Europa,  Kościoły i sanktuaria,  Miasta,  Muzea,  Relacje z podróży,  Węgry,  Zamki i pałace

Budapeszt (Węgry) na weekend – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Korzystając z bardzo niskich cen biletów PolskiegoBusa w lutym 2017 roku udaliśmy się do stolicy, a zarazem największego miasta Węgier – Budapesztu. Już od dłuższego czasu planowaliśmy wizytę w tym mieście. Przejazd z Krakowa trwa około 6 godzin, trasa jest dość przyjemna, szczególnie jak wyjeżdża się przed północą i można całą przespać 😉 . Z dworca Kelenföld do centrum dostaliśmy się metrem. Później przemieszczaliśmy się wyłącznie pieszo.

Budapeszt zlokalizowany jest nad rzeką Dunaj, w północno – środkowej części kraju. Każdego dnia odwiedzany jest przez niezliczone ilości turystów z całego świata. Miasto tętni życiem rano, za dnia i wieczorem.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Co warto zobaczyć podczas kilkudniowego pobytu w Budapeszcie?

1. Neogotycki gmach Parlamentu

Wykonany w stylu neogotyckim z elementami architektury renesansowej i barokowej, bogato zdobiony gmach węgierskiego parlamentu, to trzeci co do wielkości na świecie parlament. Budowany był w latach 1885 – 1904 na wzór budynku parlamentu w Londynie. Utworzony został dla upamiętnienia 1000 – lecia powstania państwa węgierskiego. Wewnątrz budynku zobaczyć można między innymi salę posiedzeń Senatu, hall z kopułowym sklepieniem, gdzie znajduje się korona królów węgierskich i symbole koronacyjne.

2. Zamek Budański i okolice

W rejonie budańskiej dzielnicy zamkowej zlokalizowanych jest wiele romantycznych uliczek, uroczych budynków i kamienic z czasów średniowiecza. Rejon ten składa się z trzech zasadniczych części – Pałacu Budańskiego, placu św. Jerzego i zabytkowej części mieszkalnej. Zamek Królewski od 1987 roku jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środku zamku znajdują się muzea, galerie i Węgierska Biblioteka Narodowa. Dotarcie do niego może ułatwić nam kolejka linowa, która wyrusza co kilka minut. W jednym wagonie zmieszczą się 24 osoby. Trasa jaką ma do pokonania to zaledwie 95 metrów.

3. Kościół Macieja

Kościół króla Macieja (p.w. Najświętszej Maryi Panny) zaliczany jest do najpiękniejszych kościołów świata. Zbudowany został w stylu gotyckim, w XIII wieku. Budowę rozpoczął król Bela IV, jednak król Maciej rozbudował kościół o wieżę z herbem kruka, stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Dach świątyni upiększa 250 tysięcy barwnych dachówek w kształcie rombów. Za sprawą wspaniałej akustyki jest to też miejsce koncertów muzyki poważnej.

4. Baszta Rybacka

Kolejne ważne miejsce na mapie Budapesztu – Baszta Rybacka. Z tego neoromańskiego tarasu rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na miasto. Widać stąd wspaniałe oblicze parlamentu, Dunaj, Wyspę św. Małgorzaty oraz Górę Gellérta.

5. Most Łańcuchowy Széchenyiego

Most Łańcuchowy wybudowany w 1849 roku jest pierwszym stałym mostem na węgierskim odcinku Dunaju. Od tego czasu stał się bardzo popularny, zamieszczany jest na widokówkach oraz na banknocie o wartości 200 forintów. Most łączy ze sobą dwie części miasta Budę i Peszt.

6. Monumentalny plac Bohaterów

W centrum placu stoi pomnik upamiętniający 1000 – lecie Państwa Węgierskiego. Na kolumnie o wysokości 36 metrów znajduje się archanioł Gabriel, trzymający w ręce podwójny krzyż apostolski i koronę węgierską. Z obu stron pomnika rozciąga się ekspozycja figur węgierskich królów, przywódców i żołnierzy walczących o niepodległość.

7. Wielka Synagoga

Synagoga znajdująca się przy ulicy Dohány została zbudowana w latach 1854 – 1859. Jest to największe miejsce kultu judaizmu neologicznego. W trakcie budowy była największą synagogą w Europie.

8. Bazylika św. Stefana

Najpopularniejszy kościół katolicki Budapesztu, jednocześnie może zmieścić się w nim 8500 osób. W kościele można uczestniczyć w mszach, na koncertach muzyki klasycznej i organowej. Do kopuły prowadzi ponad 360 schodów, z której rozprzestrzenia się cudowna panorama Budapesztu.

9. Kąpieliska

W Budapeszcie znajduje się 15 publicznych kąpielisk, a każde z nich ma swój wyjątkowy charakter. W Kąpielisku Gellérta możemy skorzystać z kąpieli w mleku i miodzie. W Kąpielisku Rudas mieści się tradycyjna łaźnia turecka, z kolei na Palatinusie można oglądać mecze piłki wodnej. Z basenów zewnętrznych Kąpieliska Széchenyi możemy korzystać przez cały rok.

10. Góra Gellérta

Wzgórze wznoszące się na wysokości 235 m n.p.m., nazwane na cześć męczennika, świętego Gerarda Sagredo. Według legendy został on strącony ze stromo wznoszącej się nad Dunajem skały. Na szczycie góry znajduje się cytadela oraz Pomnik Wolności – postać kobiety wykonana z brązu, trzymająca w rękach liść palmowy, który ustawiono po drugiej wojnie światowej w 1947 roku na pamiątkę wyzwolenia kraju.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Podsumowując

Budapeszt jest zdecydowanie warty odwiedzenia, zachęcają do tego liczne atrakcje, urokliwe miejsca, smaczne wina, dobre połączenie z Polski oraz ogromny wybór miejsc noclegowych w rozsądnej cenie. Ceny żywności są zbliżone do tych w naszym kraju, są też takie produkty, które są tańsze, zwłaszcza regionalne (papryka, wędliny, węgierski sękacz, itd.). Dwa, trzy dni to wystarczający czas, aby zobaczyć najważniejsze punkty miasta.

 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *