Parque del Buen Retiro – park położony w zamożnej dzielnicy Madrytu

Jesienią, a dokładnie 28 listopada 2016 roku, będąc na krótkiej wycieczce w stolicy Hiszpanii (Madrycie), udałem się w miejsce, gdzie przez chwilę mogłem odpocząć od szumu ulicy, do Parku Retiro, znajdującego się  we wschodniej części miasta, pośród wielu atrakcji turystycznych Madrytu, takich jak Muzeum Prado czy Plaza de Cibeles.

Zobacz krótkie wideo z Parku Retiro w Madrycie:

W Polsce o tej porze roku tzw. „złota jesień” już przemija, jednak w centrum Hiszpanii, dopiero zaczynała nabierać barw, a będąc w Parku Retiro, zwanego przez wielu „zielonymi płucami Madrytu”, nie sposób było jej nie zauważyć. Cały kompleks zajmuje powierzchnię aż 118 hektarów, co sprawia, że turysta ma gdzie odpocząć i zaczerpnąć nieco bardziej świeżego powietrza niż tego, którego wdycha podróżując po mieście.

Zapraszam do krótkiej relacji po obiektach, które warto zobaczyć będąc w Parku El Retiro.

mini-img_5864

Casita del Pescador

Swoją wędrówkę po parku rozpocząłem od północno-wschodniej części. Niebawem po wejściu moim oczom ukazał się zabytkowy Domek Rybaka – Casita del Pescador. Aktualnie jest tam informacja turystyczna. Budynek mnie zaciekawił i chętnie spędziłem trochę swoje czasu na ławeczce obok.

W drodze do kolejnego punktu, czyli Pomnika Alfonsa XII, polecam zwrócić uwagę na przeróżne fontanny (np. Fuente de los Galápagos) i pomniki. Wszystkie są zabytkowe, a do tego pięknie wykonane i zapewne niejednego z Was zauroczą.

Pomnik Alfonsa XII

Pomnik Alfonsa XII (Monumento Alfonso XII)

Do wspomnianego wcześniej Pomnika Alfonsa XII oraz otaczającego go stawu wiedzie niemalże każda ścieżka w Parku El Retiro. Jak sama nazwa wskazuje, pomnik przestawia Alfonsa XII Burbona, byłego króla Hiszpanii, który piastował to stanowisko w latach 1874–1885. Inauguracja pomnika odbyła się prawie 100 lat temu, a dokładnie dnia 6 czerwca 1922 roku.

Turyści mogą tam wypożyczyć łódki, które pozwolą jeszcze bliżej poznać park i poczuć jego klimat. Koszt to jedyne 6 euro za 45 minut.

cristal

Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal)

Jedną z ciekawszych atrakcji Parku Retiro jest budynek zwany Pałacem Kryształowym. Dookoła niego znajduje się mnóstwo drzew, a także niewielki akwen wodny. W jeziorku rosną między innymi cypryśniki błotne, których korzenie zanurzone są pod wodą, a jesienią przybierają pięknej, czerwonej barwy.

W środku obiektu w całości zbudowanego ze stali i szkła można było usłyszeć dziwne dźwięki. Właściwie to nie wiem co to było, ni to szumy ni piski. Może ktoś z czytających będzie w stanie mi to wyjaśnić? Każdy turysta chcący zatrzymać się tam na dłuższą chwilę ma do dyspozycji krzesełka, co z całą pewnością może być bardzo przydatne po dłuższej wędrówce po parku.

velas

Palacio de Velázquez

Palacio de Velázquez, zwany wcześniej Palacio de la Minería, jest ulokowanym w centrum parku budynkiem sztuki, powstałym w latach  1881 – 1883. Projekt architektoniczny wykonał Ricardo Velázquez.

W środku na każdego miłośnika sztuki czeka niespodzianka. Znajduje się tam bowiem wystawa, która mocno przykuwa uwagę. Przez lata wielu znanych artystów prezentowało tam swoje prace. Obecnie odbywające się tam wystawy są związane ze sztuką nowoczesną.

mini-img_5983

Parque de Madrid, Puerta España

La Puerta de España, czyli hiszpańska brama, jest jednym z głównych wejść do Parku Retiro. Znajduje się ona od  ulicy Alfonso XII. Polecam wejście lub wyjście od tej strony, bowiem zarówno brama, która jest wykonana przepięknie, jak również niesamowity ogród, czekający na Was w tej części parku, sprawią, że Wasze serca zabiją mocniej.

Wszystkie sześć obiektów, o których wspomniałem, warto zobaczyć. Zachęcam każdego, który odwiedzi park El Retiro, do spędzenia tam dłuższej chwili i odkryciu także innych zakątków tego wspaniałego miejsca. Z racji ograniczonych rozmiarów artykułu nie byłem w stanie wspomnieć o każdym z nich. Zapraszam do galerii, znajdującej się poniżej, która być może w jakiś sposób to wynagrodzi :).

elretiro

Flora Parku Retiro

Park Retiro to przede wszystkim bogactwo flory. Rośnie tam około 18 tysięcy drzew i około 7 tysięcy krzewów. Spacerując po obiekcie można spotkać między innymi: topole, sekwoje, kasztanowce, sosny alpejskie, perełkowce japońskie i wiele wiele innych. W parku znajduje się także posadzony tam w 1633 roku cypryśnik meksykański, uważany za najstarsze drzewo Madrytu. Obok drzew i krzewów swoje miejsce znalazły także kwiaty: róże, magnolie czy azalie.

Odwiedzenie El Retiro było dla mnie czymś czego potrzebowałem. Czytając moje teksty, domyślacie się zapewne, że swój wolny czas lubię spędzać na łonie natury, a będąc w Madrycie było to trudne do osiągnięcia. Jednak w malowniczym Parku Retiro, położonym wśród gęstej zabudowy, można było poczuć tego namiastkę. Gorąco polecam każdemu to miejsce!

Galeria:

Mapa:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *