Transport publiczny we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie jest bardzo dobrze zaplanowana. Możemy korzystać z czterech rodzajów transportu: trolejbusów, tramwajów, busów zwanych „Marszrutkami” oraz taksówek. Korzystając z komunikacji miejskiej dojedziemy w każde miejsce miasta. Najtańszy jest transport zasilany prądem elektrycznym czyli trolejbusy oraz tramwaje. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę każdego z rodzajów transportu.

Tramwaje

We Lwowie dostępne jest 7 linii tramwajowych. Które pokrywają swoim zasięgiem większą część miasta. Poniżej znajduje się mapka z rozrysowanymi liniami tramwajowymi.

źródło: http://lviv.travel / www.kaliberiada.com

Mapka komunikacji miejskiej (Tramwaje + Trolejbusy) w pełnej rozdzielczości znajduje się pod linkiem.

Opłata wynosi 7 UAH (bilet normalny) oraz 3,5 UAH (dla uczniów i studentów). UWAGA: Bilety ulgowe nie obowiązują uczniów i studentów z zagranicy, w tym z Polski. Bilet zakupiony w automacie lub aplikacji jest o 1 UAH tańszy.

Dodatkowo pamiętajmy, że większy bagaż czyli przekraczający wymiary 60x40x20cm również podlega opłacie w wysokości 7 UAH.

Bilety w powyższych cenach możemy kupić w kioskach oraz u kierowcy. W tym miejscu warto wspomnieć o tym w jaki sposób kupuje się bilety w pojazdach „Lwowskiej elektrycznej komunikacji”. Odliczoną kwotę możemy przekazać w kierunku przodu pojazdu. Pieniądze zostaną przekazane do motorniczego, a w zamian wróci do nas bilet. Bilety także możemy kupić w klasyczny sposób znany z komunikacji miejskiej w Polsce.

transport-lwow-2-1

W tramwajach działa głosowy system informacji o przystankach. Komunikaty wygłaszane są w języku ukraińskim oraz angielskim. System ten znacznie upraszcza korzystanie z komunikacji.

Należy pamiętać o skasowaniu biletu niezwłocznie po wejściu do pojazdu. Kasowniki znajdują się na ścianach tramwajów. Skasowanie biletu odbywa się przez pociągnięcie dźwigni do dołu. Bilet należy zachować do kontroli.

transport-lwow-2-4

Dla osób zamierzających zostać we Lwowie przez dłuższy okres czasu dostępne są bilety miesięczne w atrakcyjnych cenach.

transport-lwow-2-3

Trolejbusy

Codziennie we Lwowie na pasażerów czeka 10 linii trolejbusowych. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że autobusy elektryczne nie posiadają sztywnego rozkładu jazdy, a jedynie częstotliwość z jaką kursują. To samo dotyczy tramwajów. Mapka z zaznaczonymi liniami trolejbusowymi znajduje się powyżej w sekcji Tramwaje.

Ceny biletów oraz zasady przejazdu są analogiczne jak w tramwajach. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami w części artykułu zatytułowanym tramwaje, który znajduje się powyżej. Oba środki transportu należą do „Lwowskiej elektrycznej komunikacji”.

lwowl-listopad-1-56

Autobusy i busy „Marszrutki”

Autobusy lub busy zwane „Marszrutkami” są również popularnym rodzajem transportu we Lwowie. Po raz pierwszy tego typu transportu pojawił się na drogach miasta po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę – 1991rok. Transport tego typu rozwija się dynamicznie i aktualnie charakterystyczne żółte busy docierają nawet do najbardziej odległych zakątków miasta. Istnieje 49 linii. Autobusy we Lwowie są zazwyczaj żółte, mają znaki informacyjne z numerem trasy  i nazwami głównych przystanków. Busy zatrzymują się na przystankach i na życzenie pasażerów. Aby zatrzymać bus na ulicy należy machnąć ręką.

Opłata za przejazd autobusem lub busem wynosi 7 UAH.

Można korzystać ze strony internetowej www.eway.in.ua, aby znaleźć numer autobusu, który zawiezie nas w miejsce docelowe.
lwowl-listopad-1-5

Taksówki

We Lwowie zarejestrowanych jest blisko 3,500 taksówek. Ponad 2500 wyposażone jest taksometry. Bardzo duża ilość taksówek doprowadziła do tego, że ceny za przejazd są atrakcyjne. Z wszystkich taksówek działających legalnie na Ukrainie, 13% jeździ po Lwowie.

Opłata za przejazd zależy od trasy, pory dnia itp. Sugeruję uzgodnić cenę podróży z kierowcą przed wejściem do taksówki.

Postoje rozlokowane są na terenie całego miasta. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z usług taksówkarzy na pewno nie będziemy musieli długo szukać.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. dzien dobry,
    czy w autobusach nie obowiązuje dodatkowa oplata za duzy bagaz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *