Transport publiczny we Lwowie


Komunikacja miejska we Lwowie jest bardzo dobrze zaplanowana. Możemy korzystać z czterech rodzajów transportu: trolejbusów, tramwajów, busów zwanych „Marszrutkami” oraz taksówek. Korzystając z komunikacji miejskiej dojedziemy w każde miejsce miasta. Najtańszy jest transport zasilany prądem elektrycznym czyli trolejbusy oraz tramwaje. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę każdego z rodzajów transportu.

Tramwaje

We Lwowie dostępne jest 7 linii tramwajowych. Które pokrywają swoim zasięgiem większą część miasta. Poniżej znajduje się mapka z rozrysowanymi liniami tramwajowymi.

źródło: http://lviv.travel / www.kaliberiada.com

Mapka komunikacji miejskiej (Tramwaje + Trolejbusy) w pełnej rozdzielczości znajduje się pod linkiem.

Opłata wynosi 7 UAH (bilet normalny) oraz 3,5 UAH (dla uczniów i studentów). UWAGA: Bilety ulgowe nie obowiązują uczniów i studentów z zagranicy, w tym z Polski. Bilet zakupiony w automacie lub aplikacji jest o 1 UAH tańszy.

Dodatkowo pamiętajmy, że większy bagaż czyli przekraczający wymiary 60x40x20cm również podlega opłacie w wysokości 7 UAH.

Bilety w powyższych cenach możemy kupić w kioskach oraz u kierowcy. W tym miejscu warto wspomnieć o tym w jaki sposób kupuje się bilety w pojazdach „Lwowskiej elektrycznej komunikacji”. Odliczoną kwotę możemy przekazać w kierunku przodu pojazdu. Pieniądze zostaną przekazane do motorniczego, a w zamian wróci do nas bilet. Bilety także możemy kupić w klasyczny sposób znany z komunikacji miejskiej w Polsce.

transport-lwow-2-1

W tramwajach działa głosowy system informacji o przystankach. Komunikaty wygłaszane są w języku ukraińskim oraz angielskim. System ten znacznie upraszcza korzystanie z komunikacji.

Należy pamiętać o skasowaniu biletu niezwłocznie po wejściu do pojazdu. Kasowniki znajdują się na ścianach tramwajów. Skasowanie biletu odbywa się przez pociągnięcie dźwigni do dołu. Bilet należy zachować do kontroli.

transport-lwow-2-4

Dla osób zamierzających zostać we Lwowie przez dłuższy okres czasu dostępne są bilety miesięczne w atrakcyjnych cenach.

transport-lwow-2-3

Trolejbusy

Codziennie we Lwowie na pasażerów czeka 10 linii trolejbusowych. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że autobusy elektryczne nie posiadają sztywnego rozkładu jazdy, a jedynie częstotliwość z jaką kursują. To samo dotyczy tramwajów. Mapka z zaznaczonymi liniami trolejbusowymi znajduje się powyżej w sekcji Tramwaje.

Ceny biletów oraz zasady przejazdu są analogiczne jak w tramwajach. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami w części artykułu zatytułowanym tramwaje, który znajduje się powyżej. Oba środki transportu należą do „Lwowskiej elektrycznej komunikacji”.

lwowl-listopad-1-56

Autobusy i busy „Marszrutki”

Autobusy lub busy zwane „Marszrutkami” są również popularnym rodzajem transportu we Lwowie. Po raz pierwszy tego typu transportu pojawił się na drogach miasta po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę – 1991rok. Transport tego typu rozwija się dynamicznie i aktualnie charakterystyczne żółte busy docierają nawet do najbardziej odległych zakątków miasta. Istnieje 49 linii. Autobusy we Lwowie są zazwyczaj żółte, mają znaki informacyjne z numerem trasy  i nazwami głównych przystanków. Busy zatrzymują się na przystankach i na życzenie pasażerów. Aby zatrzymać bus na ulicy należy machnąć ręką.

Opłata za przejazd autobusem lub busem wynosi 7 UAH.

Można korzystać ze strony internetowej www.eway.in.ua, aby znaleźć numer autobusu, który zawiezie nas w miejsce docelowe.
lwowl-listopad-1-5

Taksówki

We Lwowie zarejestrowanych jest blisko 3,500 taksówek. Ponad 2500 wyposażone jest taksometry. Bardzo duża ilość taksówek doprowadziła do tego, że ceny za przejazd są atrakcyjne. Z wszystkich taksówek działających legalnie na Ukrainie, 13% jeździ po Lwowie.

Opłata za przejazd zależy od trasy, pory dnia itp. Sugeruję uzgodnić cenę podróży z kierowcą przed wejściem do taksówki.

Postoje rozlokowane są na terenie całego miasta. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z usług taksówkarzy na pewno nie będziemy musieli długo szukać.

Komentarze

Komentarze do wpisu

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *