Pod koniec listopada tego roku udaliśmy się na Baleary, a dokładnie na jedną z wysp, Ibizę. Można się tam dostać na różne sposoby. My zdecydowaliśmy się na podróż samolotem z lotniska w Madrycie. Ibiza zaskoczyła nas swoją słoneczną pogodą od rana oraz ludźmi, którzy od początku służyli nam pomocą.

Wszystkim dobrze znana Ibiza w języku katalońskim to Eivissa i z tą nazwą można się również spotkać, zwłaszcza w kontekście jej największego miasta. Wyspa nie jest duża. Co ok. pół godziny jeżdżą autobusy, którymi możemy objechać całą wyspę, a także dostać się w jej najciekawsze zakątki.

Zobacz nasze wideo przedstawiające miasto Eivissa, stolicę wyspy Ibiza:

Ibiza jest kojarzona jedynie z największymi dyskotekami oraz znanymi gwiazdami muzyki elektronicznej. Jednak jest to także idealne miejsce dla turystów kilkudniowych, którzy chcą poznać wyspę z tej drugiej strony, możliwe, że lepszej i ciekawszej, ze strony historycznej i zabytkowej.

img_20161127_075749
Kilka słów o lotnisku

Lotnisko na wyspie jest małe, można je porównać do portu lotniczego w Modlinie. Jednak jest jednym z największych w Hiszpanii pod względem ilości pasażerów.  Z portu do głównych miast na wyspie można się dostać zarówno autobusem jak i taksówką za którą nie zapłacimy więcej niż 20 Euro.

img_20161126_194521

Dyskoteki ale nie tylko

Eivisa lub Vila d’Eivissa, czyli miasto Eivissa leży od pół godziny autobusem od lotniska, 10 min taksówką nad samym morzem. Eivissa liczy ok. 50 tyś osób i jest najbardziej zaludnionym miastem na wyspie. Codziennie w sezonie letnim przyjeżdża tam ponad 2 tyś turystów, głównie imprezowiczów którzy chcą skorzystać z największych dyskotek i tańczyć w rytm muzyki znanych gwiazd m.in. Davida Guetty.

img_20161126_165117

W sezonie od maja do września kursują między dyskotekami DISCO BUSY, które dowożą imprezowiczów z dyskoteki na dyskotekę lub po prostu kursują w nocy między miastami na wyspie. Jest to najlepszy i najtańszy sposób transportu w nocy, gdyż taksówkarze naliczają taryfę nocną, która jest znacznie droższa. Do największych i najlepszy oraz najdroższych należą: Pacha, Space, Amnesia. Bilety wstępu wahają się w od 50 Euro wzwyż.

Warto dodać, że Ibiza została wpisana w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

stare miasto w Eivissie

Stare miasto (Dalt Vila)

Jest to kolebka historyczna wyspy. Zachwyca pięknymi widokami na port i całe miasto Eivissa a także swoją naturalnością i architekturą. Głównym elementem znajdującym się w centrum historycznej starówki jest Placa de la Catedral na którym mieści się katedra w której możemy podziwiać Matkę Boską Śnieżną a także budynek La Coria. Jest to miejsce gdzie kiedyś znajdował się Universitat a teraz służy jako punkt informacji turystycznej. Na starówce można też zwiedzić muzeum, które przeniesie nas w czasie do Maurów i pokaże jak miasto wyglądało za panowania arabów.

Kilka zdjęć z wyprawy:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *