Już kiedyś wspomniałam, weekend majowy 2016 roku spędziliśmy na Słowacji. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam miejscowość, która była naszym głównym celem, a mianowicie Rużomberk. Wybraliśmy się tam samochodem. Granicę przekroczyliśmy w Piwnicznej Zdroju, z dotarciem do celu nie było problemu. Rużomberk przywitał nas przepięknym górskim widokiem i równie dobrą pogodą. Nocleg zarezerwowaliśmy w turystycznej części miasta – Hrabovo. W okolicy naszego apartamentu znajdowała się kolejka linowa na Malino Brdo, jezioro Hrabovo, plaża, plac zabaw, park linowy Tarzania oraz restauracja. Niestety na początku maja prawie wszystkie te atrakcje były nieczynne.
Kilka informacji o Rużomberku:
Rużomberk (słow. Ružomberok) – miasto powiatowe, liczące około 30 tysięcy mieszkańców, zlokalizowane w środkowej części Słowacji, w rejonie Liptów. Rużomberk oddalony jest zaledwie o 142 km od polskiej granicy. Unikalne tło miasta tworzą otaczające je pasma gór: Wielka Fatra na południowym zachodzie, Tatry Niskie na południowym wschodzie oraz Góry Choczańskie na północnym zachodzie. Obecnie Rużomberk jest jednym z większych ośrodków przemysłu papierniczego na Słowacji. Poza przemysłem rozwija się tutaj prężnie turystyka.
Zabytki i atrakcje turystyczne:
- Rzymskokatolicki kościół pw. św. Andrzeja znajdujący się tuż obok ratusza. Najstarsze części kościoła pochodzą z XVI w. W kościele znajduje się chrzcielnica z XVI w., witrażowe okna w nawie południowej autorstwa L. Fulla. Balustrady znajdujące się tuż przy kościele są częścią Szkolnych Schodów autorstwa J. Uhlar – S. Martonik. Ich wyjątkową architekturę uzupełnia rzeźba przedstawiająca św. Józefa Cieślę z dzieciątkiem.
- Mauzoleum księdza Andrzeja Hlinki znajduje się pod południową nawą kościoła. Jest zabytkiem narodowym, w latach 1941 – 1945 było miejscem spoczynku prochów prałata Hlinki.
- Ratusz – budynek Urzędu Miasta zbudowany w stylu neorenesansowym w 1897 r. Pierwotnie w południowej części ratusza znajdował się rzymskokatolicki kościół parafialny, gdzie proboszczem był prałat A. Hlinka.
- Mariańska Kolumna pochodząca z 1858 r., autorem rzeźby jest rużomberski rzeźbiarz A. Belopotocky. Aleja okolicznych drzew oraz secesyjne domy tworzą charakterystyczną zabudowę placu. Mieszkały tu sławne osobistości słowackiej historii.
- Synagoga pochodząca z 1880 r.
- Ulica Mostowa oraz Podhora – najstarsze ulice, oddające charakter miasta. Znajdują się przy nich domy znanych słowackich osobistości.
- Muzeum Liptowskie – powstało w 1912 r. na bazie prywatnych zbiorów braci Kürty. Dawniej należało do najbogatszych muzeów na Słowacji.
- Kolejka linowa Hrabovo – Malino Brdo.
- Park linowy Tarzania.
- Vlkolínec – osada wpisana na listę UNESCO, więcej informacji ⇒ pod linkiem
Parking
W centrum Rużomberku staliśmy na bezpłatnym parkingu, w okolicy kościoła św. Andrzeja, ulica Námestie Andreja Hlinku. Z tego miejsca pieszo chodziliśmy po głównych atrakcjach miasta.