Spanie na lotnisku – co warto wiedzieć?

Krótki poradnik o tym co należy wiedzieć zanim zdecydujesz się na spanie na lotnisku. Jest to zarazem zapowiedź całej serii o portach lotniczych świata oraz o tym jak bezpiecznie spędzić noc na nich. Na samym dole artykułu znajduje się lista naszych dotychczasowych relacji z poszczególnych lotnisk świata.

Sprawdź oficjalną stronę lotniska i godziny otwarcia

Zanim zdecydujesz się na to, by spędzić noc na danym lotnisku, warto dowiedzieć się czy owo lotnisko jest w ogóle do tego przystosowane, czy jest otwarte w godzinach, w których zamierzasz na nich spać.

Większość głównych lotnisk jest czynna całodobowa, jednak nie zawsze w takie miejsca podróżujemy. Z tego też względu polecam odwiedzić oficjalną stronę danego lotniska i sprawdzić najważniejsze informacje. Zazwyczaj takie strony są wielojęzyczne i z całą pewnością uda Ci się na nich odnaleźć.

Fora i pomocne strony internetowe

Przydatnych informacji o porcie lotniczym nigdy za wiele. Nie ograniczajmy się tylko do jednego źródła informacji. Przed nocą na lotnisku zaglądnij na różne strony internetowe, nie tylko te oficjalne, ale również serwisy społecznościowe, prywatne blogi czy fora.

Polecam stronę: http://www.sleepinginairports.net/, która okazała się niezwykle przydatna podczas ostatnich podróży. Można tam znaleźć spis i podstawowe informacje o lotniskach na całym świecie, a także komentarze użytkowników. Uwaga! Strona w języku angielskim.

Znajdź miejsce do spania

Chcąc spać na lotnisku miejmy na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Wybierając miejsce, udajmy się w niezatłoczone pomieszczenie, gdzie będzie można chociaż na chwilę zamknąć oczy i zasnąć.

Na niektórych lotniskach są specjalne strefy, gdzie można przenocować. Jednak, gdy tych stref brak, najlepiej udać się tam, gdzie już ktoś to robi. W grupie będzie bezpieczniej, a przechodzący obok ludzie nie powinni Was zaczepiać.

Udajmy się w miejsce, które jest strzeżone. Zwróćmy uwagę, gdzie są kamery lub straż i tam się się ulokujmy.

Śpiąc na lotnisku przeważnie mamy do wyboru ławeczkę lub podłogę. Nie patrząc na to co wybierzesz, sugeruję, by mieć ze sobą koc czy śpiwór lub chociaż ciepłą kurtkę, bowiem nocą może być nam bardzo zimno. Śpiąc na podłodze, nie zapomnij rozłożyć czegoś pod sobą.

Ubiór

Na lotnisku ciężko znaleźć pomieszczenie, w którym będzie całkowicie ciemno, dlatego też, zabierz ze sobą maskę do spania lub coś co pozwoli Wam ochronić oczy przed światłem, np. szaliczek czy chusta.

Jeśli łatwo rozpraszają Cię różne dźwięki i hałasy, zaopatrz się w stoperki (zatyczki) do uszów. W tym wypadku nie zapomnij nastawić budzika z wibracjami, by wstać o czasie!

Ubierz się komfortowo, w np. dresy i oddychającą koszulkę. Korzystając z toalety na lotnisku można w szybki sposób się przebrać, a także zadbać o swoją higienę. Być może warto ulokować się właśnie w pobliżu takiego miejsca?

Co warto jeszcze wiedzieć?

Podczas snu dokumenty oraz najważniejsze rzeczy trzymaj blisko siebie, by uchronić się przed kradzieżą. Swój plecak można wykorzystać jako poduszkę, który doskonale sprawdzi się podczas takiej nocy.

Przed odlotem weź komfortową kąpiel, bowiem na lotnisku będzie o nią trudno. Nie mniej jednak, dość łatwo znaleźć zadbane toalety, z których można skorzystać i umyć w nich np. zęby. Kontynuując temat higieny, weź ze sobą chusteczki nawilżające, które w takich sytuacjach są rewelacyjne!

Pamiętaj o godzinie odlotu, nastaw budzik, możesz też napisać karteczkę typu: „Obudź mnie o 4:00” / „Wake me at 4:00”, by w razie zaspania, ktoś inny Ci z tym pomógł.

Weź ze sobą coś do zjedzenia, przekąski, kanapeczki czy owoce typu banan oraz napój do picia. Spanie na lotnisku może być męczące, a porcja odżywnego posiłku, pomoże Ci przetrwać poranek.

Jakie są Wasze doświadczenia? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Nasze relacje z portów lotniczych:

  1. Madryt-Barajas
  2. Ibiza [wkrótce]
  3. Kraków-Balice [wkrótce]
  4. Palma de Mallorca
  5. Wenecja-Marco Polo [wkrótce]

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *