Polska złota jesień w Beskidzie Sądeckim na Radziejowej


Niewiele ponad rok temu, a dokładnie 25 października 2015 roku, wybrałem się do Beskidu Sądeckiego, by spróbować zdobyć najwyższy szczyt tego pasma, czyli Radziejową (1 266 m n.p.m.), znajdującą się w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Był to zarazem 4 punkt z 28 na mojej liście z Korony Gór Polski.

Sugerowana trasa na cały dzień podróży (zobacz na mapie):

Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Rytro Sp. z o.o. –> Przehyba (1175 m n.p.m.) –> Radziejowa (1 266 m n.p.m.) –> Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Rytro Sp. z o.o.

Czas przejścia: 8 godzin (zobacz galerię)

Swoją wędrówkę rozpocząłem około godziny 10 z parkingu w Rytrze, nieopodal ośrodka narciarskiego i parku linowego. Zwykle w góry wyruszam wczesnego ranka (fajniejsze widoki, mniej ludzi na szlaku), jednak 25 października 2015 roku był dniem wyborczym i zanim wybrałem się w podróż po Beskidzie Sądeckim, postanowiłem spełnić swój obywatelski obowiązek i udałem się do urny wyborczej.

Miejsc na parkingu było mnóstwo i bez problemu można zaparkować o tej porze roku.

Idąc niebieskim szlakiem czekają na nas ciekawe atrakcje. Park Ekologiczny, Źródło Katarzyna, Park Linowy, rzeka Roztoczanka (górski dopływ Popradu) oraz przede wszystkim piękne widoki. Niebieski szlak zaprowadzi nas do węzła innych szlaków. Warto udać się pod Schronisko PTTK „Na Przehybie”, a następnie powrócić czerwonym szlakiem poprzez Radziejową.

07

Podróż była nieco męcząca, gdyż w pewnym momencie troszku zgubiłem się na trasie. Szukając odpowiedniego szlaku, udało się zobaczyć prawdziwą dziką naturę i piękno polskiej jesieni.

Niestety naglący czas (chęć powrotu przed zmrokiem, pogarszająca się pogoda) zmusił mnie do przyspieszenia kroku i pominięcia m. in. Schroniska „Na Przehybie” (1175 m n.p.m.). Natomiast udało się zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, Radziejową (1262 m. n. p. m.)!

Na samej górze znajduje się pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, informacja o szczycie, a także 15-metrowa wieża widokowa, z której widok rozciąga się na każdą stronę świata, a więc m. in. na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki.

Galeria:

Komentarze

Komentarze do wpisu

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *