Ronda (Andaluzja) – miasteczko zlokalizowane na malowniczym wzgórzu

Podczas naszego kilkudniowego pobytu w południowej Hiszpanii odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, w tym także Ronda. Miasteczko położone w paśmie gór Sierra de Ronda, zlokalizowane w zachodniej części prowincji Malaga. To jedno z najstarszych i najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji. Za sprawą rzeki Guadalevín oraz wąwozu miasteczko podzielone jest na dwie części.

Istnieją różne informacje co do głębokości tego wąwozu, niektóre źródła podają ze ma on 120 metrów inne, że 160. Tej informacji nie potwierdzę, nie sprawdzaliśmy :). Z jednej strony miasta znajduje się dzielnica Mercadillo, z drugiej mauretańska Ciudad z arabskimi domami oraz dzielnica San Francisco.

Na zwiedzanie miasta nie potrzebujemy dużo czasu, jeden dzień w zupełności wystarczy. My z uwagi na intensywny plan wycieczki spędziliśmy tutaj 3 godziny.

Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu przy ulicy Poeta Rilke, z tego co pamiętam cena wahała się między 0,02 – 0,03 € za minutę. Parking zlokalizowany jest w świetnym miejscu, dojście do głównych atrakcji miasta zajmuje około 10 minut.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Rondach?

  • Plaza de Toros jedna z najstarszych aren korridy, możemy zobaczyć tutaj stajnie oraz muzeum poświęcone walkom z bykami.
  • Główną atrakcją jest znajdująca się w centrum miasta ponad 100 – metrowa przepaść El Tajo oraz umieszczony nad nią XVIII – wieczny Puente Nuevo (Nowy Most).
  • Plaza Duquesa de Parcent – przepiękny plac z ratuszem oraz ogromnym XVI – wiecznym. kościołem Iglesia de Santa María la Mayor.
  • Spacer wzdłuż murów Puerta y Murallas de la Xijara.
  • Baños árabes – parowe łaźnie arabskie składające się z tych samych elementów co łaźnie rzymskie.
  • Casa del Rey Moro – Dom Króla Maurów z ogrodami.
  • Paseo de Blas Infante – ogród, znajdujący się nieopodal centrum, w którym można zaznać ciszy oraz odpocząć.

Mapa miasta z zaznaczonymi atrakcjami

Galeria zdjęć z naszego pobytu w Rondach:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *