
Zimowa wyprawa na Skalnaté Pleso 1751 m n.p.m. (Łomnicki Staw)
Trasa: Stary Smokowiec → Hrebienok (Smokowieckie Siodełko)→ Lomnická vyhliadka → Skalnaté Pleso (Łomnicki Staw) → Zamkovského Chata → Rainerova Chata → Hrebienok → Stary Smokowiec
Czas przejścia: 8 godzin
Szlaki: zielony, czerwony, zielony
W lutym 2017 roku wybraliśmy się na Skalnaté Pleso. Docelowo chcieliśmy stamtąd wyjechać na Łomnicę, jednak bilety o godzinie 11 były już wyprzedane. Pogoda tego dnia była wyśmienita świeciło słońce, temperatura wahała się między -7 a +1 °C. Szlaki zimą są bardziej niebezpieczne niż w innych porach roku. Sięgająca nawet metra warstwa śniegu i lodu pokrywająca szlaki jest śliska, szczególnie przy schodzeniu w dół. Wybierając się w góry warto zaopatrzyć się w raczki na buty oraz kijki. Szlaki, którymi poruszaliśmy się nie są zamknięte zimą.
Początek i koniec wycieczki: parking w Starym Smokowcu.
Zielonym szlakiem wzdłuż drogi asfaltowej oraz torów kolejki kierujemy się w górę na Hrebienok (1285 m n.p.m.). Trasę tę pokonaliśmy w około 50 minut.
Z Hrebienoka aż do Skalnatégo Plesa idziemy szlakiem czerwonym. Według tabliczki informacyjnej czas przejścia wynosi 2 godziny. W zimie jednak nieco się wydłuża. Trasa z początku jest dość przyjemna, a szeroki szlak pozwala na bezpieczne jej pokonanie. Później przy skrzyżowaniu z zielonym szlakiem w kierunku Chaty Téryho robi się bardziej wąska.
Lomnická vyhliadka (1530 m n.p.m.) – miejsce gdzie można uścisnąć i odpocząć przed najtrudniejszym (a może najciekawszym:)?) fragmentem trasy. Ostatni etap prowadzi niemal godzinną, bardzo wąską i stromą ścieżką. Na tym odcinku trzeba zachować szczególną ostrożność. Na koniec musimy jeszcze przedostać się na drugą stronę nartostrady. My zrobiliśmy to przebiegając pomiędzy zjeżdżającymi narciarzami. Dalej podążając czerwonym szlakiem mijamy Skalnatą Chatę, restaurację i jesteśmy u celu.
Skalnaté Pleso – staw położony na wysokości 1751 m n.p.m., o powierzchni 1,23 ha. W zimie jest zamarznięte, co sprawiło nam problem z jego zlokalizowaniem. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na pobliskie miejscowości oraz na Łomnicki szczyt – drugi co do wysokości szczyt w Tatrach. Można się tutaj dostać kolejką, która wyjeżdża z miejscowości Tatrzańska Łomnica.
Powrót ze Skalnatégo Plesa przebiegał tą samą trasą, tylko w odwrotnej kolejności. Dodatkowo na skrzyżowaniu szlaków czerwonego (w kierunku Hrebienoka) i zielonego (w stronę Chaty Téryho) podeszliśmy do Zamkovského Chaty. Później udaliśmy się w kierunku Rainerovej Chaty, na Hrebienok i zielonym szlakiem do miejsca, w którym zaczęliśmy wycieczkę. Z Hrebienoka w zimie możliwy jest zjazd na sankach. Połowa drogi przeznaczona jest na tor saneczkowy, a druga połowa dla turystów pieszych. Ruch samochodowy jest zamknięty.
Parking
- Informacje o parkingach znajdują się w osobnym wpisie: parkingi w Słowackich Tatrach Wysokich. Zachęcamy do lektury!
Galeria zdjęć z szlaku Stary Smokowiec – Hrebienok – Skalnaté Pleso:
Zobacz również

Kolejka na Hrebienok (Smokowieckie Siodełko) – informacje praktyczne
28 stycznia 2023
Lwów na weekend… Co warto zwiedzić i zobaczyć we Lwowie?
14 października 2016