Werona (Włochy) w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Będąc na przedłużonym weekendzie w północno-wschodnich Włoszech pod koniec marca 2017 roku, udaliśmy się na dziesięciogodzinną wycieczkę do Werony (wł. Verona). Miasto, jak wiele w tym kraju, posiada ciekawą historię, a co za tym idzie, oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak niesamowity Piazza delle Erbe czy starożytny rzymski Amfiteatr.

Znajdź nocleg w Weronie na sprawdzonej wyszukiwarce Booking.com

Jeśli mowa o atrakcjach turystycznych to będąc już na miejscu na dobry początek polecam nabyć kartę Verona Card, uprawniającą nas do darmowego wejścia do większości ciekawych miejsc Werony, a także darmowego transportu publicznego po mieście. Koszt 24-godzinnej Verona Card wynosi 18 € (info na dzień 25 marca 2017 roku).

Jak dostać się do Werony?

Start naszej wycieczki rozpoczął się na stacji kolejowej w Mogliano Veneto (miasteczko oddalone o 20 km od Wenecji), skąd udaliśmy się pociągiem do pobliskiej miejscowości Mestre, a stamtąd przesiedliśmy się do innego, jadącego już do Werony.

Bilety kolejowe udało nam się zakupić na internetowej stronie: http://www.trenitalia.com/tcom-en, całość wyniosła nas 17,70 € za osobę w obie strony (Mogliano Veneto <-> Mestre z przesiadką <-> Verona (Porta Vescovo)).

Do Mestre, skąd wyrusza mnóstwo pociągów w różne kierunki Włoch, można się dostać z Polski w łatwy sposób samolotem, na lotnisko Wenecja Marco Polo, a następnie busem czy taksówką do owej miejscowości. Przykładowo koszt naszego lotu w obie strony na pokładzie EasyJeta, Kraków-Balice (KRK) <=> Wenecja-Marco Polo (VCE), wyniósł 115 zł za osobę.

Przeglądając oferty tanich linii lotniczych można się tanio udać do portów w pobliżu Wenecji / Mediolanu, a następnie koleją do Werony. Koszt powinien być zbliżony do tego ile nas wyniósł.

Będąc już na miejscu, piechotą, ze stacji kolejowej Verona Porta Vescovo, udaliśmy się do informacji turystycznej, znajdującej się obok Piazza Brà (Via degli Alpini, 9), gdzie nabyliśmy wspomniane wcześniej karty Verona Card, uprawniające nas do darmowego wejścia do atrakcji turystycznych, które chcielibyśmy zobaczyć. Uprzejma pani podarowała nam mapę miasta, a także powiedziała, w jaki sposób dojechać z miasta do stacji kolejowej.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Weronie:

Plac Brà widziany z Museo Lapidario Maffeiano w oddali słynna Arena

1. Plac Brà (Piazza Brà)

Pierwszym punktem naszej wycieczki był, znajdujący się obok informacji turystycznej, Plac Brà, który od samego początku przykuł naszą uwagę. W okół niego znajduje się między innymi starożytny Amfiteatr, neoklasycystyczny pałac Palazzo Barbieri, a także pięciokątna Torre Pentagona, wieża z XIV wieku.

Adres: Piazza Bra, 37121 Verona VR, Włochy

Będąc tam można na chwilę usiąść na ławeczce, być może odpocząć po podróży wśród zieleni, a także podziwiać znajdujące się obok budynki i roślinność.

Arena w Weronie od wewnątrz

2. Amfiteatr w Weronie (Anfiteatro Arena di Verona)

Będąc na Piazza Brà nie sposób nie zauważyć ogromnej areny z I wieku n.e.. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Werony, i jeden z największych amfiteatrów starożytnego Rzymu. Arena ustępuje jedynie rzymskiemu Koloseum i amfiteatrowi z Kapui.

Adres: Piazza Bra, 1, 37121 Verona VR, Włochy
Wejście:
z Verona Card: 0€, normalny: 10€.

Bilety można kupić pod linkiem:

Będąc w posiadaniu Verona Card nie tylko mamy możliwość wejścia do budynku za darmo, ale również nieco szybciej niż w przypadku, gdybyśmy zakupili bilet. Jednak w praktyce, w naszym przypadku, i tak musieliśmy chwilę postać w kolejce (ok. 10 minut).

Samo zwiedzanie zajmuje trochę czasu. Amfiteatr można przejść cały dookoła.

Warto zauważyć, iż w amfiteatrze po dziś dzień odbywają się różne spektakle kulturalne.

Starożytne zabytki w Museo Lapidario Maffeiano

3. Museo Lapidario Maffeiano

Trzecim punktem było Museo Lapidario Maffeiano, muzeum gromadzące starożytne (etruskie, greckie, rzymskie) inskrypcje, rzeźby nagrobne i kamienie.

Adres: Piazza Bra, 28, 37100 Verona VR, Włochy
Wejście: wtorek-niedziela, 8:30-14:00, z Verona Card: 0€, normalny: 4,50 €, ulgowy: 3,50€

Muzeum z całą pewnością warte odwiedzenia, znajduje się w nim mnóstwo starożytnych zabytków, a także przepiękny dziedziniec.

Dziedziniec domu Julii widziany z jednego z okiem budynku

4. Dom Julii (Casa di Giulietta)

Kolejnym punktem naszej wyprawy było odwiedzenie Casa di Giulietta, czyli hipotetycznego domu rodziny Capullettich, znanych ze sztuki Williama Szekspira „Romeo i Julia”.

Adres: Via Cappello, 23, 37121 Verona VR, Włochy
Wejście: pon. 13:30–19:30, wto-nie 8:30-19:30; z Verona Card: 0€, normalny: 6€, ulgowy: 4,5€ (łączony z grobemJulii: 7€ / 5 €).

Samo wejście na dziedziniec nie kosztuje nic. Z tego miejsca można zobaczyć między innymi słynny balkon, a także posąg szekspirowskiej bohaterki, Julii, przy której mnóstwo turystów robi sobie zdjęcia, a także zostawia listy.

Będąc w budynku można zobaczyć jak wyglądało domostwo, a także wejść na balkon, przy którym turyści robią sobie romantyczne zdjęcia :).

Piazza delle Erbe

5. Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe to niezwykle piękny plac w Weronie, jedno z bardziej klimatycznych miejsc w tym mieście, gdzie można zatrzymać się na chwilę, wypić pyszną kawę i cieszyć się życiem. Dookoła znajdują się piękne XIV wieczne i renesansowe budowle, wśród których codziennie rozkłada się targ handlowy.

Adres: Piazza delle Erbe, 37121 Verona VR, Włochy

Piazza delle Erbe to obowiązkowy punkt wycieczki i każdy, kto będzie w Weronie, chociaż przez chwilę musi tutaj trafić!

Wewnątrz kościoła Sant’Anastasia w Weronie

6. Kościół Sant’Anastasia

Zmierzając na północny wschód od placu Erbe, udaliśmy się do rzymskokatolickiego kościoła św. Anastazji. Jest to najważniejszy gotycki zabytek sakralny We

Adres: Via Don Bassi, 2, 37121 Verona VR, Włochy

Budynek z zewnątrz nie prezentuje się jakoś szczególnie, jednak gdy wejdziemy do środka, naszym oczom ukażą się wspaniałe dekoracje, które zdecydowanie polecamy zobaczyć.

Ruiny rzymskiego teatru

7.  Most Ponte Pietra oraz Museo Archeologico al Teatro Romano

Idąc dalej na wschód poprzez przepiękny most Ponte Pietra, natrafiamy na ruiny rzymskiego teatru z I wieku, a także Museo Archelogico, znajdujące się u zbocza wzgórza, z którego można zobaczyć Weronę w całej okazałości.

Adres muzeum: Rigaste Redentore, 2, 37129 Verona VR, Włochy
Wejście do muzeum: pon 13:30 – 19:30, wto-nie 8:30 – 19:30;  z Verona Card: 0€, normalny: 4,50€, 3€.

W samym budynku możemy zobaczyć między innymi etruskie, greckie i rzymskie brązy, a także szkło czy mozaiki.

Na najwyższe piętro można wyjechać windą, a następnie wyjść na zewnątrz i delektować się pięknym widokiem na miasto i rzekę Adygę.

Museo degli affreschi Giovanni Battista Cavalcaselle

8. Grób Julii (Tomba di Giulietta)

Udając się na południe i wracając do centrum miasta, postanowiliśmy odwiedzić jeszcze grób Julii (Tomba di Giulietta), gdzie wg. szekspirowskiej historii miały rozegrać się ostatnie sceny „Romea i Julii”, i gdzie spoczęła bohaterka tragedii.

Adres: Via Luigi da Porto, 5, 37121 Verona VR, Włochy
Wejście: pon 13:30-19:30, wto-nie 8:30-19:30; z Verona Card: 0€, normalny: 4,50€, ulgowy: 3€ (łączony z domem Julii: 7€ / 5 €).

Wiele osób wchodzi do tego miejsca, by odwiedzić kryptę z sarkofagiem, gdzie wg. legendy miała spoczywać Julia. Jednak miejsce oferuje znacznie więcej. Można w nim zobaczyć wspaniałe freski przeniesione z innych werońskich miejsc. W budynku znajduje się także pałac ślubów, gdzie narzeczeni mogą zawrzeć związek małżeński.

Podsumowanie

Jak można było się dowiedzieć z tego krótkiego przewodnika, Werona to nie tylko rzeczy powiązane z historią Romea i Julii, ale przede wszystkim architektura całego miasta, malowniczo położonego nad rzeką Adygą.

Zdajemy sobie sprawę, że 10 godzin w tym jakże pięknym mieście to zdecydowanie za mało, i pozostało jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Krótkie chwile w Weronie pozwoliły nam jednak poczuć szczyptę unikalnego klimatu tego miasta, a także dowiedzieć się nieco więcej o legendzie „Romea i Julii”.

Znajdź nocleg w Weronie na sprawdzonej wyszukiwarce Booking.com

Mamy nadzieję, że przewodnik ułatwi Wam podróż po przepięknej Weronie. Życzymy wspaniałej przygody i równie świetnej pogody, jaką my mieliśmy!

Inne ciekawe zdjęcia z Werony

Mapa

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

7 komentarzy

  1. Dzięki za przewodnik. Najfajniejsze w nim jest to, że są konkretne adresy! My wybieramy się do Werony w lipcu, zobaczymy co nam uda się odkryć.

    1. Cieszymy się, że artykuł przypadł do gustu i życzymy udanej podróży i wspaniałej pogody!

  2. Bardzo interesujáce wspomnienia z podrózy. Dziekuje. Wybieram sie na wiosne. Czy 18 euro za karte rozumiem ze do wykorzystani w ciágu 24 godzin?Jaka pogoda byla w marcu 2017?Ile mniej wiécej kosztuje kawa, ciastko, pizza itp.

    1. Tak, za 18 euro otrzymujemy kartę ważną przez 24 godziny. Pogoda trafiła się idealna i było cały dzień słonecznie, ok. 20 stopni Celsiusza. Za całkiem smaczną pizzę (we włoskim stylu) zapłaciliśmy 8 euro, podobnie spaghetti bolognese. Na ceny kawy czy ciast nie zwrócilismy uwagi. Werona jest bogatym miastem i ceny są dość wysokie.

  3. Wasze artykuły o ciekawych miejscach i sposobie zwiedzania z adresami i przybliżonymi cenami są bardzo trafione i pomocne. Dzięki Wam planując wakacje lub krótki wypad jestem pewniejszy że plan ten zostanie zrealizowany i tak właśnie jest. Dziękuję Wam za to Alex.

  4. Włochy są piękne 😉 Myślę tam wrócić jeszcze. Jak na razie zainspirowały mnie te miejsca do odkrycia http://www.delonghi.com/pl-pl/strony-funkcjonalne/uzupelniajce-linki-naglowka/dolce-vita-lekcja-1-odkrywanie

  5. Verona card 24h 20 euro 48h 25 euro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *