Europa,  Słowacja,  Zamki i pałace

Zamek Spiski (Spišský hrad) – jeden z największych zamków w Europie Środkowej

Początek budowy tego średniowiecznego zamku na trawertynowym wzgórzu sięga początku XII wieku. Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Na początku był to graniczny fort umieszczony na północnej granicy państwa węgierskiego. Potem zamek stał się na wiele wieków siedzibą władz Spiszu. Ten zabytek kultury narodowej o powierzchni ponad czterech hektarów, będący częściowo w ruinie, jest jednym z największych obiektów zamkowych w Europie Środkowej. Zamek Spiski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku.

spiskizamek

W 1780 roku zamek został zniszczony przez pożar i stopniowo popadał w ruinę. Całkowitej destrukcji udało się zapobiec tylko dzięki interwencji ekologów, którzy w 1970 roku podjęli się trudnego zadania zachowania pozostałości murów obronnych i komnat zagrożonych przez brak stabilności skalistego podłoża.

spiskizamek-3

Obecnie w zamku eksponowane są zbiory Spiskiego Muzeum  dokumentujące jego historię wraz z ekspozycją broni średniowiecznej.

spiskizamek-20

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Do zamku możemy dostać się na dwa sposoby: podjeżdżając samochodem na parking pod zamkiem, a następnie pieszo około 10 minut lub pieszo z miejscowości Spiskie Podgrodzie (podejście trwa około godziny). W obu miejscach parking jest płatny. Opłata za parkowanie wynosi 2 EUR. My na zamek udaliśmy się z miejscowości Spiskie Podegrodzie. Polecamy wszystkim tą atrakcyjną widokowo trasę pieszą na zamek. Jedynym minusem jest słabe oznaczenie trasy, ale bez problemu każdemu uda się trafić na zamek.

spiskizamek-2

Zwiedzanie zamku zajmuje ok 2-3 godzin. W kasie zamku można pożyczyć audio przewodnik. Warunkiem wypożyczenia jest zapłacenie zwrotnej kaucji w wysokości 10 EUR. Audio przewodnik dostępny jest w języku polskim. Polecamy jego wypożyczenie, z uwagi na bardzo ciekawe i ładnie nagrane treści pozwalające na bezproblemowe zwiedzenie zamku oraz zapoznanie z jego historią. Bilet normalny kosztuje 6 EUR, a ulgowy 4 EUR.

spiskizamek-6 spiskizamek-17

Zamek otwarty jest w godzinach od 9 do 18 (maj-sierpień), od 10 do 16 (kwiecień, październik, listopad). W grudniu zamek nie jest dostępny dla zwiedzających.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *