Słowacja,  Wydarzenia

Tatrzańska Świątynia Lodowa Hrebienok (Smokowieckie Siodełko) – Tatry Wysokie

Spędź piękny zimowy czas w Słowackich Tatrach Wysokich i zbierz niezapomniane wrażenia z Kopuły Lodowej na Hrebienoku.

Aktualnie na całym świecie mamy niełatwy okres jeśli chodzi o turystykę. Coś odeszło, zniknęło, ale w tym samym momencie przyszło i narodziło się coś nowego. W jednym momencie wszystko jest takie zmienne. Cykl życia, wszystko się zmienia, rozwija, rośnie, mnoży, a potem znowu przemija. Każda chwila w naszym życiu jest wyjątkowa. Niepowtarzalność egzystencji i nieprzerwany cykl są alfą i omegą tegorocznego projektu.

Co roku inspiracjami dla tatrzańskiej świątyni są znane na całym świecie budowle. Katedra, która stała się muzą tegorocznego projektu, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i charakteryzuje się stylem romańskim. Jednakże fasadę budynku zdobią elementy gotyckie i barokowe. W powstaniu dzieła bierze udział wielu rzeźbiarzy z Czech, Słowacji i USA. Głównym budowniczym ponownie jest utalentowany artysta rzeźbiarz – Adam Bakoš.

Zręczne ręce fachowców tworzą precyzyjne dzieło sztuki. Przez ich ręce przeszło aż 1880 bloków lodu, które ważą łącznie ponad 225 ton. Tatrzańska Świątynia Lodowa ponownie została umieszczona pod kopułą o średnicy 25 m, a najwyższy punkt budowli osiąga wysokość aż 12 m.

Do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienku można dotrzeć wygodnie kolejką naziemną ze stacji Stary Smokowiec. Bilety na kolejkę można kupić w kasie w Starym Smokowcu lub online na gopass.travel.

Cennik:

Tatrzańską Świątynię Lodową odwiedziliśmy w połowie marca 2022 roku, wejście było bezpłatne. Być może było już po sezonie, nie wiem jak w sezonie…

Parking:

W Starym Smokowcu jest kilka płatnych parkingów. My zawsze korzystaliśmy z parkingu przy piekarni „Pekárska Nora”. Cennik: samochód, motocykl: 10 euro / 1 dzień, 2 euro / godzina

Na naszej stronie powstał osobny wpis na temat parkingów w Słowackich Tatrach Wysokich. Zachęcamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *