecamy to miejsce do zadbania o swoją higienę osobistą. Przy odrobinie sprytu przy użyciu umywalki możemy się w miarę wygodnie umyć. Ciepła woda dostępna jest całą dobę. Umywalka w kabinie dla niepełnosprawnych odznacza się tez zwykła baterią umywalkową której nie trzeba co chwila naciskać aby leciała woda.

Nasza ocena: 5/6

Internet bezprzewodowy:

Lotnisko wyposażone jest w bardzo dobry bezpłatny Internet bezprzewodowy. Warunkiem skorzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu jest wypełnienie krótkiej ankiety oraz podanie adresu email. Po wypełnieniu tych danych oraz oglądnięciu strony sponsora będziemy mogli korzystać z Internetu przez kilka kolejnych godzin. Ponowne uzyskanie dostępu jest znacznie uproszczone i sprowadza się do oceny jakości oferowanego Internetu.

Zasięgiem Internetu objęte są wszystkie budynki lotniska. Nie udało nam się znaleźć miejsca ze słabym zasięgiem.

Nasza ocena: 6/6

Dostęp do prądu:

Niestety nie udało nam się znaleźć gniazdka dostępnego dla osób podróżujących w hali przylotów oraz hali odlotów. Koniecznym wyposażeniem w przypadku noclegu na tym lotnisku będzie posiadanie wydajnego powerbanku.

Nasza ocena: 1/6

Sklepy i restauracje:

Wybór sklepów w ogólnodostępnych częściach lotniska nie jest zbyt obfity. W kilkunastu lokalizacjach znajdują się automaty z wodą i przekąskami w miarę rozsądnych cenach.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa do naszej dyspozycji będzie wszystko czego zapragniemy:)

Nasza ocena: 3/6

Cena wody 0,5l:

Cena najtańszej wody mineralnej w automacie wynosi od 1,7 EUR. We wszystkich miejscach na lotnisku ceny są jednakowe.

Nasza ocena: 3/6

Podsumowanie:

Lotnisko to dostało od nas solidną czwórkę. Na lotnisku da się spać i jest to bezpieczne. Wiele do życzenia pozostawiają krzesła. Na pocieszenie lotnisko wyposażone jest w wydajny Internet bezprzewodowy oraz dużą liczbę toalet. Ilość sklepów i restauracji dostępnych po przejściu kontroli bezpieczeństwa może przyprawić o zawrót głowy.

Nasza ocena sumaryczna to 4/6

 

Jeden komentarz

  • Krystian

    Cześć
    Są tu gniazdka 🙂
    Wchodząc na lotnisko trzeba się kierować w lewa cześć lotniska oprócz tego widzialem kilka miejsc w których niebawem powstaną gniazdka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *