Celtycka wioska na Słowacji – Havránok

Unikatowy park archeologiczny – Havránok zlokalizowany na zboczu wzniesienia, które  znajduje się obok zapory Liptowska Mara. Magiczne miejsce, a wizyta w celtyckiej wiosce może być wspaniałym doświadczeniem. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Słowacji, miejsce to jest świadectwem obecności Celtów w Liptowie pomiędzy IV i I wiekiem p.n.e. Archeolodzy odkryli tu pozostałości osady z epoki żelaza zwanej okresem lateńskim. Celtowie, którzy żyli na tych terenach byli członkami plemienia Kotynów. Wielkość obszaru sugeruje, że była to osada o znaczeniu ponadregionalnym. Oprócz dużej ilości ceramiki, biżuterii, żelaza i brązu odnaleziono także fragmenty murów obronnych, miejsca kultu druidów i fragmenty domów celtyckich.

celtycka-wioska-2

Wszystkie widoczne na terenie wioski obiekty są wynikiem rekonstrukcji. Dzięki takiemu podejściu, Havránek to pierwszy park archeologiczny pod gołym niebem na Słowacji, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądały osady sprzed dwóch tysięcy lat na tym terenie.

Podczas sezonu letniego na terenie wioski urządzane są imprezy kulturalne, takie jak pojedynki szermiercze, pokazowe celtyckie obrzędy religijne oraz pokazy rzemieślnicze. Z wioski rozciąga się bardzo ładny widok na Słowackie Morze oraz Tatry.

celtycka-wioska-3
Widok z celtyckiej wioski na Słowackie Morze

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Udając się do wioski samochód możemy zaparkować wzdłuż drogi prowadzącej na zaporę lub pod wieżą kościoła św. Marii Panny. Parkowanie samochodu w tych miejscach jest bezpłatne. W miesiącach letnich z uwagi na plażę zlokalizowaną w tym rejonie, w godzinach popołudniowych może być problem z  zaparkowaniem.

W celu dostania się do wioski czeka nas ok 15 minutowy spacer pod górę. Dokładna lokalizacja znajduje się na mapce poniżej. Zwiedzanie osady zajmuje około 1 godziny. Normalny bilet wejściowy to wydatek 2 EUR. Dla studentów oraz dzieci przygotowano bilety ulgowe w cenie 1 EUR. Za możliwość robienia zdjęć zapłacimy dodatkowo 0,7 EUR, a za używanie kamery 1,4 EUR.

Godziny otwarcia w okresie od czerwca do sierpnia: 8:30 – 18:30, w maju, wrześniu i październiku: 9:00 – 17:00.

celtycka-wioska-1

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. pierwsze zdjęcia przenoszą w czasie! super, że takie miejsca jeszcze istnieją:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *