Wypożyczenie samochodu zagranicą – na co zwrócić uwagę

Podczas organizacji wycieczki zagranicznej na własną rękę na pewno staniecie przed dylematem w postaci wypożyczenia samochodu na lotnisku po przylocie na miejsce docelowe. Samochód w znacznym stopniu ułatwia podróżowanie i jest szczególnie przydatny podczas intensywnego zwiedzania większych obszarów.  Zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem. Dzięki uważnej lekturze z pewnością unikniecie podstawowych błędów w czasie wynajmowania samochodu, a Wasza wycieczka będzie pozbawiona sytuacji stresowych.

Sprawdzenie dostępnych firm

Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy w której będziemy wypożyczać auto polecam odwiedzić stronę lotniska do którego się wybieramy. Powinna się tam znaleźć informacja o dostępnych wypożyczalniach samochodów z biurem w hali przylotów. Dodatkowo zwykle na stronie lotniska znajdziemy również godziny otwarcia poszczególnych wypożyczalni.

Przydatnym narzędziem w lokalizacji biura wypożyczalni samochodowej jest też mapa Google, która pozwala się w prosty sposób zorientować w dostępnych na terenie lotniska wypożyczalniach.

Warto także skorzystać z dowolnej strony firmy pośredniczącej w wynajmie. Po wpisaniu interesującego nas lotniska oraz przedziału czasu na jaki potrzebujemy auta w szybki sposób zorientujemy się, które wypożyczalnie są w danym regionie korzystne cenowo.

Sprawdzenie ofert dostępnych firm

Po zorientowaniu się w dostępności firm oferujących swoje usługi na lotnisku docelowym polecam sprawdzić co najmniej kilka firm. Optymalnie jest dokonać wyboru mając do dyspozycji przynajmniej 5 ofert. Podczas wstępnej selekcji zawsze używam strony pośredników w wynajmie. Po wyszukaniu 5 firm z najbardziej odpowiadającymi warunkami (szczegółowy opis na co zwrócić uwagę poniżej) przechodzę na stronę poszczególnych wypożyczalni i tam dokonuję sprawdzenia cen. Wybieram ofertę najtańszą, ale z pełnym ubezpieczeniem. Pod pojęciem pełnego ubezpieczenia kryje się odpowiedzialność wynosząca 0 zł w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu.

Nie polecam korzystać z firm pośredniczących w wynajmie. Cena która początkowo wydaje się atrakcyjna może ulec zmianie! W cenę wynajmu na stronach pośredników nie jest wliczone pełne ubezpieczenie.

Sprawdzenie opinii o wypożyczalni

Po wyborze oferty, która najbardziej przypadła nam do gustu warto jeszcze sprawdzić opinie o danej wypożyczalni. Tutaj pomocne będą strony pośredników oraz wyszukiwarka. Polecam strony anglojęzyczne, gdyż znajduje się tam więcej wiarygodnych opinii.

Jakiej wielkości samochód wypożyczyć?

Samochody dostępne w wypożyczalniach podzielone są na grupy. Rezerwując samochód składamy rezerwację na samochód należący do danej grupy. Bardzo rzadko można wybrać konkretną markę i model samochodu.

Wybierając wielkość samochodu zwróćmy uwagę na ilość drzwi, dopuszczalną ilość przewożonych osób, wielkość bagażnika oraz inne indywidualne preferencje.

Dodatkowo sprawdźmy mniej więcej jakie drogi są w miejscu docelowym, tak aby nie wybrać się dużym busem na zwiedzanie białych wiosek w Andaluzji gdzie drogi są kręte i wąskie.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oferty

  1. Godziny otwarcia wypożyczalni
  2. Wariant ubezpieczenia
  3. Ilość paliwa – system tankowania
  4. Limit kilometrów
  5. Dostępność assistance
  6. Możliwość rezygnacji
  7. Sposób płatności
  8. Wartość blokady na karcie

Poniżej znajduje się rozwinięcie powyższych punktów.

Godziny otwarcia wypożyczalni

Podczas dokonywania rezerwacji wpiszmy rzeczywiste godziny w których spodziewamy się odebrać oraz zwrócić auto. Niektóre wypożyczalnie pobierają wysoką dodatkową opłatę za odbiór i zwrot auta poza godzinami pracy biura.

Planując godzinę odbioru auta doliczmy ok 15 min do planowanej godziny przylotu. Pozwoli nam to uniknąć zbędnego biegania.

Wybór wariantu ubezpieczenia

Polecam wybór pełnego ubezpieczenia. Taki wybór to tylko pozorna strata. Oferta z pełnym ubezpieczeniem jest droższa, ale pozwala bezstresowo delektować się wypoczynkiem bez zbędnych stresów podczas jazdy oraz pozostawiania na parkingu wypożyczonego pojazdu. Pełne ubezpieczenie obejmuje AC bez wkładu własnego, ubezpieczenie szyb i lusterek oraz ochronę przed kradzieżą.

W przypadku wyboru wariantu bez pełnego ubezpieczenia możemy stracić dużo pieniędzy w przypadku uszkodzenia samochodu. Polecamy dopłacić do pełnego spokoju!

Podczas wypożyczenia samochodu u pośrednika wykupujemy ubezpieczenie w firmie ubezpieczeniowej od ewentualnych uszkodzeń auta podczas wynajmu. Należy pamiętać, że gdy samochód zostanie uszkodzony to w pierwszej kolejności środku zostaną pobrane z naszej karty, a my posiadając to ubezpieczenie będziemy mogli starać się o zwrot tych środków. Sami zdecydujmy czy jest to optymalne rozwiązanie i czy mamy czas na ewentualne dochodzenie swoich praw!

Wybór systemu tankowania

Najtańszym i najprostszym z punktu widzenia użytkownika jest system pełny do pełnego czyli odbieramy auto z pełnym bakiem i z pełnym oddajemy. W przypadku wyboru oferty sprawdźmy czy taki wariant tankowania jest dostępny.

Mniej sprawiedliwym w stosunku do osoby wypożyczającej jest system z refundacją paliwa. Przy odbiorze auta wypożyczalnia obciąża nas kwotą za pełny zbiornik paliwa. Za nie wykorzystane paliwo zostaną nam zwrócone pieniądze odpowiednio pomniejszone o prowizję dla wypożyczalni.

Limit kilometrów

Niektóre z wypożyczalni stosują limity kilometrów. W przypadku gdy planujemy przejechać większą ilość kilometrów sprawdźmy warunki wypożyczenia.

UWAGA Niektóre z wypożyczalni zabraniają przekraczania granicy wypożyczonym autem.

Dostępność assistance

W przypadku intensywnego wyjazdu podczas którego będziemy codziennie przejeżdżać dużą ilość kilometrów to warto sprawdzić czy w cenie jest też bezpłatne assistance. Samochody w wielu wypożyczalniach są nowe mimo to warto dmuchać na zimne.

Możliwość rezygnacji

W przypadku zmiany planów warto pozostawić sobie furtkę w postaci możliwości rezygnacji.

Sposób płatności

Polecam płatność kartą kredytową zamiast przelewem online. Po zapłaceniu kartą w przypadku gdy trafimy na nieuczciwą firmę wynajmującą auto to łatwiej będzie nam odzyskać błędnie/nieuczciwie pobrane środki.

Wartość blokady na karcie

W zależności od wybranej grupy pojazdów wypożyczalnia może zablokować od 0 do nawet 3000 EUR na naszej karcie na czas wypożyczenia pojazdu. Wykupienie pełnego ubezpieczenia pozwala na ograniczenie blokady na karcie do zera. Wtedy przy wypożyczeniu nie blokowana jest żadna kwota!

Wybór firmy

Po przeanalizowaniu ofert z uwzględnieniem interesujących nas opcji wybierzmy najkorzystniejszą dla nas ofertę. Weźmy pod uwagę wszystkie powyższe podpunkty.

Odebranie samochodu z wypożyczalni

Podczas odbioru pojazdu sprawdźmy czy kwota przedstawiona przez pracownika wypożyczalni zgadza się z naszą rezerwacją. Sprawdźmy czy dodatkowo wykupione ubezpieczenie zostało zawarte w naszej rezerwacji oraz czy data wypożyczenia jest zgodna z tym co wpisywaliśmy podczas rezerwacji. Dowiedzmy się też gdzie należy udać się po wypożyczony przez nas pojazd oraz gdzie go możemy zwrócić.

Po odebraniu kluczyków sprawdźmy z zewnątrz wizualny stan pojazdu. Czy nie ma rys oraz czy wszystkie elementy są na miejscu. Po wejściu do pojazdu sprawdźmy także sprawność wyposażenia pojazdu oraz przebieg. Przed opuszczeniem parkingu wypożyczalni przeprowadźmy pobieżną kontrolę stanu technicznego wpływającego na nasze bezpieczeństwo: stan oświetlenia, opon i hamulców.

Uwaga! Sprawdźmy poziom zatankowania pojazdu! Nie zaszkodzi jeżeli zrobimy kilka zdjęć podczas odbioru pojazdu.

Zwrot samochodu

Podczas zwrotu samochodu przypilnujmy wszystkich formalności. Dowiedzmy się kiedy zablokowana kwota zostanie nam zwrócona. W przypadku gdy mamy czas możemy poczekać na sprawdzenie auta po wynajmie. W ten sposób upewnimy się, że nie zostaną nam pobrane dodatkowe środki. Poprośmy o wydrukowanie faktury za wynajem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *