Piesze wejście na Skałę Gibraltarską


Gibraltar znajduje się w południowo-zachodniej Europie nad Morzem Śródziemnym, należy do Wielkiej Brytanii. Powierzchnia stanowi niecałe 7 km ², a liczba ludności wynosi około 30 000. Znakiem charakterystycznym Gibraltaru jest samotna, wapienna skała (426 m) górująca nad jego terytorium.

Skała Gibraltarska jest domem dla magotów. Są to jedyne małpy w Europie, które żyją na wolności. Istnieje związana z nimi legenda, która głosi, że kiedy małpy znikną ze Skały, to Wielka Brytania straci panowanie nad Gibraltarem. Małpy z wyglądu są kochane i przesłodkie, jednak w rzeczywistości nie jest tak do końca. Potrafią być nieprzewidywalne, często wskakują na ludzi, potrafią porwać jakąś rzecz, a nawet ugryźć. Małpy można spotkać na samym szczycie Skały. Pod żadnym pozorem nie wolno ich karmić, za to jest wysoka kara.

Reklama

Nasza wyprawa na Skałę Gibraltarską

Trasa: przejście graniczne Hiszpania – Gibraltar → Winston Churchill Ave → Casemates Square → Main Street → Europa Road  → Engineer Road → Jews Gate → Mediterranean Steps → szczyt Skały Gibraltarskiej → Charles Wall → Old Queen’s Road → Willis’s Road → Main Street  → przejście graniczne Gibraltar – Hiszpania

Czas przejścia: 4,5 godziny

Podczas naszego wiosennego pobytu w południowej Hiszpanii, postanowiliśmy niecały jeden dzień poświęcić właśnie na Gibraltar. Głównym celem było wejście na szczyt Skały. Samochód z racji tego, że mieliśmy wypożyczony i nie mogliśmy nim jeździć poza terytorium Hiszpanii, pozostawiliśmy na parkingu tuż przed granicą.

Parking: w La Línea de la Concepción biegnie wzdłuż ulicy Av. Príncipe de Asturias. Płatny w dni powszednie od godziny 9 do 18 oraz w soboty od 10 do 14. Cena uzależniona jest od czasu postoju.

Reklama

Dalej poruszaliśmy się wyłącznie pieszo. Na przejściu granicznym dwukrotnie musieliśmy pokazywać dokumenty. Z samego początku trasa biegnie przez pas lotniska. Najpierw kierowaliśmy się przez  Winston Churchill Ave w stronę głównego placu na rynku – Casemates Square, następnie wzdłuż Main Street przez Europa Road, później Engineer Road, gdzie znajdował się punkt poboru opłat za wstęp (Jews Gate).

Wstęp do rezerwatu: można płacić w funtach gibraltarskich oraz w euro (1 € za osobę).

Po zapłaceniu biletów i przejściu jeszcze chwilkę prosto, skręciliśmy po schodach w prawo  na Mediterranean Steps. Później szliśmy cały czas wzdłuż szlaku, który prowadził aż na szczyt Skały Gibraltarskiej. Po drodze mogliśmy podziwiać piękno przyrody. Patrząc w stronę południową widać było jak na wyciągnięcie ręki góry Afryki. Na szczycie Skały widzieliśmy zapierającą dech w piersiach panoramę Gibraltaru i okolicznych terenów. Zobaczyliśmy także żyjące na wolności małpy.

Chcąc ujrzeć jak najwięcej wybraliśmy inną drogę powrotną. Była ona dość ekstremalna ze względu na obecność wszędobylskich magotów. Trasa biegła w dół po schodach (Charles Wall). Kolejno  wzdłuż Old Queen’s Road, Willis’s Road, następnie do centrum przez Main Street i na przejście graniczne. W drodze powrotnej mieliśmy okazję widzieć z bliska jak startuje samolot.

 

Galeria zdjęć z wyprawy na Gibraltarską Skałę:

Komentarze

Komentarze do wpisu

2 komentarze

  1. Bardzo dziękuję za ten opis! Jutro wybieram się na Gibraltar i potrzebowałam właśnie takiego przewodnika krok-po-kroku. A małpy aż takie wredne są? Jadę tam głównie dla nich, ale mam nadzieję, że nie wrócę bez portfela 😀

    1. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Takie komentarze motywują do dalszych artykułów. Małpy są wredne :D, szczególnie te na samej górze i na schodach (Charles Wall), jest ich tam duuuuużo. Widzieliśmy jak rzucały się na mężczyznę, który musiał iść z kijem, żeby je ominąć. Ja sama uciekałam przed niektórymi, bo próbowały wskakiwać na plecy, na ramię.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *