Artykuł sponsorowany,  Poradniki,  Szwecja

Autem po Szwecji – Wycieczka promem do Szwecji, a później zwiedzanie z autem!

Artykuł sponsorowany

Szwecja to wymarzony kierunek na niedługi, ale treściwy roadtrip. Bezpłatne autostrady, doskonały stan techniczny dróg i ich bezpieczeństwo oraz wysoka kultura jazdy sprawią, że podróżowanie samochodem po tym kraju będzie prawdziwą przyjemnością.

Wybierając się autem do Szwecji możemy być pewni, że czekają na nas prawie puste trasy prowadzące przez zapierające dech w piersiach krajobrazy wybrzeża, skaliste klify i piaszczyste plaże, malownicze wioski rybackie, zachwycające rezerwaty przyrody i parki narodowe oraz klimatyczne miasta z przepiękną zabytkową architekturą.

Prom do Szwecji – jak dojechać?

Jeśli planujesz zwiedzać Szwecję autem, możesz dostać się tam na dwa sposoby:

  • Tradycyjnie, drogą lądową.

Przez miejscowość Flensburg w Niemczech, a następnie przez Danię do Malmö. Podróż trwa łącznie około 22 godzin i prowadzi płatnymi mostami i tunelami. Obejmuje m.in. malowniczy przejazd imponującym mostem wiszącym na cieśniną Storebælt w Danii oraz ogromnym mostem Øresundsbron, który łączy Danię ze Szwecją.

Większość turystów wybiera tę opcję, ponieważ jest najwygodniejsza i najszybsza. Promy do Szwecji, do Karlskrony, wypływają z portu w Gdyni nawet trzy razy dziennie, a sam rejs trwa około 10 godzin. Pamiętaj, aby podczas zakupu biletów zaznaczyć opcję przewozu samochodu lub kampera. 

Jeśli w planach mamy krótką weekendową wycieczkę objazdową samochodem po Szwecji, najlepiej jest wybrać rejs w godzinach nocnych. Wtedy noc spędzimy w wygodnej kabinie, a rano – wypoczęci – wyruszymy na samochodową wyprawę.

Jeśli zaś wybierzemy rejs dzienny, to czekają nas niesamowite wrażenia, piękne widoki i prawdziwy relaks. Bałtyk jest robi niesamowite wrażenie o każdej porze roku, a otwarte morze oczarowuje w każdą pogodę. Czas spędzony na pokładzie widokowym z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Czas rejsu można również wykorzystać na zakupy, kolację lub rozrywkę: na promie znajdziemy sklepy, kawiarnie i restauracje, dyskotekę, SPA, a nawet kasyno.

Bilety na prom do Szwecji można kupić stacjonarnie w biurach podróży lub online – na stronie przewoźnika – Stena Line. Przy zakupie biletów, pomyśl od razu o powrocie: jeśli zarezerwujesz bilet w obie strony na prom do Szwecji, cena biletu powrotnego zostanie obniżona o 25%. Warto wiedzieć, że dotyczy to rejsów powrotnych w każdej taryfie.

Planując podróż, dobrze jest sprawdzić aktualny rozkład kursowania promów oraz ofertę rejsów turystycznych, ponieważ często można trafić na atrakcyjne zniżki.

Szwecja autem – o czym warto wiedzieć?

  1. Dokumenty. Aby wjechać samochodem do Szwecji wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, polskie prawo jazdy i ważną polisę OC. W przypadku samochodów osobowych nie obowiązują winiety. Wszystkie autostrady w Szwecji są bezpłatne, za wyjątkiem przejazdu mostami łączącymi Szwecję z Danią i Norwegią, a także wjazdu do centrum niektórych miast (Sztokholm).
  2. Parkowanie. W szwedzkich miejscowościach można parkować samochodem tylko w miejscach oznaczonych. Parkowanie na chodniku, na trawniku czy przy krawędzi jezdni jest zabronione.
  3. Przepisy. W Szwecji można dostać mandat za brak opon zimowych: od 1 listopada do 31 marca opony zimowe są obowiązkowe. Światła mijania używamy przez 24 godziny na dobę, przez cały rok, a podczas jazdy nie używamy telefonu.
  4. Waluta i pieniądze. Walutą Szwecji jest korona szwedzka. Należy być przygotowanym na to, że w większości miejsc płaci się kartą i nie ma możliwości płacenia gotówką, ponieważ Szwecja odchodzi od jej stosowania.
  5. „Prawo wszystkich ludzi”. W Szwecji obowiązuje prawo do publicznego dostępu (Allemansrätten), które to gwarantuje wszystkim wolność przemieszczania się po kraju i swobodny dostęp do biwakowania. Możesz rozbić namiot w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że nikomu on nie przeszkadza, nie niszczysz przyrody i nie naruszasz prywatności właściciela terenu. Podróżując kamperem możesz przenocować praktycznie wszędzie, nawet w parku narodowym, o ile nie będziesz biwakować poza kamperem, rozpalać grilla i śmiecić.

Grafika: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *