Pewnego słonecznego, sierpniowego dnia będąc w bliskiej odległości postanowiliśmy sprawdzić nową atrakcję Małopolski w Waksmundzie niedaleko Nowego Targu. Brama w Gorce – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne to prawdziwie urokliwe miejsce, które doskonale łączy rodzinny spacer z edukacją i radosną zabawą, otoczone cudownym klimatem gorczańskich lasów. Przechadzając się po ścieżce, mieliśmy okazję zgłębić tajniki przyrody Gorców oraz odkryć lokalne tradycje, co uczyniło tę wizytę niezapomnianą. Warto przeznaczyć na tę atrakcję przynajmniej 5 godzin, a idealnie byłoby poświęcić na nią cały dzień, jest co oglądać i robić!








Atrakcje jakie czekają na nas w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Brama w Gorce:
- spacer najdłuższą ścieżką w koronach drzew w Polsce, a nawet w Europie (1,3 km)
- dwie wieże widokowe 17 i 35 metrów
- tunel podziemny z ekspozycją multimedialną
- szereg tablic edukacyjnych na trasie
- pawilon przyrodniczo-edukacyjny z wyjątkową ekspozycją przyrodniczą
- sala kinowa z filmami przyrodniczymi
- przyrodniczy plac zabaw (plac zabaw w klimacie leśnych zwierząt)
- figury zwierząt gorczańskich wykonane z drewna
- 2 kawiarnie oraz bacówka z produktami regionalnymi
- gorczańska strefa relaksu (leżaki w otoczeniu gorczańskiego potoku)
- gorczańska zagroda (przyjazne i oswojone zwierzaki: króliki, kozy, które można karmić zakupioną na miejscu karmą)
Jak już wcześniej wspomniałam główną atrakcją Bramy Gorce jest spacer ścieżką w koronach drzew. Jest to jak dotąd najdłuższa taka ścieżka widokowa w Polsce, a nawet w Europie – jej długość wynosi 1,3 km. Najwyższy punkt ścieżki znajduje się na wysokości 30 m nad ziemią, a najwyższy na obiekcie punkt wznosi się 40 m nad ziemią i jest to wieża widokowa. Ścieżka sama w sobie jest zaskakująca – po przejściu jej fragmentu wydaje się, że zbliża się koniec… i nagle obchodzimy trasę z innej strony i tak kilka razy, a ona się nie kończy. Wzdłuż trasy znajdują się tablice edukacyjne, jest kilka przeszkód do pokonania takich jak przejście po siatce lub szklanej powierzchni wysoko nad ziemią. Na trasie znajduje się kilka miejsc do odpoczynku i podziwiania gorczańskiej przyrody. Cała trasa została zaprojektowana tak, aby umożliwić przejazd wózkom dziecięcym. Warto pamiętać aby schować drobne elementy w bezpieczny sposób, gdyż mogą łatwo spaść w dół.













Wieże widokowe
Na trasie ścieżki są dostępne dwie wieże widokowe o różnej wysokości: jedna mierzy 17 metrów, druga zaś 35 metrów. Na wieże można dostać się wyłącznie pieszo, schodami. Jest to jedyne miejsce, gdzie nie ma możliwości wjazdu wózkiem.






Tunel podziemny
Kolejną atrakcją na ścieżce Brama w Gorce jest tunel podziemny z multimedialnymi pokazami. Podczas przejścia przez tunel zdobędziesz wiedzę m.in. o składzie mineralnym okolicznych gór, dowiesz się także o obywatelach górskich jaskiń.





Pawilon przyrodniczo-edukacyjny
Na samym końcu ścieżki znajduje się pawilon edukacyjny. Jest to miejsce pełne ciekawostek, wiedzy i wspaniałej zabawy. Zobaczymy tu dużą ilość interaktywnych wystaw, dotkniemy owczej wełny, dowiemy się wiele ciekawych informacji o zwierzętach, szczególnie na temat owiec, o produkcji oscypków, poznamy ślady zwierząt, czy wcielimy się w rolę pasterskiego owczarka. W tym budynku znajduje się również sala kinowa i sklepik z pamiątkami i przekąskami.








Plac zabaw w klimacie zwierząt z lasu
Po zakończeniu spaceru ścieżką na dzieci czeka niezwykły plac zabaw. Sam widok placu zabaw z góry zachwyca. Znajdują się tu duże drewniane konstrukcje w postaci lisa, niedźwiedzia, bociana i wiewiórki. Już na pierwszy rzut oka widać, że to miejsce jest niezwykle przemyślane i atrakcyjne. Drewniane rzeźby zwierząt informują nas dla jakiego wieku dostosowana jest atrakcja. Córka była zachwycona, nie chciała stąd wychodzić. Oprócz tych imponujących konstrukcji zwierząt, na placu znajdują się również huśtawki, zjeżdżalnia, konstrukcje i tunele do przemierzania i wspinania. Na placu zabaw dominują konstrukcje wykonane z naturalnego drewna, a jako podłoże posłużyła warstwa miękkiego piasku. Plac zabaw jest ogrodzony. Dla osób posiadających bilet na ścieżkę wejście jest bezpłatne, a dla osób nie posiadających biletu – płatny 10 zł.







Figury zwierząt gorczańskich, gorczańska zagroda
Poza placem zabaw najmłodsi ucieszą się z wielkich figur gorczańskich zwierząt. Makiety porozmieszczane są po lesie, można je dostrzec już z góry idąc ścieżką, a po zakończeniu trasy podejść, pooglądać i porobić sobie z nimi zdjęcia. Wśród figur zobaczymy charakterystyczne dla gorczańskiego regionu zwierzęta, takie jak: głuszec, niedźwiedź, wilk, żmija. Kolejną atrakcją dla dzieci jest gorczańska zagroda, zobaczymy tutaj przyjazne i oswojone zwierzęta, które możemy karmić zakupioną na miejscu karmą. Zwierzaki jakie udało nas się zobaczyć to kozy oraz króliki. Córce bardzo spodobało się to miejsce, ona kocha zwierzęta, nie chciała stąd odchodzić!







Gorczańska strefa relaksu
Gorczańska strefa relaksu to idealne miejsce na odpoczynek dla każdego. Zlokalizowana po drugiej stronie potoku, naprzeciw placu zabaw, oferuje leżaki rozmieszczone na piaszczystej plaży, otoczonej typowym dla Gorców krajobrazem przyrodniczym.

Gdzie zjeść i wypić na terenie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Brama w Gorce?
- Na terenie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Brama w Gorce znajdują się dwie kawiarnie. Pierwsza przy tunelu podziemnym i wieży widokowej, a druga po zejściu już ze ścieżki. To miejsce, gdzie możemy odpocząć (jest sporo ławek na zewnątrz) i skosztować czegoś dobrego w otoczeniu przyrody. W kawiarni możemy kupić ciepłe i zimne napoje oraz coś do zjedzenia na słodko (pączek, muffiny, ciasto) i na słono (zapiekanka, frytki).
- Kolejnym miejscem, gdzie możemy skosztować regionalnych produktów jest bacówka. Bacówka znajduje się w pobliżu wejścia na teren Bramy w Gorce. Kupimy tutaj oscypki, chleb ze smalcem, moskole, bigos, żurek, kiełbaski, ciasto oraz leśne przysmaki w słoikach. Kiełbaski i inne smakołyki sami pieczemy sobie na rozpalonym ognisku z rusztem. My tutaj próbowaliśmy oscypków z żurawiną, moskole oraz ciasteczka z owocami i kruszonką – były świeżutkie i pyszne!
- Napoje oraz niewielkie przekąski możemy również kupić w Pawilonie Przyrodniczo-Edukacyjnym




Jak dotrzeć? Gdzie zaparkować? Gdzie znajduje się Brama w Gorce?
➔ Brama w Gorce położona jest w malowniczej dolinie potoku Kowaniec, w miejscowości Waksmund, sąsiadującej z Nowym Targiem.
➔ Parkingi dostępne są z dwóch stron: Nowego Targu oraz Waksmundu.
- My zaparkowaliśmy na płatnym parkingu (20 zł) dedykowanym dla szlaku na Turbacz na Długiej Polanie w Nowym Targu. Trasa wygląda tak, że na początku jest asfaltowa droga, po czym kierujemy się kamienistą drogą, idąc wzdłuż ogrodzeń prywatnych posesji i dalej skrótem przechodzimy drogą leśną, następnie nad płytkim strumieniem, gdzie umieszczone są specjalne płyty – ta część trasy może stanowić pewne wyzwanie dla wózków, jednak da się pokonać. Następnie kierujemy się dalej asfaltową drogą, prowadzącą bezpośrednio pod wejście do Bramy w Gorce. Nam dotarcie tą trasą z dziećmi (5 lat, i 11 miesięcy we wózku) dość szybkim marszem zajęło 35 minut.
- Istnieje możliwość dotarcia do Bramy w Gorce pieszo lub pojazdem z Waksmundu – z tego parkingu na miejsce można również dostać się płatną ciuchcią lub busami (tędy nie szliśmy ani nie jechaliśmy i nie wiemy jak dokładnie to wygląda)
- Pełna informacja dotycząca dojazdu do Bramy w Gorce, wraz z dokładnym opisem parkingów i środków transportu, jest dostępna na oficjalnej stronie atrakcji: https://www.bramawgorce.com/jak-dojade

















Dane kontaktowe:
Strona internetowa: https://www.bramawgorce.com/
Adres: Brama w Gorce ul. Nowotarska 26, 34-431 Waksmund
Brama w Gorce – godziny otwarcia:
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce czynne jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście jest możliwe o godzinie 17:00.
Cennik (na dzień 20.08.2023):
- Bilet normalny: 65 zł
- Bilet ulgowy: 50 zł
- Rodzinny 2+1: 140 zł
- Bilet rodzinny 2+2: 180 zł
- Bilet Podhalański (dla mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego): 40 zł
- Dzieci do lat 3: za darmo
- Plac zabaw w cenie biletu wstępu na ścieżkę, lub płatny 10 zł.
Możliwe jest nabycie biletów zarówno przez internet, jak i w kasie na miejscu.
Na teren Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Brama w Gorce nie wolno wprowadzać psów.
Toalety:
Bezpłatne toalety dostępne są w okolicy kas, w kawiarniach oraz w centrum edukacji.
Czy polecamy Bramę w Gorce?
My jesteśmy bardzo zafascynowani tym miejscem. Podobała nam się sama ścieżka w koronach drzew, a także cała otaczająca ją gorczańska atmosfera. Szczególnie godna pochwały jest przemyślana konstrukcja, która umożliwia wózkom swobodny dostęp. Dla dzieci to miejsce pełne wrażeń – sam spacer na wysokości drzew jest już niezapomnianą atrakcją. Cały dzień spędziliśmy tu wspaniale, włączając do tego czas potrzebny na dojście i powrót na parking, zajęło nam to prawie 5 godzin. Szczerze zachęcamy. To naprawdę urokliwe miejsce, z ogromnym potencjałem dla dzieci. Ciekawostką, która nas zaskoczyła, jest to, że z Bramy w Gorce istnieje możliwość pójścia szlakiem na Turbacz.
Potwierdzam przedstawione informacje. Ja z wnuczkami jechaliśmy do Bramy z parkingu Waksmund płatnym busem. Cena za przejazd w jedną stronę 10 złotych od osoby. Dzieci na kolanach nie są liczone. Droga polna więc trochę trzęsie ale to jest bardziej jak atrakcją niż niedogodność.