Wenecja – czyli sposób jak aktywnie spędzić weekend

Pod koniec marca, a dokładnie w ostatni weekend tego miesiąca udaliśmy się do północno-wschodnich Włoch. Naszym planem było zwiedzić dwa słynące z wielu legend miasta – Wenecję i Weronę. Wbrew wielu negatywnym opinią na temat tłumu ludzi w wąskich uliczkach zabytkowej części Wenecji oraz wszechobecnego smrodu miasto zaskoczyło nas bardzo pozytywnie. Może dlatego, że nie jest to szczyt sezonu na Lagunie Weneckiej. Natomiast pewne jest, że Wenecja jest regionem, który żyje głównie z turystyki. Mieszkańcy jak i pracownicy restauracji, barów czy sklepów dbają o dobry wizerunek miasta w którym turystyka rozwija w szybkim tempie.

Kilka ciekawych informacji o Wenecji:

Miasto leży nad morzem Adriatyckim. Jest ogromnym oraz najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym we Włoszech obok Rzymu czy też Florencji. Wenecja w 1987 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zabytkowej części miasta nie znajdziemy ani jednego auta, nie wspominając już o autokarach czy innych większych środkach naziemnego transportu. W XX wieku wprowadzono komunikację tramwajami wodnymi. Jednak nie jest to szybki transport. Wiele mieszkańców historycznej części Wenecji posiada własne łódki, lub motorówki. Koszt biletów dla turystów odwiedzających miasto (dane na marzec 2017 r.):

  • 7,50 euro – karta na 75 minut (można się przesiadać)
  • 20 euro – karta ważna 1 dzień
  • 30 euro – karta ważna 2 dni
  • 40 euro – karta ważna 3 dni
  • 60 euro – karta ważna 7 dniDzieci do 6 lat – za darmo
  • Oficjalna mapa linii tramwajowych w Wenecji: mapa (źródło: http://actv.avmspa.it/it/content/consulta-le-mappe) (taka mapa w kasie, gdzie można kupić bilety na tramwaje wodne kosztuje 3,50 euro).


widok z tramwaju wodnego

przed wejściem na pokład tramwaju

Lokalnym, znanym ale bardzo drogim środkiem transportu są GONDOLE, kiedyś główny środek transportu ludzi i towarów. Zawód gondoliera ma bardzo długa historię a także tradycje. Mężczyźni, którzy wybierają ten zawód są to głownie mieszkańcy Wenecji. Mają charakterystycznie ubrania, ciemne spodnie, bluza w biało – czarne paski oraz ciemny kapelusz. Bardzo dobrze widać typowego gondoliera na zdjęciu poniżej:


Koszt przejażdżki do 6 osób w ciągu dnia wynosi 80 euro. Po godzinie 19:00 cena takiej przyjemności jest wyższa o 20 euro.

Kolejnym, ale jeszcze droższym transportem w Wenecji są taksówki wodne. Są to głownie szybkie motorówki, w których zmieści się do 5 osób. Bywają one dużo wygodniejsze i szybsze w stosunku do tramwajów wodnych.

Najważniejsze zabytki w historycznej części Wenecji, które trzeba zobaczyć:


Spędziliśmy w Wenecji 3 dni. Skupiliśmy się wtedy na głównych zabytkach tego pięknego miasta.
Warto zakupić także w pobliskim kiosku, w centrum miasta mapę a raczej plan miasta Wenecji. Jest bardzo przydatna, zawiera wszystkie informacje na temat ważniejszych zabytków a co najlepsze na odwrocie planu miasta są rozpisane trasy prowadzące przez atrakcyjne miejsca w Wenecji.


Plac św. Marka ma kształt trapezu o nieregularnych bokach. Był miejscem, gdzie odbywały się najważniejsze wydarzenia m.in. przemówienia ważnych osobistości. Plac jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w Wenecji wraz z dzwonnicą, która jest najstarszą budowlą w mieście. Bilety można kupić korzystając z poniższego linka. Wcześniejszy zakup biletów gwarantuje wejście bez kolejki szczegóły pod linkiem.

Fundamenty pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. W niedalekiej odległości, na przeciwko dzwonnicy znajduje się Wieża Zegarowa. Na samym przodzie Placu św. Marka mieści się Bazylika św. Marka. Majestatyczna budowla do której nie jest łatwo wejść. Osoby z plecakiem muszę go zostawić w przechowalni, która znajduje się obok placu (wszystkie informacje podaje strażnik przy wejściu do Bazyliki).

Bazylika jest pełna zdobień, zwłaszcza widoczne są elementy na suficie i kopule od wewnątrz. Bazylika odgrywała dużą rolę w życiu całego miasta. Jej piękno zmienia się wraz z przemijającym czasem.

Bazylika św. Marka

Wieża zegarowa

Nie można ominąć uniwersalnego i zachwycającego mostu, który mieści się w dosyć ukrytym miejscu. Mowa tu o Moście Westchnień, który jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Pobudza wyobraźnie turysty oraz zachęca do dalszego zwiedzania.


Kościół Madonna della Salute
Mieści się w okolicy Mostu Akademii. Jest zbudowany z białego marmuru, który nadaje mu charakter oraz zbliża go podobieństwem do Bazyliki w Watykanie.

Ponte di Rialto
Most, który zaskakuje każdego turystę. Piękny widok na Canale Grande.


widok z mostu na Canale Grande


Podsumowując

Polecamy Wenecję. Jest to miasto pełne inspiracji. Wąskie uliczki oraz kanały nadają temu miejscu nie schematyczności. Wenecja zatem nie bez powodu wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W kolejnym artykule pojawi się więcej informacji na temat Laguny Weneckiej, która posiada wiele ciekawych wysp.

Galeria z wyjazdu:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *