Vlkolínec, osada wpisana na listę UNESCO – nasza relacja z wizyty.


Podczas wizyty w mieście Rużomberk postanowiliśmy także odwiedzić leżącą w granicach administracyjnych osadę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako szczególny przykład oazy architektury ludowej. Dojazd samochodem z centrum miasta zajął nam około 30 min. Zaparkowaliśmy przy drodze, przed samą wioską. Następnie udaliśmy się do kasy. Po uiszczeniu opłaty za wejście na teren skansenu dostaliśmy bilety oraz mapkę, która znacznie ułatwiła nam zwiedzanie. Dodatkowo wszystkie lokalizacje zostały bardzo dobrze oznaczone za pomocą drogowskazów.

vlkolinec-10

Urzekł nas niesamowity klimat tej osady. Podczas zwiedzania można się poczuć jak gdyby cofnął się czas. Bardzo podobały nam się klimatyczne wnętrza z epoki. Dodatkowo z wioski rozciąga się niesamowity widok na okoliczne góry.

vlkolinec-13

A teraz czas na garstkę informacji o samej osadzie. Z uwagi na swój unikalny i wyjątkowy charakter od 1993 roku znajduje się ona na liście UNESCO. Posiada typową dla obszarów górskich i podgórskich architekturę o konstrukcji zrębowej oraz tarasowy układ pól uprawnych. W osadzie znajduje się 55 domów, dzwonnica z 1770 roku, zrębowa studnia z 1860 roku oraz niezwykle cenny zabytkowy kościół Nawiedzenia Marii Panny z 1875 roku, dom rolniczy z ekspozycją, punkt informacyjny, galeria, sklep spożywczy oraz bar. W osadzie aktualnie mieszka 20 stałych mieszkańców w dziewięciu domach. Pozostałe domy mają charakter rekreacyjny. W kilku domach oferowany jest nocleg dla zwiedzających. W sezonie letnim we wsi Vlkolínec odbywa się kilka imprez kulturalno-towarzyskich m.in. pod koniec lipca „Niedziela w Vlkolínecu” czyli impreza kulturalna z występami zespołów ludowych oraz z towarzyszącymi wystawami artystów, rzeźbiarzy oraz innych rzemieślników.

vlkolinec-20

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Droga do osady znajduje się w miejscowości Jazierce, która jest umiejscowiona przy drodze 59 E77 łączącej miasta: Rużomberk oraz Bańską Bystrzycę. Po skręceniu pozostaje nam do pokonania 4 km wąską asfaltową drogą, która prowadzi do parkingu. Jest ona dobrze oznaczona za pomocą znaków informacyjnych.

Na końcu trasy znajduje się niewielki parking na około 10 samochodów. Opłata za postój wynosi 1 EUR. Z uwagi na jego wymiary nie wszyscy chętni zmieszczą na nim swoje pojazdy dlatego można z powodzeniem parkować wzdłuż ostatniego odcinka drogi. Parkując wzdłuż drogi nie musimy płacić za parkowanie.

Parking

Za wejście na teren wsi pobierana jest opłata w wysokości 2 EUR (bilet normalny). Dla studentów i uczniów przygotowano bilet ulgowy – koszt 1 EUR. W cenie biletu dostajemy mapkę, która posiada również napisy w języku polskim. Do zwiedzania przygotowane jest kilka wnętrz, w których znajdują się eksponaty muzealne. Podczas zwiedzania warto zwracać uwagę na znaki informujące o zakazie wejścia. Pamiętajmy, że wieś mimo iż jest wpisana na listę UNESCO to jest aktualnie zamieszkiwana. Nie utrudniajmy jej mieszkańcom życia.

Zwiedzanie zajmuje od 1 do 2 godzin.

WAŻNE: Na całym terenie wsi Vlkolínec obowiązuje zakaz palenia!

Alternatywnie do osady możemy dostać się pieszo z miasta Rużomberk oraz jego okolic. Poniżej zamieszczam zdjęcie z informacją gdzie możemy udać się z Vlkolíneca.

vlkolinec-15

Na terenie osady znajduje się również drewniany plac zabaw dla dzieci widoczny na zdjęciu poniżej.

vlkolinec-7

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *